Komu nestačilo zmzliny v minulom podcaste, môže jasať – aj dnes budeme hovoriť o zmrzline, konkrétne o bolesti hlavy z jedenia zmrzliny. Ďalej si povieme, ako zatiaľ vyzerajú prognózy na počasie pre leto 2026.

Zdroje

Image by Peggy und Marco Lachmann-Anke from Pixabay

Zobraziť prepis

kubqo

Dobrý deň, vítame vás pri počúvaní podcastu číslo sedemsto šesťdesiat štyri pre sedemnásteho mája dvetisíc dvadsaťšesť vo virtuálnom štúdiu víta Miroslava Gabika alebo Osirisa.

osiris

Dobrý deň.

kubqo

A Radoslava Vlasatého alebo Martira.

Martir

Čaute.

kubqo

A ja som Jakub Rafajdu alebo Kubko. Ahojte. Tak som si zaspomínal na staré časy.

osiris

To som sa pýtal, či si v škôlke teraz alebo-

Martir

Či moje intro bolo zlé, či bolo cez neho počuť vreskot.

kubqo

Hej, je, je počuť celkom, že, že sa dejú veci v tvojom pozadí.

osiris

Krenky, mrzutučké sme.

kubqo

A Nelka je neprekonateľná.

Martir

V čom?

kubqo

Ty vole, to je vreskot. No nič. No ale povedz nám, v čom je neprekonateľná.

Martir

Napríklad v tom, že v dvoch rokoch a mesiaci vie bicyklovať. Som ju naučil.

kubqo

Akože p-p-- ja som celkom, é, neistý v tom veku. To znamená po dvoch rokoch a mesiaci vie bicyklovať, že tak dlho si ju to učil, alebo že je taká malá a, a už dokáže?

Martir

Nem-- je to mega, mega skoro. Je to na taký vek, že vie bicyklovať.

kubqo

Á, okej.

Martir

Samka sa mi podarilo naučiť tesne pred troma rokmi, hej, a to bolo tiež mega skoro.

osiris

Bez pomocných koliesok. Čo na normálnom bicykli?

Martir

To nikdy nemala. To je samarina úplná.

osiris

A vá-

Martir

Na normálnom bicykli, hej, štrnástke ani, štrnásť palcové kolesá.

kubqo

Aj prehadzovačku má.

Martir

Nie, čosi.

kubqo

Á, okej. To j-ja som tak rozlišoval, že či je bicykel už v-

osiris

Taká veľká, čo má len-

kubqo

Pre Nelku alebo len taký malý, že či má p-

osiris

Ten rapkáč do jogurtu si jej dúfam dal do špicov.

Martir

To je pre dvojročné dieťa, ktoré nemá ani meter.

kubqo

A štrnásť palcové.

Martir

Ne.

Ne, ne, ne, nič zatiaľ. Ešte, ešte nevie ani brzdiť, lebo ne-nevládze sla-stračiť, stlačiť ručnú brzdu. Ona má také malé ručky-

osiris

Nemáš pedálové, keď nemáš prehadzovačku.

Martir

Bež šance plus mínus.

kubqo

A tak to mi vysvetli bez prehadzovačky a s pákovými brzdami. To by som očakával, že keď je to taký ten malý bicyklík. No veď to-

Martir

Nemá pedálové brzdy. Proste nemá brzdy. Nevie brzdiť.

kubqo

Akože ten bicykel proste-

Martir

Bicykluje po rovine, nevie sa ešte ani rozbiehať, hej, ale pointa je, že keď do nej zatlačím, tak už potom ide sama.

kubqo

Dobre, ale to brzdenie-

Martir

Lebo nedosiahne na zem z bi-- poriadne ešte ani z toho bicykla.

kubqo

Ale ten bicykel má funkcionalitu brzd?

osiris

A to čo je za koninu, že to nejde? To, to už, é, vypli, že keď otočíš dozadu pedálmi, tak za-zaflekuje?

Martir

Áno, má. Prednú, zadnú, normálne na páčkach. Len máš niekedy každý stlačíš-

kubqo

Á, na páčkach. Okej, dobre, dobre, dobre, dobre, okej, už, už chápem.

osiris

No však ja som to mal na, ja som mal na všetkých, kde som nemal prehadzovačku, tak to to frčalo.

Martir

Však to už dávno neni na žiadnych bajkoch, ty vole, to je možno tak na BMX-kách ešte. Tých, čo proste na nich skáču a tak.

kubqo

Presne tak.

osiris

Samozrejme, ak máš prehadzovačku, tak už sa to dalo krútiť dozadu.

Martir

Nie.

kubqo

Ja nechcem. Nie.

osiris

Áno. No tak ty mi hovor, aký ja som mal bicykel.

Martir

Ako hovorím, že teraz to tak nie je. Ja viem, že si mal taký bajk a ja som mal bajk, kde si brzdil dozadu, hej, starú BMX-ku prvú.

kubqo

Ale však aj ja, ja stále jazdím na takom-

osiris

Ja som mal cestný.

