V tejto časti budeme hovoriť o zmrzline a o tom, ako vplývajú plastové nanočastice na otepľovanie atmosféry.

Zdroje

Image by -Rita-👩‍🍳 und 📷 mit ❤ from Pixabay

Zobraziť prepis

Martir

Dobrý deň, vítam vás pri počúvaní pseudocastu číslo sedemsto šesťdesiat tri pre desiaty máj dvetisíc dvadsaťšesť. V tomto vám v štúdiu víta Miroslava Gabika alebo osirisa.

osiris

Dobrý deň.

Martir

Jakuba Rafajusa alebo kubqa.

kubqo

Ahojte.

Martir

A ja som Radoslav Satel Martir. Čaute, sme podcast o vede a skepticizme. Vede sa nevenujeme profesionálne, takže ak nájdete nejaké nepresnosti, nezrovnalosti, píšte na kontakt zavináč pseudocast sk. Hej, to sme zrušili.

kubqo

No presne.

Martir

Takže ak nájdete nepresnosti, píšte na Discord a my sa to plne opravíme. V jedenástich z ich časti sa dejú obrovské zmeny v našom hostingu a tak ďalej. Takže e-mailové adresy končia a všetko končí a zostáva už iba Discord a tak.

kubqo

A všetko končí, len Pseudocast zostáva.

Martir

Hej, dúfajme. Možno, že aj stránka zanikne. Ja neviem. Uvidíme. Nechajme sa prekvapiť.

osiris

Hm.

Martir

Hm, hm.

osiris

To tak.

Martir

To tak veru. No ako ste sa mali, chalani?

osiris

Som bol dnes darovať krv zase.

Martir

Okej.

osiris

Som si to celkom obľúbil.

kubqo

Sa mi zdalo, že si taký nejaký bledý na tej kamere.

osiris

Sa mi to celkom pozdávalo, že je za to deň voľno.

Martir

Mhm.

osiris

A ešte dos-som dostal aj Fidorku a cappucino mi spravili.

Martir

Nádhera.

osiris

Áhe, tiež si myslím.

kubqo

Martir, nehovoril si aj ty, že chodievaš darovávať krv? Či, či to si iba chodil a už nechodívaš?

Martir

Nie, nechodím.

kubqo

Akože a ani si nikdy nechodil?

Martir

Ne.

kubqo

Aha, okej, tak to si zle pamätám.

Martir

Mhm, to si zle pamätáš.

osiris

Pretože si malý, aby to bolo desať percent z tvojej hmotnosti, keby si daroval krv.

Martir

Nie, nie, nie, nie. Akooo, nikdy som sa k tomu nedostal, ale asi by som mal.

osiris

Ja som tiež len minulý rok začal. Vlastne teraz som bol štvrtýkrát.

kubqo

A a za každým to spomenul v podcaste. Virtue signaling at its best.

osiris

Hej, no ja chodím tam rád. Celkom som sa na se-sa na seba hnevám, že už dávno som s tým nezačal.

Martir

Mhm, okej.

osiris

Ale s tým už nič neurobím.

kubqo

Nejaké pekné pani sestričky a snažím sa pochopiť, že, že prečo tam chodíš. Fidorkami to nebude.

osiris

Pretože mám deň voľna a dostanem stravenku.

kubqo

Jasné, jasné, áno.

osiris

A mám zo seba lepší pocit potom.

Martir

Určite niekomu pomôže tým aj zároveň.

kubqo

Tak o-okej, ale to je podľa mňa hlavný dôvod, prečo ty nechodíš, že všetko ostatné by si prerezol. Ale ten pocit toho, že to niekomu pomôže, je, je pre teba neznesiteľný.

osiris

Nevyzerá, že by ho to pobavilo táto poznámka.

Martir

Ja.

osiris

Taký loading.

Martir

Ja som vôbec nepočúval totižto.

osiris

Aha, okej.

Martir

Ste zo mňa tu robíte jokei? Sorry, ja som kompletne som akože vyblúdy, lebo v noci dieťa, cez deň práca, po obede dieťa a teraz som tak, že by som radšej asi išiel spať, ale nechcem, lebo ešte si chcem dáke svoje veci si poriešiť a tak. Takže.

kubqo

Čo znamená svoje veci si poriešiť? Lebo akože úplne chápem tomu, že si v nastavení, že dieťa, práca, podcast ešte hej, ďakujeme a a tak všetko. To znamená, čo je to, čo ťa drží od spánku? Lebo ja si neviem predstaviť, že v takomto rozpoložení by moja priorita číslo jedna nebola posteľ.

