Dnes sa znovu trošku pohádame o slobodnej vôli a možno aj pobijeme. Hneď potom si porozprávame o tom, že odporúčania diéty v USA boli ovlyvnené podvodnou štúdiou o škodlivosti tukov.

[tabs] [tab title=“Témy“] 00:00 Intro
00:58 Slobodná vôľa debata
33:19 Cukor, tuk a peniaze vo vede
40:37 Outro

[/tab] [tab title=“Zdroje“] [/tab] [/tabs]

4 Replies to “Pseudocast #261 – Slobodná vôľa, podvod s tukom

  1. Nazdar chalani,

    okrem iného, použili ste tam ZLÚ ANALÓGIU:
    – odkedy je človek vysoký || od kedy je človek slobodný

    – nejestvuje človek vysoký, ale iba porovnanie – vyšší, alebo nižší
    a ak, tak potom:
    – nejestvuje človek slobodný, ale slobodnejší viac, alebo menej

    Lenže to nie je platná analógia, lebo v prípade slobodnej vôle nie je možné také porovnávanie a stupňovanie. Buď človek má slobodnú vôľu, alebo nemá. Nie je žiadna väčšia a menšia slobodná vôľa.

    Za ďalšie: v žiadnom bode v evolúcii slobodná vôľa nenastala, nebola ani od „počiatku“ ani nikdy nebude! (dupnutie nohou)

    AKÁ BY BOLA PODMIENKA SLOBODNEJ VÔLE?
    Nebolo by ju potrebné nikdy dokazovať, neboli by na ňu žiadne otázky a ani pojem „slobodná vôľa“ by v podstate nikdy nevznikol. Tak moc by to bolo jasné každému.

    AKO SA ČLOVEK ROZHODUJE?
    Podmienene. Interakcia organizmu a prostredia. Akékoľvek vyššie vedomé logické racionálne operácie predstavujú len nadstavbu na nevedomé a pudové reakcie. Nikdy som sa nemohol rozhodnúť inak, ako som sa rozhodol.

    Akékoľvek nepodmienené rozhodovanie by bolo rovné šialenstvu, lebo by nemalo hlavu ani pätu. Ani u šialencov nie je nepodmienené, iba neadekvátne.

    Nejaká náhoda, alebo kvantové fluktuácie tak akurát rozhádžu obraz o fungovaní sveta. Človek si akurát tak prestane veriť. Nijako kvantové nezbedníctva nespôsobujú slobodnú vôľu. Náhoda robí z ľudského života hračku. (Seneca)

    PREČO EXISTUJE POJEM SLOBODNÁ VÔĽA?
    Tažko mi hádať ako vznikol, no ľahko je zistiť na čo slúži v súčasnosti, alebo niekoľko storočí. Na vytvorenie pocitu viny, aby sa človek vnútorne zžieral za rozhodnutia, ktoré sa mu moc nevydarili. Nie len že doplatil na svoje rozhodnutia, ale ešte sa za ne aj sám vnútorne týra. Týka sa to morálnych rozhodnutí, ktoré nepatria k vrodeným etickým vzorcom správania, z ktorých mnohé máme spoločné so zvieracími príbuznými. Ide o prikázania z náboženstiev a podobne… Slobodná vôľa je pojmový nástroj, psychologický donucovací nástroj, na skrotenie ľudského zvieraťa a jeho preonačenie k potrebám krotiteľa.

    1. Existuje mozog? Je mozog presne špecifikovaný, že koľko neurónov potrebuje aby to už bol mozog a kde to ešte mozog nie je?
      Podľa mňa mozog existuje a to, že nevieme presne vyhradiť, kde už niečo nazývame mozgom a kde len neurónov nie je problémom pre to, že existuje 😀
      PS: Podľa mňa existuje aj „vysoký človek“.

      1. Ahoj join3r
        Mozog existuje, aj človek. Ale jednalo sa o prívlastok a nie podstatné meno. Prívlastok „vysoký“. VYSOKÝ človek, alebo VEĽKÝ mozog. Dávaš do jednej kategórie prívlastok „vysoký“ a podstatné meno „mozog“.

        Ale ak máme byť presní, ani mozog neexistuje, alebo ani človek. Mozog je štruktúra vo vývoji. Odkedy to bol mozog? Sotva nájdeme mozog u aminokyselín, a baktérií. U mnohobunkovcov môžeme pozorovať akúsi nervovú os v tele, tak to bolo v dávnej minulosti. Neskôr sa táto nervová sieť na jednom konci začala akosi duriť a boptnať, až z toho vznikol postupne útvar, ktorý má konvenčné pomenovanie mozog, stojace a vychádzajúce z ľudovej jazykovej prostoty, pretože všetko pre čo máme pojem má pôvod z jazyka ľudu, pričom veda už aj schopnosť jazyka popisovať realitu búra, byť sama na ňom stála a ešte stojí.

        Nepopieram, že existuje čosi, čo nazývame mozog, ale tvrdím, že používame nutne pojmy, ktoré nie sú pravdou, len užitočým omylom, vulgarizáciou skutočnosti.

        Človek je druh zvieraťa, ale odkedy je druh druhom? Všetky tie dohody, napríklad že: odvtedy, okedy sa medzi sebou dve zvieratá nedokážu spáriť… a podobne, sú len dohody pre taxonómiu, aby človek mohol vec nejako uchopiť a nemal v nej chaos. Príroda nepozná žiadne druhy. Odkedy je človek človekom? Nezmyselná otázka, lebo už vieme, že človek neexistuje. Ani žiadny iný živočíšny druh.

        A ešte raz k tej slobodnej vôli:
        Podmienkou jej existnecie je, že nemôže byť o nej žiadna dilema v spoločnosti. Neplatí keď niekto povie, že on si je istý svojou slobodnou vôľou. Ak sa už nájde čo len jeden, ktorý o slobodnej vôli zapochybuje, je rozhodnuté. Nie je to totiž ako s bohom. Ak ty o ňom pochybuješ, ešte to neznamená, že nie je. Ale slobodná vôľa je prisudzovaná všetkým. Každý teda musí o nej sám jasne vedieť a nikto by nikdy nepochyboval.

        Stretol som sa s takým tvrdením: „Ale ty sa môžeš rozhodnúť!“ tak mi ktosi povedal. A jamu vravím: „Nie, ty sa nemôžeš nerozhodnúť!“
        Nestrávil to, ostal vo svojom omyle dodnes. A žije sa mu dobre.
        Chápeš to? Dospelý 35 ročný človek prišiel na to, že robí rozhodnutia, pričom sa zároveň mýli v tom, že sa môže nerozhodnúť, že má voľbu voľby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.