Martir

Okej. Wow, to máš nejaký historický bajk?

kubqo

Libertu.

Martir

V každom prípade ona má vum dvojku. Keď to niečo, keď niekto hovorí-

kubqo

Miro, ter-teraz máš, é, odpoveď na to, že prečo tam nemá ten jogurtový rapkáč, lebo nerobí rap rap, ale, ale robí vum, vum.

osiris

Vum.

Martir

Je to trošku rapka. Vieš keď to, keď držíš nohy, tak, é, tak ti tam preskakuje to ložisko vlastne cez pedále, aby sa netočili.

osiris

No hej.

Martir

Ale to je úplne m-mierne, ako jazdí pomaličky, hej, zatiaľ.

osiris

Myslím, že-

Martir

Našťastie, lebo keby bola rýchlo, tak toto už by sme mali pár nehôd typu, že nabúrala do plotu, lebo zabudla vytočiť.

kubqo

Má iba prilbu alebo je celá o-ochraničovaná?

Martir

Iba prilbu má. Nepadáva.

kubqo

Lebo jej netreba?

Martir

Akože-

osiris

Nejak, nejak sa učiť musí.

Martir

Hej, nie, nie, nie. Ako spadla do kopy trikrát zatiaľ na bajku, takže v pohode.

kubqo

A na cestu spadla koľkokrát?

Martir

É, z bajku spadla trikrát do kopy asi. Dnes spadla najhoršie, lebo išla sama na sedadláňo a ostiahla na seba a si rozbila peru.

kubqo

Ale James, veď predsa ja sa ťa pýtam, že koľkokrát spadla na cestu, nie koľkokrát spadla do kopy. Ako ja-- kopa je možno mäkká, ale ja sa pýtam, koľkokrát spadla na cestu.

Martir

To som nepochopil. Prepáč.

Stále rovnako.

kubqo

Tak áno.

osiris

Si spomenul, jak na tom, sp-spomínal na ten starý bajk, keď si išiel dole kopcom a si musel nohy dať od seba, aby-

kubqo

Jo?

osiris

Aby sa pedále mohli krútiť.

kubqo

Ja, ja som to tak strašne som to nenávidel. Všetko ostatné na tých bicykloch bolo fajn, ale práve to, že, é, musíš dať nohy od seba, aby sa pedále mohli krútiť a že, že ťa potom občas trafia, tak to, to bolo, to bolo strašidelné.

Martir

To si už vôbec nepamätám, ty vole.

kubqo

Jo, prípadne keď si ich držal-

osiris

Si musel rozkročiť dole kopcom.

kubqo

A ono to, é, a-asi to záležalo teraz neviem či na, na tom, že aký si tam mal mechanizmus alebo že ako veľmi bol ten mechanizmus pokazený, nepokazený. Ja viem, že na, napríklad na tej Liberte, čo teraz občas na nej jazdím, tak tam môžeš držať tie pedále, ibaže ich držíš a proste točí sa, že, že nejdú ti tie pedále, é, s-

osiris

Máš voľnobeh.

kubqo

Áno, ale musíš si dávať pozor, lebo v momente ako trošičku za-zatlačíš dozadu, tak vlastne už začínaš brzdiť.

Martir

Mhm.

osiris

Aj.Neviem, ja som mal taký ružový cestný bicykel asi veľmi pamätám, že som musel rozkročiť, keď som šel dole kopcom.

kubqo

Ružový cestňák.

Martir

Ja neviem, ja si na svoj prvý bike pamätám, to bola fakt BMX taký, čo som, otec ma na nej učil jazdiť. Najprv som mal pomocné kolieska a po pár dní na to už bez. Predtým si nepamätám nič hej. Proste pamätám si ten deň, keď, keď ma učil bicyklovať, že som sa už rozbehol sám. To je jediné, čo si pamätám z detstva, čo sa týka bicyklovania tak. A už potom samozrejme horský a tieto smariny hej to, a to už som bol výrazne starší.

kubqo

Základná otázka je na tej BMXke mal si aj takú tú penovú hovadinu okolo tyče? Taký ten, uh, vyzerá to ako izolácia na, na trubky.

Martir

Nie, nie, nie.

osiris

Molitan.

Martir

Nemal, nemal na tej starej. Akože popravde že nepamätám presne jak vyzerala, však to bolo ty vole, vieš, som mal šesť rokov alebo tak dajak, keď som dostal čo bike alebo päť. Neviem teraz naisto.

kubqo

No tak to si bol omnoho menej šikovný ako tvoje deti.

Martir

No hlavne v tej dobe neexistovali balance biky, na ktoré môže sadnúť ročné dieťa plus mínus takéto.

kubqo

Čo je balance bike?

Martir

Odrážadlo.

osiris

To čo tam má nejaký gyroskop?

