Komu nestačilo zmzliny v minulom podcaste, môže jasať – aj dnes budeme hovoriť o zmrzline, konkrétne o bolesti hlavy z jedenia zmrzliny. Ďalej si povieme, ako zatiaľ vyzerajú prognózy na počasie pre leto 2026.
Podcast: Stiahnut (Dlzka: 34:24 — 47.3MB)
Zdroje
- Why Do We Get Brain Freeze? Understanding Cold Stimulus Headaches from Ice Cream
- EL NIÑO/SOUTHERN OSCILLATION (ENSO) – DIAGNOSTIC DISCUSSION
- WMO: Likelihood increases of El Niño
- How confident should we be in a prediction of El Niño?
- Seasonal forecasts
- Quarter of Czech land now experiencing extreme drought – what is forecast for summer?
Image by Peggy und Marco Lachmann-Anke from Pixabay
Zobraziť prepis
kubqo
Dobrý deň, vítame vás pri počúvaní podcastu číslo sedemsto šesťdesiat štyri pre sedemnásteho mája dvetisíc dvadsaťšesť vo virtuálnom štúdiu víta Miroslava Gabika alebo Osirisa.
osiris
Dobrý deň.
kubqo
A Radoslava Vlasatého alebo Martira.
Martir
Čaute.
kubqo
A ja som Jakub Rafajdu alebo Kubko. Ahojte. Tak som si zaspomínal na staré časy.
osiris
To som sa pýtal, či si v škôlke teraz alebo-
Martir
Či moje intro bolo zlé, či bolo cez neho počuť vreskot.
kubqo
Hej, je, je počuť celkom, že, že sa dejú veci v tvojom pozadí.
osiris
Krenky, mrzutučké sme.
kubqo
A Nelka je neprekonateľná.
Martir
V čom?
kubqo
Ty vole, to je vreskot. No nič. No ale povedz nám, v čom je neprekonateľná.
Martir
Napríklad v tom, že v dvoch rokoch a mesiaci vie bicyklovať. Som ju naučil.
kubqo
Akože p-p-- ja som celkom, é, neistý v tom veku. To znamená po dvoch rokoch a mesiaci vie bicyklovať, že tak dlho si ju to učil, alebo že je taká malá a, a už dokáže?
Martir
Nem-- je to mega, mega skoro. Je to na taký vek, že vie bicyklovať.
kubqo
Á, okej.
Martir
Samka sa mi podarilo naučiť tesne pred troma rokmi, hej, a to bolo tiež mega skoro.
osiris
Bez pomocných koliesok. Čo na normálnom bicykli?
Martir
To nikdy nemala. To je samarina úplná.
osiris
A vá-
Martir
Na normálnom bicykli, hej, štrnástke ani, štrnásť palcové kolesá.
kubqo
Aj prehadzovačku má.
Martir
Nie, čosi.
kubqo
Á, okej. To j-ja som tak rozlišoval, že či je bicykel už v-
osiris
Taká veľká, čo má len-
kubqo
Pre Nelku alebo len taký malý, že či má p-
osiris
Ten rapkáč do jogurtu si jej dúfam dal do špicov.
Martir
To je pre dvojročné dieťa, ktoré nemá ani meter.
kubqo
A štrnásť palcové.
Martir
Ne.
Ne, ne, ne, nič zatiaľ. Ešte, ešte nevie ani brzdiť, lebo ne-nevládze sla-stračiť, stlačiť ručnú brzdu. Ona má také malé ručky-
osiris
Nemáš pedálové, keď nemáš prehadzovačku.
Martir
Bež šance plus mínus.
kubqo
A tak to mi vysvetli bez prehadzovačky a s pákovými brzdami. To by som očakával, že keď je to taký ten malý bicyklík. No veď to-
Martir
Nemá pedálové brzdy. Proste nemá brzdy. Nevie brzdiť.
kubqo
Akože ten bicykel proste-
Martir
Bicykluje po rovine, nevie sa ešte ani rozbiehať, hej, ale pointa je, že keď do nej zatlačím, tak už potom ide sama.
kubqo
Dobre, ale to brzdenie-
Martir
Lebo nedosiahne na zem z bi-- poriadne ešte ani z toho bicykla.
kubqo
Ale ten bicykel má funkcionalitu brzd?
osiris
A to čo je za koninu, že to nejde? To, to už, é, vypli, že keď otočíš dozadu pedálmi, tak za-zaflekuje?
Martir
Áno, má. Prednú, zadnú, normálne na páčkach. Len máš niekedy každý stlačíš-
kubqo
Á, na páčkach. Okej, dobre, dobre, dobre, dobre, okej, už, už chápem.
osiris
No však ja som to mal na, ja som mal na všetkých, kde som nemal prehadzovačku, tak to to frčalo.
Martir
Však to už dávno neni na žiadnych bajkoch, ty vole, to je možno tak na BMX-kách ešte. Tých, čo proste na nich skáču a tak.
kubqo
Presne tak.
osiris
Samozrejme, ak máš prehadzovačku, tak už sa to dalo krútiť dozadu.
