O ebole som trošku rozprával v Pseudocaste #150, ale teraz im vo feede pristála správička, ktorú proste nemôžem prejsť bez povšimnutia. Najprv som si myslel, že ide o nepodarený žartík, ale podľa všetkého nie. Ale aby sme začali poporiadku, čo najdebilnejšie môže človek urobiť? Pokúsme sa prísť na „Top 3 veci, ktoré vás robia inteligenčne menejcennými proti močiarnemu slizu“.

#3 – Ľubovoľný skutok, ktorý bol ocenený Darwinovou cenou

Kto nepozná, tak Darwinova cena sa udeľuje ľuďom, ktorý sa vlastným pričinením spratali zo sveta takým zaujímavým (a keď hovorím zaujímavým mám na mysli výnimočne stupídnym) spôsobom. Najzaujímavejší (pozn. opäť hovorím zaujímavý) bol chalan, ktorý chcel vydymiť odniekiaľ včely. Nevedel síce presné How-To, ale šípil, že sa musí chrániť ako pred včelami, tak aj pred dymom a preto si na hlavu dôkladne utesnil igelitové vrecúško. Ďalší chlap zase orezával a pálil suché vetvy zo stromu a keďže to bol zrejme držiteľ Black Beltu z korešpondenčného kurzu Six Sigma, vyhútal spôsob, ako svoju prácu zoptimalizovať, lepšie utilizovať manpower, ktorú mal k dispozícii a isto aj kchatol nejaké kchosty. Zlepšovák spočínal v tom, že založil oheň rovno pod stromom, na ktorý vyliezol a potom tie orezané vetvy hádzal rovno do ohňa. Pán optimalizátor rýchlo zistil, že aj drobná chybička v plánovaní môže mať pálčivé následky a takisto utŕžil bleskovú lekciu o plánovaní backoutu.

#2 – Liečiť homeopatiou

Ako je známe, homeopatia je presvedčenie o liečivých schpopnostiach takého nápoja alebo tablety, ktorý získame tým, že si vyberieme nejakú látku v podstate náhodným výberom (údajne by užitie tejto látky malo spôsobiť podobné symptómy ako ochorenie), rozrobíme ju vo vode a tú následne zriedime tak, že počet molekúl „liečivej“ látky sa limitne blíži nule. Túto čistú vodu podáme pacientovi a hráme sa, že to robí niečo iné mimo placebo efektu. Predstavujeme si, že za „liečivými“ vlastnosťami nápoja stojí pamäť vody – schpnosť vody zapamätať si nejakú astrálnu energiu látky a skrz to liečiť. Na otázky, prečo si teda voda nepamätá aj vlastnosti hrnčeka prípadne varešky, ktorou smeju miešali, zásadne neodpovedáme. Vhodné ochorenia pre liečbu homeopatiou sú – únava, občasné pobolievanie hlavy, soplík, hnačka po trojdňovej chatovačke, kde výživa spočívala v pripečených klobásach, guláši, do ktorého kamarát miesto oleja pridal saponát, spálených zemiakoch z pahreby a hektoliktrov pálenky.

#1 – Zaútočiť a vykradnúť karanténnu kliniku s chorými na ebolu

A máme tu dnešného víťaza dámy a páni! V sobotu 16.8. v mestečku West Point v Libérii zaútočil rozzúreny dav na kliniku, kde bolo v karanténe uložených 29 pacientov, ktorým bola diagnostikovaná ebola. Dav síce nebol veľmi ozbrojený (môžme si predstaviť domobranu Luníka 9) a v útoku sa im pokúšali zabrániť policajti, ktorí vypálili aj niekoľko varovných rán, ale občania ničoho nedbali, na kliniku vtrhli, oslobodili pacientov a odniesli všetko, čo nebolo priklincované. To odniesli aj s tým predmetom, o ktorý to priklincované bolo. Počas drancovania dav kričal heslá proti libérijskému prezidentovi a „Žiadna ebola neexistuje!“. Úrady potvrdili, že 17 pacientov ušlo, troch uniesli príbuzní.

Titáni ducha

Tento počin je extrémne hlúpy z viacerých príčin. Ohliadnuc od toho, že pacienti tam dostávali aspoň akú-takú starostlivosť (liek proti ebole zatiaľ neexistuje a liečba spočíva v podstate len v rehydratácii pacienta), v prvom rade boli mimo ostatných ľudí a tak bol minimalizovaný vektor šírenia ochorenia. Ebola sa prenáša telesnými tekutinami (krv, zvratky, stolica, sliny, pot) a keď zoberiem do úvahy, že tí nešťastníci pokradli aj matrace, na ktorých títo chorí ležali (a do ktorých sa usilovne potili), je dosť možné, že si nad sebou vyniesli ortieľ smrti. Teda asi 55% z nich, čo je úmrtnosť na ebolu v tejto epidémii. Ďalej v Afrike majú pre nás nezvyčajné rituály pri pohrebe, ktoré zahŕňajú veľa kontaktu s mŕtvolou a neraz aj čistenie vnútorností holými rukami.

Ale prečo?

Samozrejme, nám sa ľahko mudruje, lebo máme internety a nemáme ebolu. Viem si ale celkom predstaviť frustráciu tamojších obyvateľov. Kosí vás tam ochorenie, proti ktorému nič nezaberá. V krajine je chudoba. Nemáte prístup k informáciám o chorobe, najvýznamnejší je zdroj Jedna Pani Povedala. Vidíte, že vašeho chorého príbuzného zobrali ľudia zo západu kdesi do budovy, kde ho držia zamknutého a nemôže ísť ani on vy, ani vy dnu. Po týždni ho vynesú nohami napred a zakážu vám vykonať pohrebný rituál, aký každý vo vašom okolí vykonáva po stáročia. Okolím putuje šeptanda, že medicínsky personál tu testuje biologickú zbraň a/alebo má za cieľ zredukovať populáciu Afričanov. Nemôžte robiť v podstate nič, len zlostne zatínať pästičky. Pravdupovediac sa ani veľmi nečudujem, že pár ľuďom z toho hráblo, zobrali do ruky papek a proste sa vybrali niekoho udrieť po kotrbe. A keď tam už boli, tak si niečo vzali na prilepšenie.

Záver

Dosah tohto počinu uvidíme v nasledujúcich dňoch. V závislosti na tom, kde všade a koľkí ľudia prišli do styku s chorými a kontaminovanými predmetmi. Daná oblasť je dosť husto osídlená a karantény sú dôležitou obrannou líniou pre zamedzenie šírenia ochorenia. Toto všetko teraz vyšlo navnivoč a môžme očakávať novú vlnu chorých. Dúfajme, že podobné eskapády sa už nebudú opakovať aj z toho dôvodu, že už aj bez toho je málo zdravotníckeho personálu a bude ho ešte menej, keď im bude hroziť nebezpečenstvo presne od tých ľudí, ktorých sa snažia zo všetkých síl ochrániť.

Zdroj : Ebola crisis: Confusion as patients vanish in Liberia

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.