Martir

Počítačové hry a knihy a články na internetoch a proste milión vecí, čo by som chcel postíhať, prečítať a naštudovať a tak a a proste niekedy.

osiris

No tak už len pätnásť, dvadsať rokov.

Martir

Hej a potom pôjdem do dôchodku, ktorý nebude, á, lebo...

osiris

Dôchodok bude, len peniaze nedostaneš.

kubqo

Napríklad chápem tomu, že, že teraz nespíš a tak kvôli tomu, že to dieťa je ešte v takom mladom veku, ale predsa už to staršie musí byť okej, nie? Že čo sa spánku a takýchto vecí týka.

Martir

Samko zľahne okolo ôsmej a zobudí sa ráno o siedmej. Hej, to je v pohode a Nelka zľahne roz-rôzne a budí sa o tretej ráno, o štvrtej ráno alebo tak nejak.

kubqo

Mhm.

Martir

Potom príde, tu spadne k nám. Dosť ma okopávala celú noc, lebo proste však čo by nie. Potom ráno začne vreskať, že máme vstávať.

kubqo

Jo jasné, to tomuto všetkému samozrejme rozumiem, len ide mi o to, že ten a-akútny nedostatok spánku by som očakával, že sa zlepší akože skôr ako za nejakých tých desať, pätnásť rokov.

Martir

No tak v štyroch, piatich sa to zlepší.

kubqo

No.

Martir

Malo by sa. Dúfam. Uvidíme. Ne-neviem, ak keď bude druhé dieťa, vieš, to nikdy nevieš. Ale predpoklad je, že-

kubqo

Mhm.

Martir

Že hej.

kubqo

Ja.

Martir

Takže už iba dva roky takto.

kubqo

Výborne.

osiris

Ja mám v pamäti z nejakých príčin, že keď ako ti dieťa rozhasí ten spánkový režim úplne, takže sa ti to už nikdy nevráti do toho defaultu predtým.

kubqo

To by ma zaujímalo, čo znamená default predtým. Akože áno, tiež už som počul, že to nedospíš, hej, že skrátka-

Martir

To nedobehneš nikdy. Áno.

kubqo

Áno, že, že nie-niečo to spôsobí, čo sa už nedá odobrať, ale zároveň, čo znamená, že už sa nevrátiš, akože predpokladám, že tú spánkovú rutinu si dokážeš nejakým spôsobom vypestovať nazad.

Martir

Určite hej.

osiris

Asi hej, ale tiež ako neviem, neviem presne, lebo mám to úplne zahmlené v pamäti.

kubqo

Ja.

osiris

Viem, že o niečom som si pamätal, že to urobí nezvratné zmeny s čímsi, čo súvisí so spánkom.

Martir

Mhm.

osiris

Ale neviem, že či-

Martir

Pokojný spánok.

osiris

Či kratšie alebo kvalita horšia alebo neviem. To už si nepamätám naozaj.

kubqo

Jasné, zaujímavé. Martir, a čo ty si robil okrem toho, že, že si nespál poriadne tento týždeň?

Martir

Ja neviem vôbec, čo som robil tento týždeň. Akože som v stave, že dovidenia. Myslím, že sme boli na nejakom výlete.

osiris

My sme boli v jaskyni vlastne, keď teraz hovoríš o výletoch.

kubqo

To niekde tam u vás?

osiris

Hej, hej, v tom moravskom krase v...

kubqo

Mhm.

osiris

No a teraz mi vypadlo, jak sa to volalo.

kubqo

Nie je tam tá tá macocha?

osiris

Hej, hej, hej, hej, to sú tie, tam tam je päť jaskýň.

kubqo

Aha, okej.

osiris

My sme boli v jednej.

Martir

Ja viem, čo som robil. Samko mal päť rokov, sme mali oslavu.

kubqo

Inak, é, j-ja som takto, niekto sa ma pýtal, že kedy sme sa, é, brali s manželkou, akože výročie svadby a tak nejak som pochopil tých ľudí, čo si to tetujú na ruku.

osiris

My to, ja to mám na prsteni, že máme to vygravírované zvnútra.

kubqo

Hej, hej, presne.

osiris

When in doubt môžem sa podívať-

kubqo

Áno, áno.

osiris

Ale som si to zapamätal.

kubqo

Ja mám na prsteni akurát punc, ale hej, to, to je celkom dobrý nápad. Možno si to tam dám dorobiť aj neskôr. No dobre, ale teda chalani, spýtajte sa mňa, čo som robil.

osiris

No, no Kubko, čo si robil? Rozprávaj.

kubqo

No tak začal by som tým, že tento víkend, é, boli u nás, bolo u nás kopec, é, manželkiných kamarátiek.