Martir
Nie.
kubqo
Ja nechcem. Nie.
osiris
Áno. No tak ty mi hovor, aký ja som mal bicykel.
Martir
Ako hovorím, že teraz to tak nie je. Ja viem, že si mal taký bajk a ja som mal bajk, kde si brzdil dozadu, hej, starú BMX-ku prvú.
kubqo
Ale však aj ja, ja stále jazdím na takom-
osiris
Ja som mal cestný.
Martir
Okej. Wow, to máš nejaký historický bajk?
kubqo
Libertu.
Martir
V každom prípade ona má vum dvojku. Keď to niečo, keď niekto hovorí-
kubqo
Miro, ter-teraz máš, é, odpoveď na to, že prečo tam nemá ten jogurtový rapkáč, lebo nerobí rap rap, ale, ale robí vum, vum.
osiris
Vum.
Martir
Je to trošku rapka. Vieš keď to, keď držíš nohy, tak, é, tak ti tam preskakuje to ložisko vlastne cez pedále, aby sa netočili.
osiris
No hej.
Martir
Ale to je úplne m-mierne, ako jazdí pomaličky, hej, zatiaľ.
osiris
Myslím, že-
Martir
Našťastie, lebo keby bola rýchlo, tak toto už by sme mali pár nehôd typu, že nabúrala do plotu, lebo zabudla vytočiť.
kubqo
Má iba prilbu alebo je celá o-ochraničovaná?
Martir
Iba prilbu má. Nepadáva.
kubqo
Lebo jej netreba?
Martir
Akože-
osiris
Nejak, nejak sa učiť musí.
Martir
Hej, nie, nie, nie. Ako spadla do kopy trikrát zatiaľ na bajku, takže v pohode.
kubqo
A na cestu spadla koľkokrát?
Martir
É, z bajku spadla trikrát do kopy asi. Dnes spadla najhoršie, lebo išla sama na sedadláňo a ostiahla na seba a si rozbila peru.
kubqo
Ale James, veď predsa ja sa ťa pýtam, že koľkokrát spadla na cestu, nie koľkokrát spadla do kopy. Ako ja-- kopa je možno mäkká, ale ja sa pýtam, koľkokrát spadla na cestu.
Martir
To som nepochopil. Prepáč.
Stále rovnako.
kubqo
Tak áno.
osiris
Si spomenul, jak na tom, sp-spomínal na ten starý bajk, keď si išiel dole kopcom a si musel nohy dať od seba, aby-
kubqo
Jo?
osiris
Aby sa pedále mohli krútiť.
kubqo
Ja, ja som to tak strašne som to nenávidel. Všetko ostatné na tých bicykloch bolo fajn, ale práve to, že, é, musíš dať nohy od seba, aby sa pedále mohli krútiť a že, že ťa potom občas trafia, tak to, to bolo, to bolo strašidelné.
Martir
To si už vôbec nepamätám, ty vole.
kubqo
Jo, prípadne keď si ich držal-
osiris
Si musel rozkročiť dole kopcom.
kubqo
A ono to, é, a-asi to záležalo teraz neviem či na, na tom, že aký si tam mal mechanizmus alebo že ako veľmi bol ten mechanizmus pokazený, nepokazený. Ja viem, že na, napríklad na tej Liberte, čo teraz občas na nej jazdím, tak tam môžeš držať tie pedále, ibaže ich držíš a proste točí sa, že, že nejdú ti tie pedále, é, s-
osiris
Máš voľnobeh.
kubqo
Áno, ale musíš si dávať pozor, lebo v momente ako trošičku za-zatlačíš dozadu, tak vlastne už začínaš brzdiť.
Martir
Mhm.
osiris
Aj.Neviem, ja som mal taký ružový cestný bicykel asi veľmi pamätám, že som musel rozkročiť, keď som šel dole kopcom.
kubqo
Ružový cestňák.
Martir
Ja neviem, ja si na svoj prvý bike pamätám, to bola fakt BMX taký, čo som, otec ma na nej učil jazdiť. Najprv som mal pomocné kolieska a po pár dní na to už bez. Predtým si nepamätám nič hej. Proste pamätám si ten deň, keď, keď ma učil bicyklovať, že som sa už rozbehol sám. To je jediné, čo si pamätám z detstva, čo sa týka bicyklovania tak. A už potom samozrejme horský a tieto smariny hej to, a to už som bol výrazne starší.
kubqo
Základná otázka je na tej BMXke mal si aj takú tú penovú hovadinu okolo tyče? Taký ten, uh, vyzerá to ako izolácia na, na trubky.
Martir
Nie, nie, nie.
osiris
Molitan.
Martir
Nemal, nemal na tej starej. Akože popravde že nepamätám presne jak vyzerala, však to bolo ty vole, vieš, som mal šesť rokov alebo tak dajak, keď som dostal čo bike alebo päť. Neviem teraz naisto.
kubqo
No tak to si bol omnoho menej šikovný ako tvoje deti.
