K napísaniu tohto blogu ma primäla jedna reakcia k môjmu predchádzajúcemu blogu o Alternatívnej medicíne. Najprv som chcel odpísať len tak, do komentárov, ale nejak sa mi rozsah odpovede vymkol spod kontroly, tak to radšej píšem formou blogu. V podstate išlo o niektoré veľmi rozšírené argumenty proti farmakolobby a veľmi sa mi žiada sa k tomu vyjadriť.

Hneď skraja tu teda pastnem ten komentár, na ktorý budem v tomto blogu reagovať :

No. Môj názor je taký, že farmaceutický priemysel potrebuje veľké zisky. Nehovorím že „rakovina vznikla v labáku“ no aj tak na báze placebo funguje dostatočne velké množstvo liekov. Ja si nemyslím, že vlastníci farmaceutických spoločností majú záujmy vševyliečiť populáciu. Ja si myslím , že sú lieky, ktoré pomáhajú a shit, ako aj v prípade alternatívnej medicíny.

Tak poďme teda poporiadku.

Farmakolobby potrebuje veľké zisky

No, potrebuje. Už ste si isto mysleli, že zase vypením, začnem okolo seba metať hromy-blesky…a ono nakoniec takýto antiklimax. Zvykajte si, život je plný trpkých sklamaní. Teraz je to sklamanie nad nerozčúlením sa autora blogu, zajtra sa pri obede pobryndáte tatárkou a pozajtra uvidíte opilca, na ktorého už-už ide zaútočiť rozzúrený chodník, ale nakoniec to ustojí.
Ale späť k tej potrebe ziskov. Kladiem si otázku : Ktorý priemysel nepotrebuje veľké zisky? Ohliadnuc od štátnej správy (a, ruku na srdce, to je priemysel ako noha) každé jedno odvetie priemyslu po ziskoch baží. Ba dokonca by som zašiel ešte ďalej a povedal, že každá jedna fabrika, každý závod, každá manufaktúra vznikli sledujúc jeden jediný cieľ – mrzký zisk. Alebo sa niekto nazdáva, že CEO mobilného operátora jedného dňa práskol rukou po stole a povedal si : Nech to stojí, čo to stojí, ľudia budú medzi sebou rozprávať, aj keby som na tom prerobil gate!
Každý obchodník, výrobca, aj farmakolobby „je v tom“ kvôli zisku. A prečo majú vôbec šancu generovať zisk? No pretože je po istom druhu tovaru dopyt, teda sa našlo dosť Jankov, Paľkov, Marienok a Polykarpov (seriózne slovenské meno. Keď mi neveríte, nalistujte si stránku „Meniny na Slovensku“ na slovenskej wiki), ktorí mali záujem o vec X, v našom prípade je to teraz liek napríklad na mor. Farmakolobby zákerne zaňuchalo príležitosť, podlo vyvinulo liek a úplne nehórazne ho predáva chorým. Vskutku zatrateniahodné.

Farmakolobby nechce ľudí liečiť

Jeden z mojich najobľúbenejších argumentov, na ktorý existuje krásna paralela. Ja tvrdím, že pekárenský priemysel nechce ľudí zasýtiť. Do chlebov pridávajú nanolátky, ktoré spôsobujú závislosť na jedle. Kto neje, vystavuje sa posmechu okolia, je terčom výsmechu ľudí, ktorým pekárenská lobby načisto pomiatla hlavy. Všetkým pekárom v školách vymývajú mozgy, aby ďalej odporúčali ľuďom len pečivo a aby sa odmietavo stavali k alternatívnym stravovacím návykom, ktoré by mohli ľudstvo zbaviť hladu raz a navždy – keby len tí pekári nemali v područí zákonodarnú a výkonnú moc!

Niektoré lieky sú len placebo

Tu by som zašiel ešte ďalej a povedal, že všestky lieky do posledného sú placebo. Ale pozor, nie LEN placebo! Každý liek má placebo efekt, takisto ako kocka cukru, zapichnutá ihla do zadku alebo čelenka z magnetov. Akurát ten drobný rozdiel je v tom, že lieky majú popri placebo efekte aj nejaké tie liečivé účinky – čo je teda aspoň pre mňa dôvod si vybrať konvenčnú medicínu a nie alternatívnu. Povráva sa síce, že keď lieči placebo, tak je lepšie zjesť len to a nezaťažovať organizmus tými škodlivými liekmi, ale s týmto sa tiež nemôžem stotožniť. Placebo síce môže pozitívne vplývať na priebeh ochorenia, tento efekt je vo vede dostatočne zadokumentovaný, ale keď má človek raz zairskú ebolu, tak môže jesť placebá z celého sveta (čisto prírodného pôvodu, samozrejme) a aj keď napríklad bude hlásiť, že už sa cíti subjektívne lepšie, na postup choroby to bude mať pramalý efekt a jeho príbuzným by som doporučil začať sa nenápadne vypytovať v okolí na trendy v súčasnom rakvárskom priemysle (áno, tento pojem som si práve vymyslel. Plánujem založiť „Vysoké učenie rakvárske“ v obci Arnutovce a rozbehnúť to vo veľkom. Potrebujem totižto veľké zisky, chápete).

Lieky sú len placebo, časť II.

Ale na chvíľku pripusťme, že farmakolobby naozaj dodáva na trh len placebá. Prečo tam potom ale pchajú tie všakovaké zložité látky, ktoré vyrábať je kvapku zložitejšie, ako si napríklad nastrúhať mrkvu? Keby som ja šéfoval takej spoločnosti a plánoval by som ľudí „liečiť“ placebom, tak by ste miesto antibiotík baštili omietku, miesto analgetík práškový cukor a na atopický ekzém by ste si nemazali kortikosteroidy, ale ušný maz mojich zamestnancov. Maximalizácia ziskov v praxi. Nanešťastie pre farmakolobby to celkom takto jednoducho nefunguje, všetky účinné látky v liekoch sú podrobené mnohým testom, ktorých výsledky sa dajú jednoduchšie alebo možno aj v niektorých prípadoch zložitejšie dohľadať. Samozrejme protiargument je, že farmakolobby má pod palcom celú vedeckú obec, politikov, lekárov, biochemikov a farmaceutov. Proti tomuto môžem namietnuť hádam len toľko, že to by sa im to ryžovanie na nefungujúcich liekoch toľkými úplatkami trošku predražilo. Ale našich poslucháčov a čitateľov môzem uistiť, že my sme neúplatní, a od farmakolobby sme zatiaľ nedostali dosť ani na úplne maličký zaoceánsky parníček v Karibiku, takže to ani nepočítam.

Slovo na záver

Konšpiračné teórie sú veľmi atraktívne, pretože nám dávajú pocit, že sme na to kápli. Že sme prehliadli malicherné hry mocných, že patríme medzi minoritnú elitu populácie, že sa môžme zhora dívať na ostatných ovčanov, ako pateticky žerú všetko, čo im nejaka cickatá krówka v televízii nabuliká. Ale osobne sa nazdávam, že aj v tejto oblasti by sme mali zapojiť Occamovu britvu – prijať najjednoduchšie postačujúce vysvetlenie a zbytočne si nekomplikovať život, až pokiaľ sa nado všetku pochybnosť neukáže, že sme sa mýlili. Ostatne, život je komplikovaný už aj bez toho, aby sme zavádzali konšpiračné teórie.

Majte sa a čitateľovi ďakujem za podnetný komentár!

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.