V tejto epizóde sa Martir, Osiris a kubqo rozprávajú o horúčavách, klimatizácii, prehrievaní bytov a o tom, ako rastliny zvládajú teplotné rozdiely. Kubqo opisuje svoj DIY hydroponický pokus s bazalkou na povale a cestu k budúcej bylinkovej stene v kuchyni. Vedeckejšia časť sa venuje mozgovým cvičeniam vo vyššom veku a štúdii o tom, ako silový a aeróbny tréning súvisia s nižším rizikom úmrtia.
Podcast: Stiahnut (Dlzka: 36:41 — 16.8MB)
Zdroje
- Your brain can keep improving into your 90s, study finds
- Long-term resistance training with all-cause and cause-specific mortality: assessing dose-response and joint associations with aerobic physical activity
Image by thetravelnook from Pixabay
Zobraziť prepis
Martir
Dobrý deň, vítam vás pri počúvaní pseudocastu číslo sedemsto sedemdesiat. Dnes je dvadsiaty ôsmy júl dvetisíc dvadsaťšesť. Vo štúdiu vítam Miroslava Gábika alebo Osirisa.
Osiris
Dobrý deň.
Martir
Jakuba Rafajdusa alebo kubqa.
Kubqo
Ahojte.
Martir
A ja som Radoslav Vlasatý alebo Martir. Čaute. Sme podcast o vede a skepticizme. Vede sa nevenujeme profesionálne, takže ak nájdete nejaké nepresnosti alebo nepresnosti, píšte na Discord.
A-
Osiris
Zlepšenie.
Martir
Hej.
Kubqo
Presne tak.
Martir
Už, už, už dávam pozor. No ako ste sa mali chalani? Čo ste robili minulý týždeň?
Osiris
Skôr ma zaujíma, prečo nemá kubqo kameru.
Kubqo
Lebo kubqo nemá ani tričko, tak vás nechcem pohoršovať.
Martir
Ach bože.
Osiris
Ale okej, no to je legitímna výhovorka.
Kubqo
Jo.
Osiris
To by s tými zoomovacími efektami nemuselo byť úplne dobre.
Kubqo
Si môžem dať to na, na pupok taký úsmev, vieš a myslel by si, že bradavky sú oči a zoomovalo by mi stále na brucho.
Osiris
Nejaký rúž zobrať.
Tože hovoríš, že bez klímy dobre, hej?
Kubqo
Je to, je to čistý humáč. Skôr, že no áno, hej, lebo dobre je v tej jednej miestnosti, v ktorej je klíma, ale tam je aktuálne Paťka a volá s kamoškou.
Osiris
No. Hm, najlepšie je, že keď tento diel vyjde, tak na, na stredu budeš spomínať, ako, ako fajne chladno bolo.
Kubqo
Hej.
Martir
Predpoveď na ďalší týždeň je masakraálna.
Osiris
Je, no.
Kubqo
Jo jo, ale, uhm, až vlastne čo tri dni dozadu som to urobil? Uh, že keď vchádzaš do bytu po tom spoločnom schodisku, tak ty vojdeš do spoločných priestorov a tam je príjemne chládok, lebo si takmer v pivnici, hej, že že z tej pivnice cítiš chlad. A postupne, ako ideš prvé poschodie, druhé poschodie ďalej, ďalej, tak je teplejšie a teplejšie a teplejšie a tam hore si fakt mal pocit, že si pod strechou, že to bol fakt humus. A potom mi tak napadlo, že však pršať by nemuselo. Otvorím strešné okná, ktoré tam sú a to zrazu spravilo taký krásny komín, že to úplne vytiahlo všetok ten horúci dusný vzduch a stále je tam teplo, ale už sa tam dá aspoň tak akože rozumne existovať. Akurát čakám, kým príde búrka a budem behať s metlou a zatvárať všetky okná v byte a na hentie samozrejme zabudnem a vytopí nám chodbu. Nie že by sa to už niekedy stalo.
Osiris
Ja som tiež dnes musel ísť po čosi na pojit a tiež som tam bol chvíľku, minútu. Našťastie som to našiel hneď, ale mokrý som bol, jak keby som do bazéna skočil.