Martir

Ste mali baby shower, či jak sa to nazýva?

kubqo

Áno, áno, presne to. Hej, že si maľovali dupačky a, a Baťka dostala nejakú, detské veci ako nejaký darček a tak. Ale čo bolo pre mňa super je to, že som konečne dorobil na povale svoju akože tajné doupě. To znamená, že keď ma, é, to prestalo baviť s nimi, čo bolo pomerne rýchlo, tak som sa skrátka iba odpratal na povalu. Zobral som si tam, é, dva litre kofoly a hral som sa Mortal Kombat.

Martir

Nádhera. Ó bože, čo by som za toto dal.

kubqo

Viem ti povedať, čo si nemal robiť, aby si-- no to je jedno.

Martir

Nemal som mať prvé a druhé dieťa. Ja viem.

kubqo

To, to je-- k čomu som sa chcel dostať je to. Vedeli ste o tom, že Mortal Kombat má normálne príbeh? Lebo ja som to vždycky poznal len akože teraz si vyberieš jedného, vyberieš si druhého a potom sa navzájom lomíte. Ale minimálne táto verzia, ktorú hrám, má normálny príbeh. Shaolin Monks sa to volá.

Martir

Oh jebiné, ja som hral iba jednotku a dvojku, takže úplne neviem.

kubqo

Veď jednotka aj dvojka mala príbeh. Musím si naštudovať.

osiris

Jednotku ja som nehral, ale v dvojke tam si šel v tej tower, v tej, nie, alebo to bolo v inom, že si tam-

kubqo

Už nepamätám.

osiris

Postupne porážal tých protivníkov a si šel hore tou vežou a na konci bol ten, neviem kto tam bol v dvojke už.

kubqo

Goro, ten štvorruký.

osiris

Goro tam bol ešte myslím za ním bol dakto.

kubqo

Hej? Ja už nepamätám, akože však to bolo ty vole dosť dvadsať rokov dozadu. Lebo toto tu a ta-takto. Akože na notebooku som si iba rozbehol emulator rôznych starých platforiem. To znamená, že je to hra s, akože z PS2.

Martir

Mhm, a aký emulator používaš?

kubqo

Sú to štyri písmenká PCSX alebo niečo také. Nikdy neviem v akom poradí sú. Viem, že je tam P, X je na začiatku, na konci, ale jak je to medzitým fakt neviem.

Martir

A aké konzoly to vie emulovať, tak sa spýtam. Okrem PlayStationu starého, čo ešte?

kubqo

No henten emulator konkrétne vie emulovať iba PlayStation 2.

Martir

A okej, potom máš ešte DOSBox predpokladám.

kubqo

No, é, a takto. Všetko je to krásne zabalené v, volá sa to Game Pie? Počkaj, ja, ja, ja furt zabudnem. Retropie, Retropie sa to volá. No a to je akože o-originál myslené na Raspberry Pi, že si to tam nainštaluješ ako tú, tú jednu hlavnú aplikáciu a spraví ti to také pekné prostredie, že do týchto zložiek každá, é, platforma, čo tam máš, má vlastnú zložku. Do, do každej si vieš nahodiť hry z tej danej platformy. Prakticky všetko od toho, ja neviem na čom sa hral Pong. Proste ta-takéto úplne najstaršie Atari až po-

Martir

Mhm.

kubqo

Asi nejaké Nintendo, takéto staré. Neviem či SNES alebo niečo takéto. Akože to Super Nintendo to ešte zvláda. No a je to, keď to spustíš, tak je to veľmi pekne zabalené, že skrátka máš taký, é, kolotoč toho, že tu sú tie jednotlivé, é, platformy, ktoré máš a keď si každú tú platformu rozklikneš, tak tam máš jednotlivé hry z tej danej platformy a vieš si tam pridať aj ďalšie emulátory, že napríklad to PS2 by default nie je súčasťou tohto celého, lebo Raspberry Pi ti to by default neutiahne, ale tým, že ja to mám rozbehnuté na počítači starom, tak to zvláda aj to, to PlayStation emulovať a tým pádom je to opäť len súčasť toho, že mám to akože medzi tými všetkými. Iba kliknem, vyberiem si hry a, a môžem sa bavkať.