Martir

Nie, to je proste odrážadlo, ale normálne bicykel, ale odrážadlo. To znamená, že máš-

kubqo

Jáj, že bicy-- ten bicykel bez pedálov.

Martir

Hej.

kubqo

Mhm.

Martir

Ale nie také odrážadlo jak tie motorky, ale normálne máš kolesá, bicykl-- ako na bicykli vieš proste.

kubqo

Mhm.

osiris

Ja som tiež raz taký mal, ale to už som bol väčší. Neviem. Napríklad desať rokov som mal a už som mal horský bicykel. No nemal som to odrážadlo úplne, mal som ho polovičné, lebo keď som šel do školy, sa mi zlomil pedál a som musel dôjsť do školy iba s jedným pedálom. To si pamätám.

kubqo

Krása.

osiris

Som, som išiel po chodníku a jak som schádzal z chodníku, tak bol vysoký obrubník a som tam zavádil tým pedálom o obrubník. No samozrejme to bol nejaký šmejd za pár korún a sa ulomil pedál. No ale do školy trebalo prísť, takže.

Martir

Si sa podrážal aj?

osiris

Trochu odrážal, som sa odrazil, som stúpil nohou po pedáli.

Martir

Ach eminé, to muselo byť dobré dobrodružstvo.

osiris

Treb-trebalo.

Martir

V každom prípade môj otec ako dedo no rozprával teraz, že jak on sa učil bicyklovať a jeho neučil nikto absolútne. On si zobral bicykel zo šopy a ešte mu bol obrovský, takže jedine na obrubníku vedel proste nasadnúť naňho.

kubqo

No nasadnúť, jasné.

Martir

A to tak sa učil, že popadal veľa, ale naučil sa sám. A to tiež bol už výrazne starší.

kubqo

Ne, to je sranda, že v tej dobe on musel mať extrémne veľa rovnako starých detí naokolo. Akože áno, r-rozumiem, že, é, teraz svoje deti si učil ty a, a túto možnosť on nemal, hej, že by ho rodič chytil za sedlo a, a ideš. To tej časti rozumiem. Čomu nechápem je, že keď všade bolo toľko detí, prečo to neskúšali spolu? Vieš, akože teraz mi podržte sedlo, teraz ty, ty ma budeš roztláčať a tak.

Martir

É, ja som napríklad nikdy neroztláčal Noku za sedlo, ani tak proste normálne dáš utierak pod pazuchy a tak ideš, že ju držíš za utierak, vieš. Proste je to lepšie na tvoj chrbát, lebo ona je fakt maličká, takže sa zohýnať tam dole neni žiadna zábava.

kubqo

Chápem, chápem. No môže byť. Za-zaujímavý systém, budem si zapisovať.

Martir

Hej, hej, akože-

kubqo

Ešte by ma, ešte by ma zaujímalo, na to si prišiel sám alebo je na to nejaké youtubové video?

Martir

Určite je na to milión videí a ja som tiež si študoval, že ako učiť malé deti.

kubqo

No to ma práve zaujíma. Hej, hej.

Martir

Takže hej, niekde som to načítal popravde. Nebol to môj vynález. Aj ten utierak typ viem, že som tak niekde našiel, lebo som sa sťažoval tiež, lebo na začiatku som sa tam k-- no, no cho-sa snažil tak, že som sa ho držal proste, a tak som sa ho snažil a potom som tak niekde sa dočítal o utieraku a potom sme vyskúšali a bola to pecka.

kubqo

Mhm, mhm.

Martir

Lebo ty hlavne ho vieš jednoducho uvoľňovať, vieš, keď vidíš, že drží stabilitu, že proste-

kubqo

No jasné, jasné, to, to hej. Keď ide moc zrýchlo trošku, priškrtíš, to je jak kladka.

Martir

Hej no. Dobre, takže ja som mal taký týždeň učenie bicyklovania sa a potom teraz každé ráno je: „Ideme bicyklovať.“ Ešte len rozlepí oči a ideme bicyklovať.

A rozlepuje oči päť štyridsať, takže not funny.

kubqo

To jo. Osiris, aký si ty mal týždeň?

osiris

Ešte rýchly, pôjdeme do zmrzliny a ideme na to.

kubqo

No práveže to nebude rýchly, to bude nie, nie pomalý, ale bude relatívne dlhý. To znamená, ešte sa teba treba spýtať, že, že čo ty a tvoj týždeň?

osiris

Hm, nič také, ale dnes som videl srenku celk-- no čo, čo nie je tuná veľmi výnimočné, ale proste som na obed si šel dole zohriať polievku, pozriem cez tie, cez terasové dvere a náš sused, čo má oproti takú chatku, tak z jeho strany pozemku už tam normálne srenka a baštila mu plot živý.