Martir
Koľko tam máš teplotu, si to meral? Asi päťdesiat stupňov?
Osiris
Nie, to určite nie, ale proste určite tam, nemám tam teraz teplomer. Kedysi som mal, ale neviem, či to k štyridsiatke to asi až nešlo, ale je proste-
Kubqo
Fakt?
Osiris
Je to riadne peklíčko. Alebo nie, fakt neviem, už si nepamätám.
Martir
Dobre máš zizolovanú strechu, hej?
Osiris
No ne-nemám. Ako po- no pojit nemám zateplený.
Martir
Takže by tam malo byť mega teplo, lebo tam ti peče slnko na to.
Osiris
Hej, ale zase aj luftuje trochu, hej, tým, že neni zaizolovaná, tak nie je to už zabednené úplne.
Kubqo
Hm.
Osiris
Ale proste nedá sa tam existovať dlho, no.
Kubqo
Ja som, uh, z-zrovna som objednal, uh, sadu teplomerov. Vieš tak akože teplomer plus vlhkomer.
Osiris
To som aj ja mal. To som aj ja mal, no.
Kubqo
No na, na Zigbee a, a mám v pláne to porozhadzovať po dome. Nech mám, uh, nejaký prehľad, tak určite hodím aj na, na pojit, lebo ma práve zaujíma, že ako sa to tam vyhreje.
Martir
Hm.
Osiris
Toto presne som aj ja mal. Nie Zigbee, ale nejaký, nejaký šmejd lacný som kúpil len tak zo srandy, ale potom, ale za tým, tým, že to bol taký vysoko kvalitný výrobok, tak to proste tie baterky žralo brutálne rýchlo. Ešte to aj často vypadávalo, že som nemal ten signál v tej hlavnej jednotke, že som to nevidel.
Kubqo
Á, okej.
Osiris
A potom proste ako došli baterky, som to povyhadzoval. V nejakom bode ma to prestalo baviť.
Martir
Ja mám štyri takéto zariadenia a meriam pravidelne. Mám aj grafy z teplôt. Je to masaker. Teda sa splú-splúhajú v bezproblémovom dvadsaťsedem päť, dvadsaťsedem osem v byte.
Osiris
V izbách, kde existujete?
Martir
Aha, akože samozrejme púšťam klímu, hej, ale a to ešte neni úplné peklíčko, ale už, už, už je tu akože fakt. Proste ráno o šieste vyjdeš na balkón a ak tam peče slnko, tak je to jak keby o jedenástej si tam bol alebo podobne. Proste hnusné už.
Kubqo
No. A keď budeme pokračovať na tému tepla, zamysleli ste sa niekedy nad tým, že rastlina zvláda obrovský teplotný rozdiel medzi tou zelenou časťou a koreňovou časťou?
Osiris
Mhm, ako zvláda, hej?
Kubqo
No to, že ja som sa nikdy nad tým nezamyslel, ale zvláda. Lebo, uh, však vlastne za bežných okolností je tá koreňová časť v zemi, ktorá je podstatne chladnejšia ako zvyšok rastliny, ktorý je nad zemou.
Martir
Mhm.
Kubqo
Čím sa chcem dopracovať- no hovor, hovor.
Martir
No rastliny všeobecne pekne chladia. Okolité prostredie aj-
Osiris
Chladia alebo len menej, vieš, vstrebávajú teplo.
Martir
No menej. Dobre, takto.
Osiris
Síce asi aj chladia, nie? Sa odparuje dosť veľa vody.
Martir
Odparuje sa tam dosť veľa vody a do určitého bodu samozrejme. Netreba to preháňať a, a zároveň je to výrazne chladnejšie. Však je kopec obrázkov a tak ďalej, kde merali teplotu pred a po. Pred, ja neviem, betónová ulica po so stromami a rozdiel alebo len rozdiel v teplotách na jednom mieste, na druhom. Hej, tam, kde bol betón, tak štyridsať, päťdesiat stupňov-
Osiris
Hm.
Martir
Vykazovala teplota vozovky a tam, kde bol tráva a stromy, tak dvadsaťpäť.
Osiris
Hm, aj ja som, ja keď pozerám predpoveď, tak u nás je stále o nejaké dva, tri stupne menej ako v Brne. To som neviem-
Martir
Aha.