Martir

Mhm.

kubqo

Toľko k tomu, čo som ja robil hore, ke-keď som bol takto akože u-uzavretý o-od spoločnosti a keď, é, som bol dole, é, pri, pri tých babách, tak som využíval vec, ktorú som tu Osirisovi spomínal už minulý týždeň, že som zabudol spomenúť. Kúpil som si takú, takú vecičku na výrobu zmrzliny, ktorá ale funguje úplne inak ako všetky ostatné vecičky na výrobu zmrzliny. Volá sa to Ninja Creamy a vlastne keď chce zmrzlina, hej, akože definícia zmrzliny je zamrznutá voda, ktorej nejakým spôsobom zabrániš tvoriť veľké kryštály. Hej, že keď sa to robí bežne tým, že neustále miešaš tú, tú zmrzlinu počas toho, ako m-mrzne, tak tým, že sa neustále hýbe, tak tie ľadové kryštáliky nemajú šancu narást do takých tých krásnych veľkých, é, vločiek, ako, ako je to-

Martir

Mhm.

kubqo

Ako to poznáš, ale ostanú iba malé a čím menšie sú, tým jemnejšia je zmrzlina. A tento stroj to presne tak nerobí. Tento stroj to robí tak, že ty to necháš zamrznúť do jedného veľkého bloku. Proste vytvoríš si obrovskú ľadovú kocku a potom použiješ hrubú silu, rozumej-čepeľ, ktorá to skrátka ro-rozfranforcuje na, na úplne jemnú, krásnučkú zmrzlinu.

Martir

To musí robiť dobrý kravál.

kubqo

To teda že robí. Ja, jak sme to kúpili a, a akože tešíš sa, že to ideš robiť. Dáš všetko do mraziaka, teraz čakáš, kým už je to zamrznuté a potom si na to spomenieš, že aha, už je to zamrznuté a uvedomuješ si, že už je po ôsmej hodine a že už asi to nechceš púšťať. Takže mám, mám také interné pravidlo, že po ôsmej už to nepúšťam.

Martir

Však do desiatej môžeš robiť kravál.

kubqo

Áno, môžeš, ale, é, keď chceš byť dobrý sused, tak asi to n-n-nie.

Martir

Však to zabaľ do nejakej tejto vzduchotesnej, zvukotesnej nádoby.

kubqo

No.

Martir

Normálne vypolstruj to tam a tak.

kubqo

Jo jo, bu-budem pokračovať v story. Tým, že to nie je samochladiaca záležitosť, ale že je to niečo, čo potrebuješ nádobku, ktorá nie je úplne malá, má asi ja neviem trištvrte litra tá nádoba a chceš celú tú nádobu dať zamraziť a to je iba jedna príchuť. Takže v ideálnom svete ich chceš mať viacej. Priamo k tomu prišli dve, ale tak akože najradšej ich chceš mať šesť. Vieš, akože tu máš takú a tu máš hentakú. Paťka povedala, že, že bolo by super mať ich viac a ja som povedal, že ale kde do nášho mraziaku ich chceš zmestiť? To by si m-musela kúpiť nový mraziak. Tak sme kúpili nový mraziak. To znamená, že do toho nového mraziaku by sa to asi zmestilo. Vieš, akože keď hovoríš, že, že by to malo byť nejakým spôsobom odizolované, to znamená, viem si predstaviť svet, v ktorom celý ten serš sám zavrieš do mraziaku a spustíš to tam.

Martir

Aj si na to sadneš, kým to ide.

kubqo

Áno, áno, presne tak.

Martir

Tak naskakovať jak v tom McDonald's.

kubqo

Každopádne robí to vynikajúcu zmrzlinu, akože spraví to parádnu konzistenciu zmrzliny takmer z čohokoľvek. Ja som napríklad skúšal ako veľmi jednoduchú vec iba zamraziť prote-proťak, že zmiešal som proťak s, s mliekom. To som nechal zamraziť a spravilo to normálne krásnu zmrzlinu, ktorú si môžeš kopčekovať. Malo to peckovú štruktúru. Problém bol akurát v tom, že to chutilo hnusne. Tá, tak som sa, lebo to chutilo trochu ako proťak.