To bolo, to je možno ja neviem šesť metrov odo mňa, akože od môjho to alebo sedem metrov bola. Tak som nakrútil si krátke video a som, jak som vyšiel von, tak asi ma zacítila a potom zdrhla. A teraz tesne pred pokra-- pred, no som poslal to video a tesne pred nahrávaním sa tu stavil a vravel, že u suseda, čo tam má len záhradu na pozemku, že asi je tam a má, že má tam ešte dve malé a že dúfame, že nejak v noci, že vy-vyjdu z dediny.

kubqo

Aha, okej, som myslel, že si to natáčal, aby si potom mal dôkazový materiál pre suseda, že ja som ti neožúval plot. Pozri sa.

osiris

Ja tak tam je pletivo hej medzi, medzi nami ešte, ale vravel, že niekde bola diera v tom pletive, takže to zadelal a že dúfa, že vylezie potom z tej záhrady.

kubqo

Aha. My sme boli nedávno vyorávať, sorry, nie vyorávať, zaorávať zemiaky a zobrali sme tam aj nášho psa a sused, ktorý je, je vedľa toho pozemku, kde my máme rolu, tak má takého obrovitánskeho psa. Ale fakt, že to, to vyzerá jak taký malý kôň, že obrovský pes, to je nejaký turecký na, na ovce, aby to medvede za-zabíjal. Toto je jedno proste obrovský pes a náš pes nie je vôbec obrovský. A, é, tiež je plot. Ten pozemok je hrozne dlhý, môže mať aj sto päťdesiat metrov a celý čas na tom pozemku je normálne, že pletivo, natiahnutý plot, taký ten klasický. Tak sme išli, išli, išli. Ten pes išiel popri nás, akože z len z druhej strany plotu. Sme si tak išli, išli a zrazu v tom plote bola diera. Tak sme sa zrazu pozerali z očí do očí už bez pletiva, ale našťastie, na, é, našťastie, é, sa nič nestalo, lebo, é, bo-boli sme tam s Paťkou. Tak Paťka, é, si, é, snažila čo najviac brániť psa. Tá tak spravila, teda svojho psa, tak spravila na toho veľkého cudzieho psa, že: „Hej, ideš!“ A on: „É,“ išiel.

osiris

Si bol dobre vycvičený.

kubqo

No alebo sa jej možno iba zľakol. Ja, ja sa jej tiež často bojím. Každopádne zmrzlinový update, chlapi. No po prvé-

osiris

Podcast o zmrzline hej, z toho bude.

kubqo

Ja s tým nemám problém.

osiris

Bude to riadne, riadne detský podcast sa tu z toho stáva.

kubqo

Áno, áno, áno.

osiris

Odrážadlá, bicykle, zmrzliny.

kubqo

No presne tak. Presne tak. Rozmýšľam, že čo ešte iné by sme mohli, by sme mohli vyskúšať. Ale teda pokračujme. Čo sa zmrzliny týka, tak snažil som sa, é, najskôr som pozeral nejaké také tie klasické recepty, že uvaríš taký ten kvázi puding, vieš so žĺtkou a tak, ale ako nebolo to zlé, ale nebolo to ani nejaké, že úžasné a nechápal som, že kde robím tú, tú chybu, že chce-- chutilo to fajn, ale tak nejak to tieklo. Nebolo to bohviečo. A potom som prišiel na to, z takej lenivosti mi prišlo, ako že čo by som mohol robiť. A zistil som, že úplne najlepšia kombinácia je, že dve časti gréckeho jogurtu, jedna časť džemu. Vybavené. Parádna zmrzlina a má to okrem výhody tej, že to parádne chodí-

osiris

Fajná jogurtová.

kubqo

Práveže to je práve to, že nie je-- ja viem alebo teda tak, že áno, existuje aj jogurtová, akože s príchuťou jogurtu, ale toto je, že keď do toho dáš slivkový džem, tak to chutí fakt, že po slivkách. Keď do toho dáš marhuľový džem, tak je to parádne po marhuľach. No a, a má to dve výhody. Prvá je tá, že mega jednoduchý recept a druhá výhoda je tá, že konečne môžem spotrebovať všetky tie štyri plus ročné džemy, ktoré, ktoré sa každý rok urobia a nikdy sa poriadne nedojedia. Takže-

osiris

Jasné

kubqo

...postupne takto budem míňať. A ďalší obrovský bonus. Dneska som, é, dostal, é, Toffifee. Tak sa to volá? Hej, Toffifee. A ono tak akože ja to veľmi nemusím jesť. Akože nie že by mi to nechutilo, ale skrátka nie-nie som z tých ľudí, ktorí si sadnú a teraz vyjedajú Toffifee. Tak mi tak napadlo, čo kebyže z toho spravím zmrzlinu? Tak som to akurát zmiešal s tvarohom. Poriadne som to rozmixoval a už sa teším, lebo akože chuťovo to bolo úplne úžasné. Tak už sa teším, keď to zamrzne a zajtra si z toho spravím fajnú zmrzlinu.