Martir
No hlavne v tej dobe neexistovali balance biky, na ktoré môže sadnúť ročné dieťa plus mínus takéto.
kubqo
Čo je balance bike?
Martir
Odrážadlo.
osiris
To čo tam má nejaký gyroskop?
Martir
Nie, to je proste odrážadlo, ale normálne bicykel, ale odrážadlo. To znamená, že máš-
kubqo
Jáj, že bicy-- ten bicykel bez pedálov.
Martir
Hej.
kubqo
Mhm.
Martir
Ale nie také odrážadlo jak tie motorky, ale normálne máš kolesá, bicykl-- ako na bicykli vieš proste.
kubqo
Mhm.
osiris
Ja som tiež raz taký mal, ale to už som bol väčší. Neviem. Napríklad desať rokov som mal a už som mal horský bicykel. No nemal som to odrážadlo úplne, mal som ho polovičné, lebo keď som šel do školy, sa mi zlomil pedál a som musel dôjsť do školy iba s jedným pedálom. To si pamätám.
kubqo
Krása.
osiris
Som, som išiel po chodníku a jak som schádzal z chodníku, tak bol vysoký obrubník a som tam zavádil tým pedálom o obrubník. No samozrejme to bol nejaký šmejd za pár korún a sa ulomil pedál. No ale do školy trebalo prísť, takže.
Martir
Si sa podrážal aj?
osiris
Trochu odrážal, som sa odrazil, som stúpil nohou po pedáli.
Martir
Ach eminé, to muselo byť dobré dobrodružstvo.
osiris
Treb-trebalo.
Martir
V každom prípade môj otec ako dedo no rozprával teraz, že jak on sa učil bicyklovať a jeho neučil nikto absolútne. On si zobral bicykel zo šopy a ešte mu bol obrovský, takže jedine na obrubníku vedel proste nasadnúť naňho.
kubqo
No nasadnúť, jasné.
Martir
A to tak sa učil, že popadal veľa, ale naučil sa sám. A to tiež bol už výrazne starší.
kubqo
Ne, to je sranda, že v tej dobe on musel mať extrémne veľa rovnako starých detí naokolo. Akože áno, r-rozumiem, že, é, teraz svoje deti si učil ty a, a túto možnosť on nemal, hej, že by ho rodič chytil za sedlo a, a ideš. To tej časti rozumiem. Čomu nechápem je, že keď všade bolo toľko detí, prečo to neskúšali spolu? Vieš, akože teraz mi podržte sedlo, teraz ty, ty ma budeš roztláčať a tak.
Martir
É, ja som napríklad nikdy neroztláčal Noku za sedlo, ani tak proste normálne dáš utierak pod pazuchy a tak ideš, že ju držíš za utierak, vieš. Proste je to lepšie na tvoj chrbát, lebo ona je fakt maličká, takže sa zohýnať tam dole neni žiadna zábava.
kubqo
Chápem, chápem. No môže byť. Za-zaujímavý systém, budem si zapisovať.
Martir
Hej, hej, akože-
kubqo
Ešte by ma, ešte by ma zaujímalo, na to si prišiel sám alebo je na to nejaké youtubové video?
Martir
Určite je na to milión videí a ja som tiež si študoval, že ako učiť malé deti.
kubqo
No to ma práve zaujíma. Hej, hej.
Martir
Takže hej, niekde som to načítal popravde. Nebol to môj vynález. Aj ten utierak typ viem, že som tak niekde našiel, lebo som sa sťažoval tiež, lebo na začiatku som sa tam k-- no, no cho-sa snažil tak, že som sa ho držal proste, a tak som sa ho snažil a potom som tak niekde sa dočítal o utieraku a potom sme vyskúšali a bola to pecka.
kubqo
Mhm, mhm.
Martir
Lebo ty hlavne ho vieš jednoducho uvoľňovať, vieš, keď vidíš, že drží stabilitu, že proste-
kubqo
No jasné, jasné, to, to hej. Keď ide moc zrýchlo trošku, priškrtíš, to je jak kladka.
Martir
Hej no. Dobre, takže ja som mal taký týždeň učenie bicyklovania sa a potom teraz každé ráno je: „Ideme bicyklovať.“ Ešte len rozlepí oči a ideme bicyklovať.
A rozlepuje oči päť štyridsať, takže not funny.
kubqo
To jo. Osiris, aký si ty mal týždeň?
osiris
Ešte rýchly, pôjdeme do zmrzliny a ideme na to.
kubqo
No práveže to nebude rýchly, to bude nie, nie pomalý, ale bude relatívne dlhý. To znamená, ešte sa teba treba spýtať, že, že čo ty a tvoj týždeň?
osiris
Hm, nič také, ale dnes som videl srenku celk-- no čo, čo nie je tuná veľmi výnimočné, ale proste som na obed si šel dole zohriať polievku, pozriem cez tie, cez terasové dvere a náš sused, čo má oproti takú chatku, tak z jeho strany pozemku už tam normálne srenka a baštila mu plot živý.