Osiris
Tridsaťpäť alebo štyridsať kilometrov ďalej. Hej, ale mrňavá dedina aj polia mám okolo aj stromy. Je to rozdiel, no. Ale i tak, eh, predpoveď mi hrozí tridsaťšestkou na víkend. Brno tridsaťosem alebo koľko som tam videl. To je brutál.
Martir
No ja som teraz videl ten obrázok, čo z,
myslím, že dvetisícštrnásť alebo tak nejak bola akože katastrofálna predpoveď do budúcna, že v dvetisícpäťdesiatke, že pri súčasnom trende globálneho otepľovania, čo bude vo Francúzsku a tam boli nejaké štyridsiatky a tak ďalej. A dvadsiaty druhý jún predpoveď počasia štyridsať. Proste vyzeralo to výrazne horšie alebo veľmi porovnateľné s tým, čo predpovedali, že bude na dvetisícpäťdesiat. Takže sme to predbehli o dvadsaťpäť rokov. To-
Osiris
Vidíš, akí sme šikovní.
Martir
Zlým smerom sa pretekáme.
Osiris
Ale niekde som okrajovo zachytil nejaký nápis, že asi ten najhorší, najhorší scenár toho otepľovania, že sa nemusí naplniť. Že, ale ten myslím, že to boli tie scenáre, čo hovorili, že šesť a viac stupňov do dvetisícsto, že máme našliapnuté len na nejaké plus štyri, plus päť.
Martir
To je aj tak brutálne veľa.
Osiris
Jasné, že je, hej.
Martir
To je úplne šialene veľa. Už plus dva je veľa.
Osiris
Hej.
Martir
Takže-
Osiris
A písali ešte tiež, že vďaka teplote, že sa nejaká mäsožravá baktéria začína množiť v Stredozemnom mori, čo tam nebývala zvyčajne.
Martir
Ó, paráda.
Osiris
Že keď, že s otvorenou ranou neodporúčajú veľmi sa ísť kúpať.
Martir
No vidíš, ešte šťastie, že som to nemal v pláne.
Osiris
Ísť k moru alebo otvoriť si ranu-
Martir
Áno, hej, hej.
Osiris
Pred vstupom do mora?
Martir
Kúpať sa v Stredozemnom mori, samozrejme. Otváram si rany bežne. Ja, ja som spokojný tuto s tradičnými slovenskými amébami.
Osiris
Ale-
Martir
Tiež iba mozog žrávajú, to je v pohode.
Osiris
Treba využiť, čo je doma, hej.
Martir
No ale ja som sa chcel dostať k tomu, že, é, skúšam, é, pestovať hydroponicky bazalku a teraz ja chápem, že všetci sa budete smiať, že he, he, hej, bazalku, ale ja by som totiž, môj ten endgame je mať v kuchyni na stene veľa rôznych byliniek, ktoré budú, vieš ako, môžeš ich mať aj v kvetináčoch, ale omnoho viac sa mi páči tá idea toho mať to, mať to iba v tej vode. Tak som si povedal, že okej, idem to skúšať, čo, čo na to potrebujem. No a začal som najjednoduchším, čo môžeš a tou bazalkou práve. No a rozhodol som sa, že nenechám si to v obývačke, lebo to je úplne nádherný surrealistický kus nábytku. Tak som to vyhodil na povalu, že tam to môže hučať. Tak na povale to hučí a som milo prekvapený, že to ešte žije, že vlastne tie, no ja sa nebojím povedať, že má viac ako štyridsať na tej povale a že, že to tam žije, lebo práve som sa bál toho, že ten vrch to možno prežije, ale keď na to bude striekať štyridsať stupňová voda, tak že to pôjde rýchlo do čavesu a zvláda to. Akože normálne, že vyhadzuje nové korene.
Osiris
Myslím, že práve tá bazalka, že to je nejaké brutálne teplomilné, že to snáď ani-
Martir
Aha, okej.
Osiris
By si nemal dávať vonku, keď, ehm, keď proste ešte-
Martir
Mhm.
Osiris
Presne teplota je pod desať alebo ako, alebo pod, nepamätám si to, ale viem, že to, že je to teplomilné, že som videl nejaké YouTuby-
Martir
Aha, jasné.