osiris

Okej, vidím, vidím, že hovoríš, že grécky jogurt hej, proste s džemom pecková zmrzlina.

kubqo

Áno, grécky jogurt kvôli tomu, že v Lidli ho mali-

osiris

Je hustý

kubqo

...vo väčšom. Áno a v Lidli ho mali vo väčšom balení. Pôvodne som chcel takto, že tvaroh.

osiris

To kilové si kúpil?

kubqo

Áno, presne tak, že, že pôvodne som mal v pláne tvaroh, ale tvaroh nemali v takomto veľkom balení, tak som zobral grécky jogurt a veľmi dobrá voľba.

osiris

Mhm.

kubqo

No.

osiris

Ďakujem za tip, to vyskúšame.

kubqo

Jo, určite. Akože fakt to je, to je super. Takto ono to zamrzne na kameň a neskúšal som to, že aha, aké to je, keď to iba tak akože zoškrabávaš lyžičkou. To vôbec neviem po-posúdiť povedať. Viem ti povedať, že je to parádne, keď to, é, rozcárujem tým, é, tým udelátkom, čo mám. Ale taký, é, zaujímavý, é, domáci recept na zmrzlinu je, že keď máš niečo takéto, tak to necháš zamrznúť tak akože iba do polovice. Vieš, že už sa ti tam tvoria kryštály, už to je stuhnuté, ale zároveň ešte do toho dokážeš pichnúť prst a vtedy to iba obyčajným mixérom to, to rozmixuješ. Ono sa to akože áno, trochu sa to zahreje, že je to potom také redšie, ale zároveň ty rozbiješ tie kryštály a necháš to potom do-domrznúť do, do tej správnej stuhnutej, é, konzistencie, ktorú chceš.

Nie je to úplne super riešenie, ale je to lepšie ako len škrabať lyžičkou ten zamrznutý blok ľadu.

osiris

Mhm.

kubqo

A ešte aby som, é, nekončil o zmrzline, tak, é, som si hovoril, že, že akú tému by som na dnes mohol dať. A čo je taká prvá vedecká téma, ktorá vám napadne, keď sa povie zmrzlina?Či škodí na zuby.

osiris

Že či pomáha od depresie.

kubqo

Obe sú to veľmi zaujímavé témy, ale mne ako prvé napadol brain freeze.

osiris

Jáj, toto.

kubqo

Mhm.

osiris

No.

kubqo

To-

osiris

Krok za krokom.

kubqo

Kouďak presne, presne.

osiris

Áno, no.

kubqo

No tak som, é, sa snažil len tak po-pozrieť, že či niečo také- Áno, lebo mne to nefunguje. Akože viem, že kopec ľudí, že taký ha, hej, však kouďak, ale mňa z toho nikdy hlava poriadne nebolela. Nieže, akože aj keď som sa vyslovene snažil. Vieš, akože sú ľudia takí, že há, teraz už nemôžem a ja môžem zmrzlinu jesť normálne tak, akože do nej hryziem zubami a proste prehltam veľké kusy a nič.

osiris

Mhm.

kubqo

Tak som sa pozrel, že ako to robili v tých štúdiách. A aj štúdie sú koncipované takým spôsobom, že napríklad aj keď im nenechávajú jesť zmrzlinu, tak, é, majú ľadovo studenú vodu a tí participanti, teda tí participanti ju pijú cez slamku tak, aby tú slamku mali opretú o podnebie, aby im to chladilo tú, tú vrchnú časť úst. A to som skúšal tiež a tiež mi to moc-- le-len ma z toho boleli ústa. Akože bolo tam tak zima, že ma z toho bolelo podnebie, ale nebolela ma z toho hlava. A potom v rámci takýchto skúšaní vecí som si tú slamku posunul trošku akože ďalej dozadu do, do hrdla, že nebolo to na tej tvrdej časti podnebia, ale trošku vzadu na tej mäkkej časti podnebia. A ja som myslel, že mi rozrazí hlavu. Akože v priebehu chvíľky som myslel, že mi rozrazí hlavu.

osiris

Takže tí, čo majú brain freeze vlastne to hltajú tak, že proste im to tam asi chladí.

kubqo

Ja, ja neviem, možno majú trošičku iné usporiadanie úst ako ja, ale zároveň, é, akože mám také, taký, takú chuť povedať, že je to skill issue, že proste len jedia tú zmrzlinu nesprávne.

osiris

Je, určite je.