To bolo, to je možno ja neviem šesť metrov odo mňa, akože od môjho to alebo sedem metrov bola. Tak som nakrútil si krátke video a som, jak som vyšiel von, tak asi ma zacítila a potom zdrhla. A teraz tesne pred pokra-- pred, no som poslal to video a tesne pred nahrávaním sa tu stavil a vravel, že u suseda, čo tam má len záhradu na pozemku, že asi je tam a má, že má tam ešte dve malé a že dúfame, že nejak v noci, že vy-vyjdu z dediny.
kubqo
Aha, okej, som myslel, že si to natáčal, aby si potom mal dôkazový materiál pre suseda, že ja som ti neožúval plot. Pozri sa.
osiris
Ja tak tam je pletivo hej medzi, medzi nami ešte, ale vravel, že niekde bola diera v tom pletive, takže to zadelal a že dúfa, že vylezie potom z tej záhrady.
kubqo
Aha. My sme boli nedávno vyorávať, sorry, nie vyorávať, zaorávať zemiaky a zobrali sme tam aj nášho psa a sused, ktorý je, je vedľa toho pozemku, kde my máme rolu, tak má takého obrovitánskeho psa. Ale fakt, že to, to vyzerá jak taký malý kôň, že obrovský pes, to je nejaký turecký na, na ovce, aby to medvede za-zabíjal. Toto je jedno proste obrovský pes a náš pes nie je vôbec obrovský. A, é, tiež je plot. Ten pozemok je hrozne dlhý, môže mať aj sto päťdesiat metrov a celý čas na tom pozemku je normálne, že pletivo, natiahnutý plot, taký ten klasický. Tak sme išli, išli, išli. Ten pes išiel popri nás, akože z len z druhej strany plotu. Sme si tak išli, išli a zrazu v tom plote bola diera. Tak sme sa zrazu pozerali z očí do očí už bez pletiva, ale našťastie, na, é, našťastie, é, sa nič nestalo, lebo, é, bo-boli sme tam s Paťkou. Tak Paťka, é, si, é, snažila čo najviac brániť psa. Tá tak spravila, teda svojho psa, tak spravila na toho veľkého cudzieho psa, že: „Hej, ideš!“ A on: „É,“ išiel.
osiris
Si bol dobre vycvičený.
kubqo
No alebo sa jej možno iba zľakol. Ja, ja sa jej tiež často bojím. Každopádne zmrzlinový update, chlapi. No po prvé-
osiris
Podcast o zmrzline hej, z toho bude.
kubqo
Ja s tým nemám problém.
osiris
Bude to riadne, riadne detský podcast sa tu z toho stáva.
kubqo
Áno, áno, áno.
osiris
Odrážadlá, bicykle, zmrzliny.
kubqo
No presne tak. Presne tak. Rozmýšľam, že čo ešte iné by sme mohli, by sme mohli vyskúšať. Ale teda pokračujme. Čo sa zmrzliny týka, tak snažil som sa, é, najskôr som pozeral nejaké také tie klasické recepty, že uvaríš taký ten kvázi puding, vieš so žĺtkou a tak, ale ako nebolo to zlé, ale nebolo to ani nejaké, že úžasné a nechápal som, že kde robím tú, tú chybu, že chce-- chutilo to fajn, ale tak nejak to tieklo. Nebolo to bohviečo. A potom som prišiel na to, z takej lenivosti mi prišlo, ako že čo by som mohol robiť. A zistil som, že úplne najlepšia kombinácia je, že dve časti gréckeho jogurtu, jedna časť džemu. Vybavené. Parádna zmrzlina a má to okrem výhody tej, že to parádne chodí-
osiris
Fajná jogurtová.
kubqo
Práveže to je práve to, že nie je-- ja viem alebo teda tak, že áno, existuje aj jogurtová, akože s príchuťou jogurtu, ale toto je, že keď do toho dáš slivkový džem, tak to chutí fakt, že po slivkách. Keď do toho dáš marhuľový džem, tak je to parádne po marhuľach. No a, a má to dve výhody. Prvá je tá, že mega jednoduchý recept a druhá výhoda je tá, že konečne môžem spotrebovať všetky tie štyri plus ročné džemy, ktoré, ktoré sa každý rok urobia a nikdy sa poriadne nedojedia. Takže-
osiris
Jasné
kubqo
...postupne takto budem míňať. A ďalší obrovský bonus. Dneska som, é, dostal, é, Toffifee. Tak sa to volá? Hej, Toffifee. A ono tak akože ja to veľmi nemusím jesť. Akože nie že by mi to nechutilo, ale skrátka nie-nie som z tých ľudí, ktorí si sadnú a teraz vyjedajú Toffifee. Tak mi tak napadlo, čo kebyže z toho spravím zmrzlinu? Tak som to akurát zmiešal s tvarohom. Poriadne som to rozmixoval a už sa teším, lebo akože chuťovo to bolo úplne úžasné. Tak už sa teším, keď to zamrzne a zajtra si z toho spravím fajnú zmrzlinu.