Martir

Jé.

kubqo

No čo narobíš. Ale aj keď som skúšal robiť také nie že ozajstné, ale také akože viacej zmrzlinové recepty. Napríklad včera som robil lieskové oriešky, som vyváral v mlieku a smotane a potom som do toho pridal cukor a to je v zásade všetko. Tak vo výsledku som zistil, že keď niečo zamrazíš, tak je to omnoho menej sladké. Keď som to ochutnal, tak mi to prišlo, že mhm, te-teraz je to dobré. Teraz je to tak akurát sladké, tak akurát orieškové. Potom, keď som to zamrazil, tak stále je to rovnako orieškové, ale je to omnoho menej sladké. To znamená, vo výsledku to, to celé chutí tak mierne mdlo, lebo, é, je to jak by som-- aha, je to také, že voňavé. To znamená ten prvý, prvé oblíznutie je úplne úžasné, pretože najskôr to ovoniaš, oblížeš a je to také, že mhm, toto bude kopec chuti. A potom keď spravíš to mňam, mňam, mňam, tak zistíš, že vlastne a-až tak veľa tej chuti tam nie je. To znamená, že čo môžeš urobiť je, že tam ten cukor nejakým spôsobom pridáš. To znamená, že som do toho vmiešal Nutellu a odrazu je to proste najlepšia zmrzlina, akú som kedy mal. Ale-

No seriózne, akože čo chceš? Však z-zmrzlina nie je, teda Nutella nie je-

Martir

Si to mal skúsiť počúvaj so Salcom.

kubqo

To mi tiež napadlo, ale môj problém bol ten, že už to bolo zamrazené a nechcel som to úplne, že rozmrazovať a nanovo premiešavať. Má to funkciu toho, že keď chceš napríklad akože kebyže do toho chcem vmiešať oriešky, hej, že ta-tak ty to najskôr to rozcáruješ na, na, na jemno a, a potom do toho môžeš pridať oriešky a ešte to dokáže iba akože vmiešať, že to nejde až tak úplne akčne a agresívne, hej. Tak ja som iba takýmto vmiešaním do toho pridal tú Nutellu a bolo to super. No ale rozmýšľal som, že ako to vyriešiť celé bez toho, aby som do toho pridával ďalšie veci. A našiel som štúdiu, chalan. Na-našiel som štúdiu, ktorej sa zúčastnilo päťdesiatosem ľudí a výskumníci sa snažili zistiť, že akým spôsobom dokážeš ovplyvniť chuť zmrzliny bez toho, aby si ovplyvnil chuť zmrzliny. Alebo dobre, kecám. Nebolo to, že akými spôsobmi to dokážeš ovplyvniť. Oni sa iba pozerali na to, že akým spôsobom prostredie, najmä akože tá, tá zvuková kulisa, dokáže ovplyvniť chuť zmrzliny. To znamená, že zobrali päťdesiatosem ľudí, dali im lízať v kontrolovanej miestnosti rovnakú zmrzlinu, hej, nejakú čokoládovú a ľudí točili pri piatich rôznych zvukových kulisách. Mali tam kaviareň, bar, taký ten food court. Jak to povieš to, to skrátka čo býva v nákupných centrách, tam, kde sa chodíš najesť. A potom ešte-

Martir

Jedálenský kútik.

kubqo

Áno, ďakujem. Presne tak, jedálenský kútik a potom ešte nejaký fast food. Aj keď pravdu povediac ne-neviem úplne, že aký rozdiel. Nepočul som nahrávky a príde mi, že rozdiely medzi kaviarnou, kaviareň, bar, food court a fast food asi nebudú úplne až také rozdielne. Tak využili to. Dôležité je teda, že tá samotná vzorka zmrzliny sa nemenila a menil sa iba ten akustický kontext. A účastníci potom hodnotili, že ako im tá zmrzlina chutila, aké mala vlastnosti, akože aká bola sladká, aká bola horká, aké mala pražené a kakaové tóny. A z týchto dotazníkov potom výskumníci dokázali usúdiť, že niektoré tieto zvuky viacej ovplyvniliNiektoré vlastnosti tej zmrzliny a iné ovplyvnili iné vlastnosti ten, é, tej zmrzliny. Konkrétne teda výsledky ukázali, že pri zvukoch baru, a to food courtu a fastfoodu, účastníci viacej vnímali horkosť a praženosť, tie kakaové tóny, zatiaľ čo pri zvukoch parku a kaviarne sa viac objavovala tá sladkosť. Pre mňa bohužiaľ najmä v úvodnej fáze jedenia, pretože ja nemám vôbec problém s úvodnou fázou. Tá je úplne parádna, hej. Prídeš proste ovoňaš, oblizneš, je to super sladké, ale potom pri tom druhom, treťom lasknutí zistíš, že je to vlastne len také vodové a bez chuti. Takže, é, napriek tomu, že zaujímavá štúdia a môžem skúsiť, é, Paťke vieš akože bude jesť zmrzlinu a pustím jej k tomu zoologickú záhradu alebo niečo také, že, že či to spraví rozdiel. Ale nie som si úplne istý, či to vyrieši môj problém.

