Po dlhšej prestávke sa opäť vraciame k blogom o zaujímavých správičkách, ktoré som prečítal a nedostanú sa do podcastu, ale napriek tomu by som na nich rád upozornil. Práve pred chvíľou som jednu takú novinku dočítal a domnievam sa, že to, o čom sa v tej správe hovorí, je dnes celkom aktuálne.

Menovite táto novinka pojednáva o štúdii, ktorú spravili vedci z Ohio State University na čele s Jackom Nasarom. Jack a jeho team spravili akúsi štatistiku, koľko chodcov bolo privezených na pohotovosť s tým, že utrpeli nejaké zranenie počas toho, ako obsluhovali mobilný telefón. Toto číslo má v posledných rokoch stúpajúcu tendenciu a v roku 2010 bolo takých prípadov v USA čosi vyše 1500, čo je asi 4% z celkového počtu úrazov chodcov.

Čo sa stalo?

Mimo klasického “to je jasné, čumia na telefón a namieria si to rovno pod rozbesnené kolesá kamióna (ktorý určite preváža nejaký odporný náklad, napríklad obyčajné žiarovky alebo ortuťové teplomery miesto pohodových cool žiariviek, cyklistických helmičiek nezraniteľnosti alebo solárnych panelov)”, ale to nemusí byť vždy pravda. Aj keď určite aj to sa mnohým stalo. Veľa tých úrazov ale nie je nutne tohto charakteru – napríklad sa tam rátajú aj také veci, ako jeden týpek, čo asi písal sms frajerke, že večer príde trošku neskôr, lebo kolegovi sa narodila dcéra a musí ísť aspoň na jedno zdvorilostné pivko (priateľke je samozrejme jasné, že tým pádom nemusí variť večeru ani si holiť nohy, ale miesto toho k posteli nachystať pohotovostný lavór, fľašu minerálky a zázráčnú ružovú tabletku). A kým tú sms ťukal a rozhutoval, ako to čo najlepšie napísať, aby to nevyznelo ako “drahá, idem sa navaliť ako Dán, o štvrtej ráno sa prosím pozri na rohožku pred dvere, či tam neoddychujem”, náš neborák to nakráčal do nejakého stĺpu a miesto oslavy musel ísť na pohotovosť štopkať obočie.

Ďalej je uvedený prípad mladíka, ktorý dozaista na telefóne updatoval status na Facebooku, že práve kráča domov zo školy a ja nahnevaný, pretože učka ho vyvolala na zemiaku aj napriek tomu, že už má štyri známky a všetci ostatní majú tak dve až tri, teda sa nič neučil a dostal pätorku ako Brno a tá sprostá koza Davorína, čo sedí v prednej lavici mu nechcela našepkávať…nuž a počas tohto výlevu spravodlivého hnevu náš milý žiačok spadol z mosta, po ktorom práve išiel, do priekopy a poranil si hrudník. Nie je známe, či sa pri tejto udalosti nenávratne, ale o to záhadnejšie, poškodila aj žiacka knižka.

Kam je problém

Autori sa o výsledkoch štúdie vyjadrujú opatrne – nechcú na rovinu povedať, že za všetkými tými úrazmi nutne stálo používanie telefónu, lebo sa mohlo proste len stať, že človek mal nehodu a náhodou mal pri tom mobil v ruke, ale aj tak faktom ostáva, že tieto úrazy kopíruju podobné poznatky, ktoré už máme z oblasti používania telefónov pri riadení auta. Problém je v tom, že ľudský mozog, akokoľvek je to výkonný orgán, má veľmi seriózne problémy v multitaskingu, teda schopnosti robiť viac vecí odrazu. O tomto som bližšie rozprával v Pseudocaste #88.

Ponaučenie

Vedci varujú občanov, aby si dávali bacha, aj keď idú peši, práve kvôli tomu, že keď sa príliš sústredia na telefón, môžu prehliadnuť nebezpečenstvo. Zašli dokonca až tak ďaleko, že nám radia, aby sme radšej zastali, keď nám treba telefonovať, napísať sms alebo updatnúť status. Ja len dodávam, že osobne neodporúčam dodržiavať túto radu v strede ulice alebo na železničnom priecestí. 9 z 10 skeptikov odporúča radšej sadnúť do blízkeho pohostinstva na jedno malé a v tom čase všetko potrebné zariadiť (ten skeptik, čo to neodporúča, je jOin3r. On hovorí, že radšej by mali ľudia klusať na mieste, aby to malo aj nejaký zdravotný efekt).

Zdroj : Cell Phone ‚Distracted Walking‘ Can Be Dangerous

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

3 Replies to “Správy (5) – Telefóny robia z chodcov námesačníkov

  1. PS : to „kam je problem“ je tam naschval, viem, ze spravne sa hovori „kde je problem“ =)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.