osiris
Okej, vidím, vidím, že hovoríš, že grécky jogurt hej, proste s džemom pecková zmrzlina.
kubqo
Áno, grécky jogurt kvôli tomu, že v Lidli ho mali-
osiris
Je hustý
kubqo
...vo väčšom. Áno a v Lidli ho mali vo väčšom balení. Pôvodne som chcel takto, že tvaroh.
osiris
To kilové si kúpil?
kubqo
Áno, presne tak, že, že pôvodne som mal v pláne tvaroh, ale tvaroh nemali v takomto veľkom balení, tak som zobral grécky jogurt a veľmi dobrá voľba.
osiris
Mhm.
kubqo
No.
osiris
Ďakujem za tip, to vyskúšame.
kubqo
Jo, určite. Akože fakt to je, to je super. Takto ono to zamrzne na kameň a neskúšal som to, že aha, aké to je, keď to iba tak akože zoškrabávaš lyžičkou. To vôbec neviem po-posúdiť povedať. Viem ti povedať, že je to parádne, keď to, é, rozcárujem tým, é, tým udelátkom, čo mám. Ale taký, é, zaujímavý, é, domáci recept na zmrzlinu je, že keď máš niečo takéto, tak to necháš zamrznúť tak akože iba do polovice. Vieš, že už sa ti tam tvoria kryštály, už to je stuhnuté, ale zároveň ešte do toho dokážeš pichnúť prst a vtedy to iba obyčajným mixérom to, to rozmixuješ. Ono sa to akože áno, trochu sa to zahreje, že je to potom také redšie, ale zároveň ty rozbiješ tie kryštály a necháš to potom do-domrznúť do, do tej správnej stuhnutej, é, konzistencie, ktorú chceš.
Nie je to úplne super riešenie, ale je to lepšie ako len škrabať lyžičkou ten zamrznutý blok ľadu.
osiris
Mhm.
kubqo
A ešte aby som, é, nekončil o zmrzline, tak, é, som si hovoril, že, že akú tému by som na dnes mohol dať. A čo je taká prvá vedecká téma, ktorá vám napadne, keď sa povie zmrzlina?Či škodí na zuby.
osiris
Že či pomáha od depresie.
kubqo
Obe sú to veľmi zaujímavé témy, ale mne ako prvé napadol brain freeze.
osiris
Jáj, toto.
kubqo
Mhm.
osiris
No.
kubqo
To-
osiris
Krok za krokom.
kubqo
Kouďak presne, presne.
osiris
Áno, no.
kubqo
No tak som, é, sa snažil len tak po-pozrieť, že či niečo také- Áno, lebo mne to nefunguje. Akože viem, že kopec ľudí, že taký ha, hej, však kouďak, ale mňa z toho nikdy hlava poriadne nebolela. Nieže, akože aj keď som sa vyslovene snažil. Vieš, akože sú ľudia takí, že há, teraz už nemôžem a ja môžem zmrzlinu jesť normálne tak, akože do nej hryziem zubami a proste prehltam veľké kusy a nič.
osiris
Mhm.
kubqo
Tak som sa pozrel, že ako to robili v tých štúdiách. A aj štúdie sú koncipované takým spôsobom, že napríklad aj keď im nenechávajú jesť zmrzlinu, tak, é, majú ľadovo studenú vodu a tí participanti, teda tí participanti ju pijú cez slamku tak, aby tú slamku mali opretú o podnebie, aby im to chladilo tú, tú vrchnú časť úst. A to som skúšal tiež a tiež mi to moc-- le-len ma z toho boleli ústa. Akože bolo tam tak zima, že ma z toho bolelo podnebie, ale nebolela ma z toho hlava. A potom v rámci takýchto skúšaní vecí som si tú slamku posunul trošku akože ďalej dozadu do, do hrdla, že nebolo to na tej tvrdej časti podnebia, ale trošku vzadu na tej mäkkej časti podnebia. A ja som myslel, že mi rozrazí hlavu. Akože v priebehu chvíľky som myslel, že mi rozrazí hlavu.
osiris
Takže tí, čo majú brain freeze vlastne to hltajú tak, že proste im to tam asi chladí.
kubqo
Ja, ja neviem, možno majú trošičku iné usporiadanie úst ako ja, ale zároveň, é, akože mám také, taký, takú chuť povedať, že je to skill issue, že proste len jedia tú zmrzlinu nesprávne.
osiris
Je, určite je.