osiris

Či to neni tým, že už jak sa ti vieš ochladí jazyk, že tam tie chuťové kanáliky už nebudú také citlivé ako na prvom liznutí.

kubqo

Hm.

osiris

Vieš, že či-

kubqo

Je to-

osiris

Preto sa ako nevyvetrá tá chuť, dajme tomu.

kubqo

Mhm.

osiris

A tiež tam bude asi aj nejaká, nejaký návyk alebo vieš, že-

kubqo

Mhm.

osiris

Saturácia alebo jak to povedať.

kubqo

Hej, je to možné, ale skôr si fakt m-myslím, že je to alebo inak. Áno, môžeš mať pravdu, ale pravdepodobne to bude ovplyvňovať niektoré tie chute viac ako iné. Lebo napríklad keď som robil citrónový sorbet, tak tá, tá kyslosť tam pretrvávala, že ten bol luxusný.

osiris

No.

kubqo

Ale napriek tomu, keď som ho robil, tak som si hovoril, že a, usypalo sa mi cukru, že, že toto bude príliš. A práveže je, je tak akurát. To znamená, už začínam chápať tomu, že všetky recepty, ktoré nachádzam, všetky používajú umelé sladidlá, aby sa nejakým spôsobom nedostali k tomu, že, že používajú pol kilo cukru na liter zmrzliny.

osiris

Hm, hej, no asi musíš, keď s-keď sa jedná o to sladké, tak asi to musíš overloadnúť poriadne ten, aby si, aspoň tak by som si to vysvetlil, že potrebuješ preraziť to ochladenie aj ten návyk na to sladké.

kubqo

Jo.

osiris

Tak tam musíš to dať na jedenástku tú sladkosť.

kubqo

Jo.

osiris

No však máš, môžeš celé leto experimentovať teraz.

kubqo

Presne tak. Rozhodne budem. A čo je ešte sranda, tým, že to funguje takýmto štýlom, to znamená, že zamrazíš čokoľvek a potom to rozbiješ, tak, é, už som rozmýšľal aj nad takými špeciálnejšími príchuťami. Vieš, že napríklad, é-

osiris

Guláš.

kubqo

Veľmi dobrý nápad. Mne napadlo-

osiris

No neviem, či veľmi dobrý.

kubqo

Mne napadlo údené s tým, že potom toto primiešanie by si primiešal chren.

osiris

Á, že taký-

Martir

A jeminaj.

osiris

Veľkonočná zmrzlina?

kubqo

No presne tak, lebo, é, guláš nie akože dobrý nápad, ale asi nie úplne najlepší, lebo guláš nechceš úplne jesť na, na studeno. Zatiaľ čo to údené sa bežne je aj studené. Prípadne ešte, ešte akože úplná bomba by bolo spraviť zmrzlinu zo zemiakového šalátu a, a pridať tam práve kúsky údeného. Vieš, len tak, ako keď máš, é, že, že túto kúsky sušienky v Oreo čokoláde alebo tak. V Oreo zmrzline teda.

Martir

Mne, mne z toho krúti až žalúdok. Je mi nepríjemne z toho počúvania, to ešte jesť.

kubqo

No tak tebe vymyslíme potom nejakú špeciálnu príchuť. Akú špeciálnu príchuť by si chcel ty?

Martir

Neviem. Moja najobľúbenejšia zmrzlina je momentálne, že si vezmem hodzaku vanilkovú, dám do horúcich malín a to je všetko.

kubqo

Ah, okej.

Martir

Hm.

kubqo

To som rozmýšľal, že práve hodzaka vanilková, že fakt vanilková zmrzlina je tá, že úplne najzákladnejšia a, a nikto sa nad tým nejak extra nepozastaví, ale som si istý, že ju vieš spraviť aj naozaj veľmi dobre.