Osiris
Keď som pozeral, že ako to správne strihať, aby-
Martir
Mhm.
Osiris
Ti to nešlo do kvetu, tak nejaký týpek to pestoval asi v Mexiku alebo tak.
Martir
Mhm, mhm.
Osiris
Takže asi preto, no.
Martir
Eh.
Osiris
Ale som sa chcel pýtať, že na ten hydroponický, to si kúpil nejaký set alebo DY, DIY?
Martir
No veď to, že, é, ten prvý nástreľ, že či to vôbec bude žiť, tak to je prudké DIY. To znamená, mám starý kýbel od farby taký alebo to nie ani od farby.
Osiris
Primalex.
Martir
To je práveže niečo také, ale to je od nejakého lepidla na drevo alebo niečo také, že má to myslím tridsať litrov taký ten väčší. A to je tá časť s rastlinou. Do toho som vyvŕtal dieru, kde je ten košíček s rastlinkou, s tým, že košíček je, é, kelímok od smotany
a, a v tom, v tom je tá bazalka pich, napichaná v sklenenej vate. No a na, celé to sedí, stojí, celé to sedí na, é, takej plastovej nádobe, v ktorej je voda alebo teda voda s tou hnojivom alebo čo tam je. A
Kubqo
Rozmýšľal som, že ako sa dostať k tomu, aby to-- lebo ty v zásade nechceš mať tú vodu stojatú. Ty chceš, aby sa to nejakým spôsobom hýbalo a zároveň ne-nechceš, aby si to mal celé, tie korene, aby boli celé namočené. Že úplne ideálny stav je, aby boli tie korene neustále akože obstrekované. A som rozmýšľal, že ako to urobiť. Kúpil som si na AliExpress-e pumpu, dvanásťvoltovú a zistil som, že tá pumpa je celkom silná a že to proste akože vie vytvoriť celkom prúd. Tak tá pumpa je iba položená na, na spodu tej nádoby a strieka priamo dohora. A to je tak akurát, že, že tak agresívne strieka vlastne ten spodok toho kelímku, že sa to tam všetko pekne rozprskáva.
Osiris
Hm, si mohol povedať v akvaristike tam majú kadejaké také malé čerpadielka, filtríky a neviem čo, ale isto by to bolo drahšie no jak toto.
Kubqo
Ale ako vravím, toto je len taký akože prvotný koncept.
Osiris
No jasné.
Kubqo
A, a práve v tej akvaristike mám v pláne, é, to využiť, keď to budem chcieť mať v kuchyni, lebo tak keď to budem mať v kuchyni, asi to už bude musieť vyzerať trošičku krajšie.
Osiris
Tak ty to stiahne decko na zem.
Martir
Tekvik od le-lepidla nie je dobrý nápad, hej.
Kubqo
No vôbec.
A to práve ja to chcem mať-
Martir
Ozdoby
Kubqo
... to je práve to, že, že stiahne decko na zem. Ja by som to chcel mať akože vo výške povedzme jeden a pol metra až meter osemdesiat na stene. Vieš, že vlastne iba prilepené. S tým, že pôjde z jednej aj z druhej strany hadička, ktorá bude, ktorá pôjde do tej, do toho rezervoáru vodného, ale to môže byť pichnuté viac menej kdekoľvek.
Osiris
Hm, ja som myslel, že z toho budeš mať proste brutálnu machovú stenu, keď chceš mať z každej bylinky nejaký exemplár.
Kubqo
No podľa toho, čo som našiel na, na Aliku alebo teda aj čo mi kolegovia odporúčali, tak je to, ja neviem. Predstav si odpadovú trubku, ktorá má meter a pol na dĺžku a každých desať centimetrov-
Osiris
Áno, rozumím
Kubqo
... je tam vyvŕtaná dierka. No a ty vlastne do tej die-alebo dierky do povedzme päť centimetrov priemer to má a do toho ty vrazíš ten, ten sieťkovaný tekvik.
Osiris
Jo, jo, jo. Mhm, jasné.
Kubqo
Takže a až sa mi to celé podarí rozbehnúť a budem mať krásnu košatú zelenú stenu, tak odfotím na Discord. Takže očakávajte niekedy začiatkom novembra možno fotky.