Tak tam ide o to, nie? Že musíš schladiť tú živu.
kubqo
Áno, áno, presne tak. Ja som, ja som sa pozeral, že alebo teda snažil som sa nájsť, že čo to vlastne je. Ale teda aj vedci v tých štúdiach sa snažili zistiť, že čo, čo sa tam deje. A áno, presne tak. Je to veľmi prekrvená oblasť, zároveň je veľmi blízko toho trojkľaný nerv, ktorý sa nachádza v celej tvári a tým, že to rapidne ochladíš, potom sa to zohreje, potom to rapidne ochladíš, tak to práve vytvára, vytvára potom tú bolesť. Mhm.
osiris
A jak rýchlo prešla tá bolesť potom?
kubqo
Hej, veľmi rýchlo. Ináč to, to je alebo takto. Áno, áno.
osiris
Skúsil si si takto chytiť nos ako kouďak?
kubqo
Áno, samozrejme, že som si skúsil chytiť nos ako kouďak. A čo je zaujímavé, čo by ma teda zaujímalo je to, že či to robia všetci v mojom okolí iba preto, že videli krok za krokom alebo že či je to taká akože bežná vec, lebo ja to poznám iba odtiaľ. Ja kebyže nevidím kouďaka, ako to robí, tak by mi to nenapadlo urobiť. A zároveň-
osiris
Ja som doteraz napríklad nepočul o tom, že vieš so zmrzlinou si spraviť brain freeze.
kubqo
Nie? No tak musíš vyskúšať. Nemusíš so zmrzlinou, stačí ti f-- akože ľadová voda a cucať ju cez slamku tak, aby si si špliechal o podnebie.
osiris
Ako nemám záujem o bolesť hlavy. Možno keby si vzal kocku ľadu, možno keby si vzal kocku ľadu do pinzety a si ho tam priložil, by to tiež možno malo taký efekt.
kubqo
Neviem. Takto minimálne, minimálne vedci to neskúšali takto. Ne-nebola to metodológia.
Dobre, koniec zmrzliny. Áno, či máš ešte nejakú doplňujúcu otázku?
osiris
Nie, že keď ťa bolela hlava, že aký, že kde, v ktorej časti ťa to bolelo, že či to zvádzalo k tomu chytiť si ten nos, že niekde stama to vychádzalo alebo vystreľovalo alebo-
kubqo
Práveže vôbec. To, to bola naozaj taká akože odrazu, jak keby ti niekto stlačil, ako keby sa ti niekto snažil vyžmýkať mozog. Proste tak-
osiris
Mhm, okej. Že taká všeobjímajúca.
kubqo
Áno, presne tak. Presne tak.
osiris
Mhm, okej.
kubqo
A jak to prišlo, tak to odišlo.
osiris
To potom asi bude len kultúrna vec, že chýtať si tam hore nos.
Kultura krok za krokom. Áno, tak ako NINA už to dvadsať rokov nechodí v telke.
kubqo
Ja si to vôbec nepamätám ináč stama. Ja to som to pritom pozeral celkom dosť, takže. Slabo si po-- treba, treba spraviť rewatch. To chodí každú chvíľu.
osiris
Hej?
kubqo
Mhm.
osiris
Neviem, nemám to.
kubqo
Typadne môžeš go is to the flag a posťahovať.
osiris
Hm.
kubqo
Dobre, každopádne to-toľko ku zmrzline. O-o-o čom bude rozprávať Osiris tento týždeň.
osiris
Ja som nedávno zachyťoval spravičká-
kubqo
Nie, nie, nie, stop, pauza. Pardon, pardon, ešte som zabudol jednu vec.
É, ako sa tomu povie, že, že vo voľnej prírode ma niekto spoznal. A ani nie tak, že mňa niekto spoznal, ale že, é, Paťka bola na, na kurze a tam sa rozprávala s niekým. Chceš to povedať, Paťka? Áno, povedz. Počkajte, musí sa dogúľať.
Paťka
Učím keramiku a keďže učím keramiku, tak tam mám dospelé ženy, ktoré si prídu oddýchnuť od bežného života aj svojich manželov. A, a jedna z týchto mojich študentiek ma sleduje, ahojte, na sociálnych sieťach, kde som dala také smiešne videjko a, é, aj Kubo v tom smiešnom videjku hral. No a Kubo tam povedal doslova dve vety a ona jak si to pozerala pri raňajkách, tak ten jej muž, že: „To je Jakub Rafajdus?“ A ona: „No to je Paťa Rafajdusová, tak asi je to jej muž.“ A on: „Toho poznám po hlase.“ Tak keď sa pýtala, že prečo. Takže no ja počúvam taký podcast s ním a ja: „Oni to poznajú?!“
Martir
Super.
osiris
Neuveriteľné.
Paťka
Takže Rišo alebo Rasťo Ďurina ahoj, ale nepamätám si, ako sa voláš.
Martir
Jo.
Paťka
Aj Monika.
Martir
Áno, po-po-pozdravujeme. Ako, ako v dueli.
osiris
Dobre, okej.
