Dnes rozlúskneme problém, okolo ktorého sa v pohostinstvách vedú nekonečné debaty, ba niekedy dôjde aj na facky, keď sú diskutéri slzu viac občerstvení, ako by sa patrilo – a to menovite aké sú príčiny dlhej gravidity u slonov.

Témy :

  1. Čo sa stalo 24.6. (Kenneth Arnold, Chicora Meteor)
  2. Evolúcia rôznofarebných vtákov
  3. Geneticky modifikované potraviny a biodiverzita
  4. Omega-3-mastné kyseliny
  5. Fakt a fikcia (Voyager 1, Vplyv mydla na alergie, BMI a čokoláda)
  6. Veľká téma : Slonia gravidita
  7. Mýtus : Starého psa novým kúskom nenaučíš
  8. Veda vo filme Prometheus

 

Obsadenie : 

  • Eehh…
  • jOin3r
  • Martir
  • osiris

 

 

25 Replies to “Pseudocast #39 – Slonia gravidita

  1. dobre to je mladez, take alternativne, palec hore, sanka dolu! 🙂
    Ako to cele vznika? A co je toto za projekt? Dufam ze vas nesponzoruje OSF! 🙂

  2. skvele… este mi povedzte, ci sa mi to len zda, alebo ci tam ozaj citit taky pekny slabucky vychodniarsky akcent.

  3. a samozrejme este chcem medailu za prve komentare… (… alebo uz vam niekto niekedy komentoval vase vysielanie?)

  4. Vytrhávam z kontextu (počúvam pri práci) len to, čo mi udrelo do uší. Eeeh – koncepcia (conception) = počatie. Slovník síce uvádza ako odborný biologický termín aj koncepciu, ale nemyslím, že by to veľa ľudí poznalo (na druhej strane, nech si domýšľajú a učia sa, však;-)

    Ad učenie mláďat – sú mláďatá cicavcov, ktoré už pár minút/hodín po pôrode dokážu chodiť a podobne, „nicméně“ to ešte neznamená, že dokážu „prežiť bez matky“ ako sa vyjadril tuším Joiner. Ja len, že by sme si to nemali mýliť 🙂 Mláďa sa možno postaví na nohy, aby bolo sebestačné do istej miery, ale ak by nedostalo cicať mliečko, tak veľmi rýchlo zomrie a bude mu prd platné, či postojačky 😀

    1. A co takto morca (guinea pig)? To je skutocne niekolko minut po narodeni sebestacne, vie papat pevnu potravu (aj ked podla moznosti to nerobi), ma ochlpenie atd.
      Ale v podstate mas pravdu, nic okrem morcata take sebestacne nepoznam, mal som to v podcaste lepsie povedat.
      Dakujeme za opravu =)

      1. no, ja som zase nevedela o morčati 🙂 ale hlodavce sú hlodavce, tie sú životaschopné až moc, hlavne v rozmnožovaní :-p

  5. Hehe, a ako sa o pár sekúnd neskôr takisto mylne vyjadrila Eehh, tak behajúca antilopka ešte neznamená prežívajúca antilopka 🙂

  6. Jo, ešte jedna vec ma zaujala… prečo sa rozoberá ako mýtus „starého psa novým kúskom nenaučíš“, keď je to príslovie???
    Akože Myth Busters pochopím, to sú jednak Amíci a jednak populárno-náuční a občas až pre blbcov, hlavne aby bola sranda a v každom dieli aspoň jeden výbuch… ale čisto z filozofického hľadiska by skeptici zaoberajúci sa vedou (často hádžete témy, výrazy a úroveň odbornosti, ktorá je vysoko nad priemerným všeobecným rozhľadom) mali predsa rozlišovať medzi príslovím, ktoré je „zhustený výraz ľudovej múdrosti s obrazným rázom a poučným zámerom“ (KSSJ) a mýtom, ktorý sa tu používa vo význame „výmysel, blud“.

    Príslovie je všeobecne akceptovaná ľudová či poučná metafora, z ktorej každý priemerný inteligent pochopí, že ide o posolstvo a nie pravdu. Ak by sme chceli ľudomilsky s úsmevom podotknúť, že určite sú ľudia, ktorí príslovia berú ako fakty, tak cynicky s úškrnom môžeme dodať, že tí asi nepočúvajú Pseudocast :-p

    Bude sa nabudúce rozoberať výskum ozveny v hustých, riedkych, listnatých či ihličnatých lesoch na základe príslovia „ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva“? (na strane druhej, ktorý vedec by sa nepotešil dotácii na taký výskum, všakáno:-)

    Som zrozumetiteľná?
    Ak nie, skúsim to ešte s návrhom – keď už ste sa dostali k prísloviam, čo tak radšej prejsť na urban legends, ktoré naozaj mnoho ľudí považuje sa fakt a pritom sú to bludy? A keďže sme na vyššej skeptickej úrovni, môžete si vyhľadať aj aktuálne alebo rozšírené hoaxy. Je ich neúrekom.

    1. To prislovie beriem trosku ako omyl. Na nasu obranu ale musim povedat, ze sme sa vdaka tomu dostali ku plasticite mozgu =)
      Ak mas fajny mytus, hod mi ho do mailu, lebo mne seriozne dochadzaju =)

    2. mythbusters si nedam, oni su cool. aj ked su tie show for stupid americans, vybuchy, drama a podvojne debiliny, je tam posolstvo, ze nemas verit vsetkemu + relativne vierohodne pracuju s vedeckou metodou (takou custom made, ale myslienka tam je) – proof of concept, robia viac pokusov, kontrolna vzorka…samozrejme v ramci moznosti toho formatu. su to dobri popularizatori skepticizmu a myslim ze adam sa aj mimo mythbusters v tomto angazuje.

      a s mytmi to je tazko. tie dobre/zname sme uz mali a k mnohym sme sa vyjadrili v inych rubrikach. urban legends na jednej strane su zaujimave, na druhej strane sa k nim neda v podstate nic povedat, len ze „to je blbost“. trebars co povies na tu, ze „po kinach chodi fetak, co do sedadiel zapichuje ihly infikovane HIV“…akurat ze nechodi a koniec rubriky =)

      1. no, ja som si u Mythbusters všimla, že spracúvali často aj urban legends 🙂 ale je fakt, že keby sme si sadli do krčmy, mohli by sme 3 hodiny rozoberať, čo je mýtus a čo urban legend (mohla by to byť celkom sranda), nakoľko je to synonymum, kde je rozdiel – či existuje objektívny alebo len v chápaní a prekrývaní významu tých výrazov v našich mysliach 🙂 takže beriem, urban legends nebudú, ale hádam už ani príslovia 😉

  7. Ale aby ste nepovedali, že som kverulant, tak to bolo zaujímavé aj poučné, akurát stále neviem, ako humánnym spôsobom odnaučiť moje psy vyštekávať, keď jedno je hysterické uštekané plemeno, druhé hromovým hlasom útočí na bránu kedykoľvek prejde po ulici cudzí pes či bicykel a obaja spolu sú takí teritoriálni, že im vadí aj hluk u susedov 🙂

      1. dík, Martir, skúsim si pohľadať konkrétnu epizódu (alebo viac), či sa trafia do môjho problému

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.