Martir

Neviem. Ja tiež n-n-nekupujem hodzaku vanilkovú, hej. Zvyčajne pozerám takú, že tam je normálne vanilka v tom a podobne.

osiris

A nemala by byť defaultná zmrzlina smotanová, nie vanilková?

kubqo

Asi hej.

Martir

Akože-

kubqo

Ale.

Martir

Áno, ale, ale vanilková je, je fajn.

osiris

No jasné, jasné.

Martir

S malinami.

kubqo

Áno, r-rozumiem, ako to myslíš. To je možno také, é, akože tá základná farba nie je biela a základné číslo nie je nula. Vieš, že smotanová je v zásade bez príchute, že tá základná príchuť-

osiris

Tam nemám rád, tam si dám.

kubqo

Jo, jasné. A, a áno, a ja som napríklad rozmýšľal nad tým, že jogurtová. Viem, že niektoré bývajú, že-

osiris

To je celkom pohoda.

kubqo

To práve. A, a tiež som rozmýšľal, že ako na to a že či napríklad tvaroh by sa do toho nedal. Neviem. Budem skúšať a, a budem postupne dávať updaty.

osiris

Okej.

Martir

Ja som riešil teraz, no deťom dáš ráno nejaký tvaroh s jahodami, nezjedia. Tak som to rozmixoval a zamrazil a potom to zjedli.

kubqo

No keby, kebyže mi to pošleš v termoske poštou, tak ti to môžem potom-

osiris

To by som aj ja zjedol.

kubqo

Potom v termoske poštou poslať naspäť ako zmrzlinu.

osiris

No niekedy, keď pôjdem na východ, tak sa môžem staviť v Žiline po zmrzku.

kubqo

Jo, jo.

osiris

Budem rád, hej.

kubqo

Môže byť.

Martir

Hej no. No dobre, ja som chcel ešte rozprávať o tom, že farebné mikro a nanoplasty, ktoré sa nachádzajú v atmosfére, že tam poletujú, môžu prispievať, a teda prispievajú ku globálnemu otepľovaniu, a to na úrovni zodpovedajúcej až 16,2 % miery vlastne toho, čo spôsobuje čierny uhlík, a teda sadza.

osiris

A tie farebné mikroplasty sa rozumejú nie biele alebo sú aj bezfarebné alebo?

kubqo

Vanilkové.

Martir

Asi nie transparentné. Nie.

osiris

Aha, takto.

Martir

Proste farebné.

osiris

Okej, okej. Mhm, hej, to dáva zmysel.

Martir

Hej, v skratke je to celkom dosť a najvyššie hodnoty sa pozorujú práve nad oceánskymi oblasťami, ktoré sa nazývajú aj odpadkové oblasti. Proste to, čo sme tu aj myslím, že rozprávali, čo boli tí, čo to chceli tam čistiť a tak ďalej. V princípe, ako vznikajú tie mikro nanoplasty. Samozrejme, je to z fragmentácie väčšieho plastového odpadu a ich veľkosť sa pohybuje od jedného nanometra do päťsto mikrometrov v priemere. Hej, samozrejme, lebo sú aj menšie a väčšie a nachádzajú sa úplne všade. To znamená, že samozrejme v okolí miest a tak ďalej. A potom totálne odľahlé regióny, kde ľudská noha pomaly nevkročila, lebo ich tam nanosia atmosférické procesy, hej. Proste-

kubqo

Veď to keď sú také malé, tak to je skoro ako súčasť vzduchu potom nie? Alebo ako prach. Tak keď môžeme mať saharskí prach, prečo by sme nemohli mať čínske plasty?

Martir

Presne. V princípe toto je na kontradikciu s predchádzajúcim výskumom, lebo on ten, takto predchádzajúci výskum naznačoval, že vlastne väčšina tých plastov prenášaných vzduchom k otepľovaniu planéty neprispieva takmer vôbec, lebo predpokladali, že sú bezfarebné. Aj napriek tomu, že štandardne plasty v reálnom svete bežne obsahuje rôzne pigmenty. Avšak tuto kolegovia skúmali správanie jednotlivých vlastne mikro a nanoplastových častíc pomocou elektrónovej spektroskopie s vysokým rozlíšením a zistili, že vlastne čierne a farebné častice silne absorbujú slnečné svetlo v porovnaní s bielymi časticami. Od toho odvodili nejaké reálne atmosférické koncentrácie, hej, teda realistické koncentrácie tých globálnych-

kubqo

Že koncentráciu tých mikroplastov v atmosfére, hej, že-

Martir

Hej, ale pre glo-globálne.

kubqo

No áno, chápem, že nielen tam, kde to merali, ale všade.