Martir
Sorry Osiris, už naozaj môžeš.
osiris
Mne sa to raz v práci stalo, že som niekde na nejakom kole niečo vykladal a potom mi týpek napísal, že haló, že si z podcastu.
Martir
Fajne.
osiris
Sa tam nachomejtol spolupracovník. No v každom prípade ja som v poslednom čase zachytil nejaké správičky o tom, že ako sa začína vycibrovať prognóza na počasie na leto pre strednú Európu. Uh, sa tam zachytávali nejaké tie super El Niño a podobné veci. Tak ma zaujímalo, lebo som, už som to myslím tu aj spomínal niekedy. To začínalo pred pár mesiacmi už poletovať vzduchom, tak ma to proste ma napadlo, že si pozriem, alebo mi napadlo, že sa pozriem, ako sa to vyvinulo za tie uplynulé týždne. No a vyzerá, že predsa len, že tie modely už sú trochu presnejšie, čo sa dá nakoniec čakať. A takže tu sa to týka skôr nie predpovede počasia úplne, ale skôr niečoho, čo by sme mohli nazvať sezónna prognóza. Hej a to je nie že v stredu bude pršať, ale trebárs že v tom, že aký, aký trend budeme pozorovať nejaký ten mesiac.
Martir
Že napríklad celý-
osiris
No napríklad.
Martir
Apríl nebude pršať hej alebo niečo také.
osiris
Ako to bude vyzerať. No skôr ide tam o nejaké pravdepodobnosti a na nejaké rozptyl to má aj nejaký dlhší časovo ako myslím. No a pre pripomenutie aj máme tie El Niño a La Niña. To sú, uh, ten cyklus ENSO, to je El Niño Southern Oscillation. To je nejaké cyklické otepľovanie a ochladzovanie v Tichom oceáne. No a keď sú tie teploty tam v Tichom oceáne nad normálom, tak to je El Niño a keď pod tak La Niña. Koná sa priamo-
Martir
Aha, čiže to už nie sú tie, čo, čo sa im menia názvy, že to je už navždy El Niño a La Niña? Aha.
osiris
To sú, to sú tie proste fázy toho cyklu, toho ENSO cyklu.
Martir
Aha.
osiris
No a, no a teraz sme v nejakej neutrálnnej fáze a prognózy už tie modely nejak konvergujú k tomu, že v máji až júli 2026 už je nadpolovičná pravdepodobnosť, že nastúpi ten El Niño. Uh, tá El Niño fáza, ktorá by mala pretrvávať tak do konca roka. No a už to vyzerá, že naozaj k tomu príde. A niektoré modely, lebo samozrejme tých modelov je veľa, tak niektoré naznačujú, že by mohlo ísť o to práve super El Niño, ktoré ma zaujalo už skôr, ale zatiaľ, zatiaľ to ešte proste nevieme. Ešte tie modely nie sú až tak, až v takej zhode. No ale čo to znamená pre nás? Ten vzťah nie je úplne samozrejme jednoznačný, lebo od toho Tichého oceánu predsa len je to nejaký ten kilometrík k nám, ale v zásade to vychádza tak, že keď je ten El Niño cy-- tá El Niño fáza silnejšia, tak u nás proste to tiež bude o čosi teplejšie. No a práve pre nás, pre tú alebo strednú Európu alebo Európu celkovo, tak tá prognóza je taká, že nás čaká pravdepodobne dosť teplý a dosť suchý rok alebo leto teda hej, aby som to tak povedal. A tým, že ten minulý-
Martir
Tak už teraz boli rekordne suché mesiace, hej? Táto jar bola mega suchá dosť.
osiris
Hej, hej, hej, ten hej, že opäť hlboko pod normálne. Hej, ten, ten apríl, zvlášť apríl bol veľmi suchý a vyzerá, že v tom lete, že to bude pokračovať, čo bude veľká záťaž samozrejme pre prírodu a poľnohospodárstvo a nakoniec aj pre ľudí, hej, lebo už keď tam, už keď vstupujeme do toho leta s veľkým deficitom vody a to leto aj naďalej by malo byť suché a nadnormálne teplé, tak sa to už bude iba prehlbovať tie, tie problémy aj pre ľudí. Vieme, že proste veľa ľudí je hospitalizovaných alebo z tepla aj majú zdravotné problémy, zvlášť starší ľudia. No už aj ten minulý rok nakoniec, keď to El Niño ani nebolo, tak už aj napriek tomu to patrilo medzi niekoľko najteplejších rokov. Teraz neviem, či to bol nejaký štvrtý najteplejší rok alebo niečo také.
Martir
Hej, hej, bolo to vysoko mega.
osiris
Európske leto 2025 bolo štvrté najteplejšie, aj napriek tomu, že to leto priamo u nás, že môj záhradkový faktor ukázal, že vôbec nebolo teplé, lebo som si na záhradke mohol čítať len pár dní za to leto na lehátku. Ale keď sa na to proste takto pozrieme z dlhšieho časového hľadiska, tak bolo veľmi teplé. A teraz, keď ešte bude to El Niño alebo dokonca to super El Niño, tak je predpoklad, že zase tento, toto leto by mohlo trhnúť nejaký ten rekordík.