Tak tam ide o to, nie? Že musíš schladiť tú živu.

kubqo

Áno, áno, presne tak. Ja som, ja som sa pozeral, že alebo teda snažil som sa nájsť, že čo to vlastne je. Ale teda aj vedci v tých štúdiach sa snažili zistiť, že čo, čo sa tam deje. A áno, presne tak. Je to veľmi prekrvená oblasť, zároveň je veľmi blízko toho trojkľaný nerv, ktorý sa nachádza v celej tvári a tým, že to rapidne ochladíš, potom sa to zohreje, potom to rapidne ochladíš, tak to práve vytvára, vytvára potom tú bolesť. Mhm.

osiris

A jak rýchlo prešla tá bolesť potom?

kubqo

Hej, veľmi rýchlo. Ináč to, to je alebo takto. Áno, áno.

osiris

Skúsil si si takto chytiť nos ako kouďak?

kubqo

Áno, samozrejme, že som si skúsil chytiť nos ako kouďak. A čo je zaujímavé, čo by ma teda zaujímalo je to, že či to robia všetci v mojom okolí iba preto, že videli krok za krokom alebo že či je to taká akože bežná vec, lebo ja to poznám iba odtiaľ. Ja kebyže nevidím kouďaka, ako to robí, tak by mi to nenapadlo urobiť. A zároveň-

osiris

Ja som doteraz napríklad nepočul o tom, že vieš so zmrzlinou si spraviť brain freeze.

kubqo

Nie? No tak musíš vyskúšať. Nemusíš so zmrzlinou, stačí ti f-- akože ľadová voda a cucať ju cez slamku tak, aby si si špliechal o podnebie.

osiris

Ako nemám záujem o bolesť hlavy. Možno keby si vzal kocku ľadu, možno keby si vzal kocku ľadu do pinzety a si ho tam priložil, by to tiež možno malo taký efekt.

kubqo

Neviem. Takto minimálne, minimálne vedci to neskúšali takto. Ne-nebola to metodológia.

Dobre, koniec zmrzliny. Áno, či máš ešte nejakú doplňujúcu otázku?

osiris

Nie, že keď ťa bolela hlava, že aký, že kde, v ktorej časti ťa to bolelo, že či to zvádzalo k tomu chytiť si ten nos, že niekde stama to vychádzalo alebo vystreľovalo alebo-

kubqo

Práveže vôbec. To, to bola naozaj taká akože odrazu, jak keby ti niekto stlačil, ako keby sa ti niekto snažil vyžmýkať mozog. Proste tak-

osiris

Mhm, okej. Že taká všeobjímajúca.

kubqo

Áno, presne tak. Presne tak.

osiris

Mhm, okej.

kubqo

A jak to prišlo, tak to odišlo.

osiris

To potom asi bude len kultúrna vec, že chýtať si tam hore nos.

Kultura krok za krokom. Áno, tak ako NINA už to dvadsať rokov nechodí v telke.

kubqo

Ja si to vôbec nepamätám ináč stama. Ja to som to pritom pozeral celkom dosť, takže. Slabo si po-- treba, treba spraviť rewatch. To chodí každú chvíľu.

osiris

Hej?

kubqo

Mhm.

osiris

Neviem, nemám to.

kubqo

Typadne môžeš go is to the flag a posťahovať.

osiris

Hm.

kubqo

Dobre, každopádne to-toľko ku zmrzline. O-o-o čom bude rozprávať Osiris tento týždeň.

osiris

Ja som nedávno zachyťoval spravičká-

kubqo

Nie, nie, nie, stop, pauza. Pardon, pardon, ešte som zabudol jednu vec.

É, ako sa tomu povie, že, že vo voľnej prírode ma niekto spoznal. A ani nie tak, že mňa niekto spoznal, ale že, é, Paťka bola na, na kurze a tam sa rozprávala s niekým. Chceš to povedať, Paťka? Áno, povedz. Počkajte, musí sa dogúľať.

Paťka

Učím keramiku a keďže učím keramiku, tak tam mám dospelé ženy, ktoré si prídu oddýchnuť od bežného života aj svojich manželov. A, a jedna z týchto mojich študentiek ma sleduje, ahojte, na sociálnych sieťach, kde som dala také smiešne videjko a, é, aj Kubo v tom smiešnom videjku hral. No a Kubo tam povedal doslova dve vety a ona jak si to pozerala pri raňajkách, tak ten jej muž, že: „To je Jakub Rafajdus?“ A ona: „No to je Paťa Rafajdusová, tak asi je to jej muž.“ A on: „Toho poznám po hlase.“ Tak keď sa pýtala, že prečo. Takže no ja počúvam taký podcast s ním a ja: „Oni to poznajú?!“

Martir

Super.

osiris

Neuveriteľné.

Paťka

Takže Rišo alebo Rasťo Ďurina ahoj, ale nepamätám si, ako sa voláš.

Martir

Jo.

Paťka

Aj Monika.

Martir

Áno, po-po-pozdravujeme. Ako, ako v dueli.

osiris

Dobre, okej.

Martir

Sorry Osiris, už naozaj môžeš.

osiris

Mne sa to raz v práci stalo, že som niekde na nejakom kole niečo vykladal a potom mi týpek napísal, že haló, že si z podcastu.