Martir

V princípe tam uvádzali, že efektívne radiačné pôsobenie je nejakých až nula celá nula tridsaťtri plus mínus nula celá nula devätnásť wattu na meter štvorcový.

kubqo

To mi nič nehovorí. Osiris, nechcel si si ty dávať solárne panely kedysi?

osiris

Nie. Teda nemyslím, že by sa mi to vyplatilo, dokým nebudem mať auto na elektriku.

kubqo

Tak, lebo som rozmýšľal, či sa to dá nejakým spôsobom porovnať s tým. Vieš, že, že koľko energie spraví solárny panel na meter štvorcový alebo tak.

Martir

Výrazne viacej.

kubqo

Okej.

Martir

Je to malý účinok, ale aj napriek tomu môže presiahnuť vlastne účinok čierneho tých sadzí až štyri celá sedem násobne, a to najmä nad tými oceánskymi oblasťami s vysokou koncentráciou plastov.

kubqo

Dobre, ale teraz sa bavíme o účinku sadzí na globálne otepľovanie kvôli tomu, že sadze sú čierne.

Martir

Áno.

kubqo

Okej, tak. Že, že vlastne iba povedali, že nie je to až také tmavé, ale tým, že je toho tak hrozne veľa, tak je to horšie ako sadze, ktoré sú síce hrozne tmavé, ale nie je ich až tak veľa.

Martir

Presne. Tu treba povedať, že toto robili prevažne z laboratória, hej a tak ďalej. Autori poznamenali, že tie ich experimenty, vlastne laboratórne, sú zjednodušenou verziou tých atmosférických procesov a že to rozloženie mikro a nanoplastových častíc je potrebné lepšie, je lepšie akože skúmať priamym pozorovaním. A hlavne, že by sa to malo spraviť, lebo by sme radi, teda mali by sme vedieť, že ako veľmi prispievajú k otepľovaniu, lebo ich bude treba zaradiť očividne do klimatických modelov a na to je potrebný ďalší výskum, samozrejme. Takže tak. Takže je to zlé ako veľmi zlé, na čo treba ďalší výskum. Ale z toho, čo oni robili experimenty a tak ďalej, tak to bude pravdepodobne veľmi, veľmi zlé.

kubqo

Páči sa mi, ako ja sa tu snažím nejakým spôsobom to doniesť zaujímavé a príjemné témy o tom, ako zmrzlina a ty to zaklncujete tuto globálnym otepľovaním. Všetci zomrieme pomalou smrťou.

osiris

Hej, hej, však teraz aj správy sú plné novinky tých správ, že apríl zďaleka nie je suchširoký úplne za posledných snáď stopäťdesiat rokov, že aj na Slovensku, aj na Česku asi, no.

kubqo

Ja som zistil, že mám hrozne veľa kolegov, ktorí sú dobrovoľní hasiči, takže iba počúvam, že kto bol kedy na výjazde.

osiris

Už som aj niekde zachytil vyjadrenie nejakej neviem či klimatologičky alebo klimatológa, že na Slovensku ľudia možno urobia dobre, keď sa začnú psychicky pripravovať na to, že o pár rokov už nebude samozrejmosť, že otočíš kohútikom a ti vytečie tam voda, kedykoľvek sa ti zachce, lebo na niektorých miestach.

kubqo

Áno, tak tie miesta potom odovzdáme naspäť Maďarsku a-

osiris

Aha, to sa vyrieši potom.

Martir

Potom tam začne pršať.

kubqo

Nie, nie, nie, ale Slovensko zrazu ten problém prestane mať.

osiris

Že budú mať len Maďari.

kubqo

Presne tak. To je moje riešenie.

Martir

Dobre, týmto sme sa dopracovali na záver tejto časti Pseudocastu. Ďalšia časť znova o týždeň. Nájsť nás môžete na webe pseudocast.sk, kde budú aj zdroje, ktoré sme použili pri práve témy. Ak nás chcete podporiť, lajkujte, zdieľajte. Ak nás chcete potešiť, pozdraviť, príďte nás pozdraviť na Discord. Čaute.

osiris

Dovidenia.

kubqo

Ahojte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.