Martir
To ma vôbec neteší.
osiris
Západná Európa, samozrejme južná, hej, táto stredná, ako sme my. A napriek tomu, ale to tiež treba povedať, to už asi všetci vieme, že to, že bude priemerne teplé, to neznamená, že nemôže prísť jeden týždeň, keď bude proste prekliata zima. A takisto-
Martir
Problém je, že koľko budeš mať dní za sebou, keď neklesne teplota pod, neviem, dvadsaťpäť stupňov Celzia ani v noci, vieš.
osiris
Hej, no práve to sú tie vlny horúčav, tých, tých tropických a tie si vyberajú najväčšiu daň na ľudské zdravie. Takže tak. No a potom samozrejme, ako sme si už zrejme navykli, proste je dlho sucho a potom prídu šialené búrky a už sú povodne všade, lebo tá nevsakuje to riadne do tej pôdy. No takže vyhliadky vyzerá, žeSú také nie, nie veľmi dobré na, na toto leto.
Martir
Jeden klimatológ na Slovensku dával predpovede jednu horšiu a jednu ešte horšiu.
Vlastne ako to bude vyzerať.
osiris
To som videl ten obrázok.
Martir
Proste je to tam celé červené, červené, červené a mega červené, mega, mega červené. Hej, že plus štyri stupne priemer Celzia oproti tomu, čo bolo pri tom horšom myslím, že bolo proste masaker totálny.
osiris
No však tam aj neviem či on alebo, alebo niekde som čítal, že už potom o niekoľko neviem dvetisíc sedemdesiat alebo ako bol ten horizont, že niektoré oblasti na južnom Slovensku proste budú mať takú klímu cca ako je teraz typické pre Grécko aj pre tie grécke ostrovy. Že neviem, vyhliadky sú neutešené.
Martir
Veľmi, veľmi zlé. Hej, ale-
osiris
Že toto je zlé, ale na druhej strane sa môže zastaviť ten Amok cyklus a bude alebo bude tu zima.
Martir
Hej a sucho. Jej!
osiris
Bude tu mínus štyridsať.
Martir
No jo, budeme tu mať Kanadu, sever Kanady podotýkam.
kubqo
Tam ináč žije prekvapivo málo ľudí.
Martir
Hádaj prečo.
osiris
Na to, aká je veľká Kanada.
kubqo
No jo, hlavne tam na severe.
osiris
A že tak v krátkosti.
kubqo
Takže hovoríš, že moje rozhodnutie začať so zmrzlinou toto leto je vlastne strategicky veľmi dobre načasované.
osiris
Hej, tiež by som zvažoval nejakú klimatizáciu, kto nemá.
kubqo
No.
Martir
Čo je tiež akože je to super mať, ale je to kontraproduktívne v konečnom dôsledku.
osiris
Neviem, ja už si to, vieš čo, ako chvíľu som si to niekedy myslel, ale keď sa pozriem na to, ako sa stavajú všetky tie data centrá, tak si myslím, že aj keby všetci jednotlivci občania si dali klímu, tak to už je dosť zanedbateľné na to, že na čo sa páli tá klimatizácia, keď sa tam pýta, že koľko šupiek z banánu musíš zjesť, aby si sa z toho otrávil a na to proste koľko tie data centrá spália energie a chladenia.
Martir
Hej, no to je pravda. Tam, tam áno.
osiris
To už sa vôbec nerozpakujem nad tým si zapnúť klímu v lete.
Martir
Nie, nie skôr to, že vlastne každý vlastne dumpujeme teplo z domu vonku, vieš, a tým pádom ohrievame svoje okolie a naspäť to ohrieva nás tým pádom. V tom som myslel, že je to kontraproduktívne.
osiris
No zvlášť aj keď, no hej, keď bývaš v meste, že všade máš betóny a asfalty a takéto caty, tak sa to znásobuje ešte ďaleko viac. No aspoň v tomto mám trochu výhodu, že tuná na dedine predsa len ja tu mám väčšinou také dva, tri stupne menej, ako je v Berne napríklad.
Martir
Jo, týmto sme sa dopracovali na záver tejto časti Pseudocastu. Ďalšia časť znova o týždeň. Nájsť nás môžete na www.pseudocast.sk, kde nájdete zdroje, ktoré sme používali k príprave tém. Ak nás chcete dopraviť, ak nás chcete opraviť, doplniť, píšte nám na Discord a ak nás chcete podporiť, lajkujte, zdieľajte, dávajte páčiky a príďte nás pozdraviť na Discord. Čaute!
osiris
Ale keby ma niekto chcel dopraviť na Malé Divy, tak sa dohodneme.
Martir
Tak určite sa ideme dohodnúť, hej?
osiris
Čaute.
kubqo
Ahojte.
Martir
Čaute.