Martir

Fajne.

osiris

Sa tam nachomejtol spolupracovník. No v každom prípade ja som v poslednom čase zachytil nejaké správičky o tom, že ako sa začína vycibrovať prognóza na počasie na leto pre strednú Európu. Uh, sa tam zachytávali nejaké tie super El Niño a podobné veci. Tak ma zaujímalo, lebo som, už som to myslím tu aj spomínal niekedy. To začínalo pred pár mesiacmi už poletovať vzduchom, tak ma to proste ma napadlo, že si pozriem, alebo mi napadlo, že sa pozriem, ako sa to vyvinulo za tie uplynulé týždne. No a vyzerá, že predsa len, že tie modely už sú trochu presnejšie, čo sa dá nakoniec čakať. A takže tu sa to týka skôr nie predpovede počasia úplne, ale skôr niečoho, čo by sme mohli nazvať sezónna prognóza. Hej a to je nie že v stredu bude pršať, ale trebárs že v tom, že aký, aký trend budeme pozorovať nejaký ten mesiac.

Martir

Že napríklad celý-

osiris

No napríklad.

Martir

Apríl nebude pršať hej alebo niečo také.

osiris

Ako to bude vyzerať. No skôr ide tam o nejaké pravdepodobnosti a na nejaké rozptyl to má aj nejaký dlhší časovo ako myslím. No a pre pripomenutie aj máme tie El Niño a La Niña. To sú, uh, ten cyklus ENSO, to je El Niño Southern Oscillation. To je nejaké cyklické otepľovanie a ochladzovanie v Tichom oceáne. No a keď sú tie teploty tam v Tichom oceáne nad normálom, tak to je El Niño a keď pod tak La Niña. Koná sa priamo-

Martir

Aha, čiže to už nie sú tie, čo, čo sa im menia názvy, že to je už navždy El Niño a La Niña? Aha.

osiris

To sú, to sú tie proste fázy toho cyklu, toho ENSO cyklu.

Martir

Aha.

osiris

No a, no a teraz sme v nejakej neutrálnnej fáze a prognózy už tie modely nejak konvergujú k tomu, že v máji až júli 2026 už je nadpolovičná pravdepodobnosť, že nastúpi ten El Niño. Uh, tá El Niño fáza, ktorá by mala pretrvávať tak do konca roka. No a už to vyzerá, že naozaj k tomu príde. A niektoré modely, lebo samozrejme tých modelov je veľa, tak niektoré naznačujú, že by mohlo ísť o to práve super El Niño, ktoré ma zaujalo už skôr, ale zatiaľ, zatiaľ to ešte proste nevieme. Ešte tie modely nie sú až tak, až v takej zhode. No ale čo to znamená pre nás? Ten vzťah nie je úplne samozrejme jednoznačný, lebo od toho Tichého oceánu predsa len je to nejaký ten kilometrík k nám, ale v zásade to vychádza tak, že keď je ten El Niño cy-- tá El Niño fáza silnejšia, tak u nás proste to tiež bude o čosi teplejšie. No a práve pre nás, pre tú alebo strednú Európu alebo Európu celkovo, tak tá prognóza je taká, že nás čaká pravdepodobne dosť teplý a dosť suchý rok alebo leto teda hej, aby som to tak povedal. A tým, že ten minulý-

Martir

Tak už teraz boli rekordne suché mesiace, hej? Táto jar bola mega suchá dosť.

osiris

Hej, hej, hej, ten hej, že opäť hlboko pod normálne. Hej, ten, ten apríl, zvlášť apríl bol veľmi suchý a vyzerá, že v tom lete, že to bude pokračovať, čo bude veľká záťaž samozrejme pre prírodu a poľnohospodárstvo a nakoniec aj pre ľudí, hej, lebo už keď tam, už keď vstupujeme do toho leta s veľkým deficitom vody a to leto aj naďalej by malo byť suché a nadnormálne teplé, tak sa to už bude iba prehlbovať tie, tie problémy aj pre ľudí. Vieme, že proste veľa ľudí je hospitalizovaných alebo z tepla aj majú zdravotné problémy, zvlášť starší ľudia. No už aj ten minulý rok nakoniec, keď to El Niño ani nebolo, tak už aj napriek tomu to patrilo medzi niekoľko najteplejších rokov. Teraz neviem, či to bol nejaký štvrtý najteplejší rok alebo niečo také.

Martir

Hej, hej, bolo to vysoko mega.

osiris

Európske leto 2025 bolo štvrté najteplejšie, aj napriek tomu, že to leto priamo u nás, že môj záhradkový faktor ukázal, že vôbec nebolo teplé, lebo som si na záhradke mohol čítať len pár dní za to leto na lehátku. Ale keď sa na to proste takto pozrieme z dlhšieho časového hľadiska, tak bolo veľmi teplé. A teraz, keď ešte bude to El Niño alebo dokonca to super El Niño, tak je predpoklad, že zase tento, toto leto by mohlo trhnúť nejaký ten rekordík.

Martir

To ma vôbec neteší.

osiris

Západná Európa, samozrejme južná, hej, táto stredná, ako sme my. A napriek tomu, ale to tiež treba povedať, to už asi všetci vieme, že to, že bude priemerne teplé, to neznamená, že nemôže prísť jeden týždeň, keď bude proste prekliata zima. A takisto-

Martir

Problém je, že koľko budeš mať dní za sebou, keď neklesne teplota pod, neviem, dvadsaťpäť stupňov Celzia ani v noci, vieš.

osiris

Hej, no práve to sú tie vlny horúčav, tých, tých tropických a tie si vyberajú najväčšiu daň na ľudské zdravie. Takže tak. No a potom samozrejme, ako sme si už zrejme navykli, proste je dlho sucho a potom prídu šialené búrky a už sú povodne všade, lebo tá nevsakuje to riadne do tej pôdy. No takže vyhliadky vyzerá, žeSú také nie, nie veľmi dobré na, na toto leto.

Martir

Jeden klimatológ na Slovensku dával predpovede jednu horšiu a jednu ešte horšiu.

Vlastne ako to bude vyzerať.

osiris

To som videl ten obrázok.

Martir

Proste je to tam celé červené, červené, červené a mega červené, mega, mega červené. Hej, že plus štyri stupne priemer Celzia oproti tomu, čo bolo pri tom horšom myslím, že bolo proste masaker totálny.

osiris

No však tam aj neviem či on alebo, alebo niekde som čítal, že už potom o niekoľko neviem dvetisíc sedemdesiat alebo ako bol ten horizont, že niektoré oblasti na južnom Slovensku proste budú mať takú klímu cca ako je teraz typické pre Grécko aj pre tie grécke ostrovy. Že neviem, vyhliadky sú neutešené.

Martir

Veľmi, veľmi zlé. Hej, ale-

osiris

Že toto je zlé, ale na druhej strane sa môže zastaviť ten Amok cyklus a bude alebo bude tu zima.

Martir

Hej a sucho. Jej!

osiris

Bude tu mínus štyridsať.

Martir

No jo, budeme tu mať Kanadu, sever Kanady podotýkam.

kubqo

Tam ináč žije prekvapivo málo ľudí.

Martir

Hádaj prečo.

osiris

Na to, aká je veľká Kanada.

kubqo

No jo, hlavne tam na severe.

osiris

A že tak v krátkosti.

kubqo

Takže hovoríš, že moje rozhodnutie začať so zmrzlinou toto leto je vlastne strategicky veľmi dobre načasované.

osiris

Hej, tiež by som zvažoval nejakú klimatizáciu, kto nemá.

kubqo

No.

Martir

Čo je tiež akože je to super mať, ale je to kontraproduktívne v konečnom dôsledku.

osiris

Neviem, ja už si to, vieš čo, ako chvíľu som si to niekedy myslel, ale keď sa pozriem na to, ako sa stavajú všetky tie data centrá, tak si myslím, že aj keby všetci jednotlivci občania si dali klímu, tak to už je dosť zanedbateľné na to, že na čo sa páli tá klimatizácia, keď sa tam pýta, že koľko šupiek z banánu musíš zjesť, aby si sa z toho otrávil a na to proste koľko tie data centrá spália energie a chladenia.

Martir

Hej, no to je pravda. Tam, tam áno.

osiris

To už sa vôbec nerozpakujem nad tým si zapnúť klímu v lete.

Martir

Nie, nie skôr to, že vlastne každý vlastne dumpujeme teplo z domu vonku, vieš, a tým pádom ohrievame svoje okolie a naspäť to ohrieva nás tým pádom. V tom som myslel, že je to kontraproduktívne.

osiris

No zvlášť aj keď, no hej, keď bývaš v meste, že všade máš betóny a asfalty a takéto caty, tak sa to znásobuje ešte ďaleko viac. No aspoň v tomto mám trochu výhodu, že tuná na dedine predsa len ja tu mám väčšinou také dva, tri stupne menej, ako je v Berne napríklad.

Martir

Jo, týmto sme sa dopracovali na záver tejto časti Pseudocastu. Ďalšia časť znova o týždeň. Nájsť nás môžete na www.pseudocast.sk, kde nájdete zdroje, ktoré sme používali k príprave tém. Ak nás chcete dopraviť, ak nás chcete opraviť, doplniť, píšte nám na Discord a ak nás chcete podporiť, lajkujte, zdieľajte, dávajte páčiky a príďte nás pozdraviť na Discord. Čaute!

osiris

Ale keby ma niekto chcel dopraviť na Malé Divy, tak sa dohodneme.

Martir

Tak určite sa ideme dohodnúť, hej?

osiris

Čaute.

kubqo

Ahojte.

Martir

Čaute.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.