Osiris
To sa bude variť.
Kubqo
Jo, jo. Ináč to som zistil ešte kým sa rozprávame o dôležitých veciach. Prišiel som na to, že keď varíš s petržlenom, akože také veci, akože dávaš to, že si robíš takú tú obloženú bagetu alebo všeobecne, že, že keď varíš s petržlenovou vňaťou, tak to varenie naberá úplne akože inú dimenziu, keď tej vňate nepoužiješ tak, akože to je teraz tu, odtrhnem štyri lístky na dozdobenie a keď to začneš používať tak akože v hrstiach.
Osiris
No. No hej, alebo to sa vyvarí, no a tá chuť sa oslabí, nie? Keď to ešte varíš v teple.
Kubqo
Jasné, ale tak myslím práve, že, že keď nevaríš. Napríklad dneska som robil-
Osiris
Á, že proste máš tanier a nasypeš tam hrste, že prikryješ to celé nejakým zeleným.
Kubqo
Hej, hej, presne tak, že, é, dneska som robil banh mi. To sú také vietnamské bagety, nazvime to. A je obrovský rozdiel medzi tým, keď si dáš akože štyri, päť tých lístkov navrch len tak, že, že vyzerá to pekne zeleno. Alebo potom tam môžeš proste natrhať hrste a natlačiť do toho a zrazu, keď to, keď to žuješ, tak to nie je také, že občas, ha, tu petržlen, ale je to skrátka integrálna súčasť tej celej chuti a máš to v každom, v každom kuse.
Osiris
No, no.
Kubqo
Tak.
Osiris
No.
Kubqo
Každopádne,
moja dnešná téma by sa vám dvom mohla páčiť, pretože pojednáva o tom, že ešte nie všetko je stratené. No vidím, ako sa Martir zatváril. Som zvedavý, čo chceš povedať.
Martir
Čo nie všetko je stratené.
Kubqo
No, že to, že ste starí, ešte neznamená, že nutne sa vám musí mozog iba, é-
Osiris
Atrofovať.
Kubqo
Áno, áno, ďakujem. Zakrpacovať je i také nepekné slovíčko v tom-
Osiris
To je pozoruhodné, že dôchodca ti musel poradiť takéto slovo mladému dynamickému človeku.
Martir
Myslíš tá štúdia na myšiach, čo bola?
Kubqo
Nie, nie, táto bola na ľuďoch.
Martir
Okej.
Kubqo
Ale nie to atrofovanie v zmysle, že, že by merali o objem mozgu, ale v rámci univerzity v Texase alebo teda University of Texas, tak si vymysleli nejaký svoj špecifický spôsob, ako merať mozgové zdravie. Nejaký Brain Health Index vymysleli. O tom sa ale nechcem rozprávať. V tejto, v tomto prípade to budem brať iba tak, ako že existuje to, že vymysleli nejaký index, ktorý funguje a ktorý ti vie povedať, že, že ako dobré na tom ten tvoj mozog je. No a potom zobrali asi štyritisíc ľudí a sledovali ich počas troch rokov s tým, že im dávali robiť také denné aktivity, ktoré trvali že päť až pätnásť minút na to, aby sa precvičili. Vieš, akože tuto hádanka, hentam sudoku, tuto si zapamätaj čísla a také srandy. No a potom im merali to BHI, ktoré sa ne-ne-neviem, čo presne to je, ako presne sa to merá, ale malo by sa to zameriavať na tri také hlavné oblasti a to, é, že ako dobre vieš rozmýšľať. Ako taká tá kognitívna jasnosť, to thinking clarity. Potom emocionálna stabilita a potom, že aké máš také nejaké akože všeobecné prepojenie, taký akože, é, social connection, že, že ako veľmi si o-- nie, ani nie že osamelý. Neviem, ako to preložiť, ale social connection. Skrátka proste dvadsať rôznych metrík, že tuto, tamto, hento, toto a na základe toho máš sedemnásť ako svoje mozgové skóre. No a zistili, že keď robíš každý deň pravidelne takéto cvičenia, tak, é, to zlepšenie bolo viditeľné v každom veku. To znamená, že aj tí osemdesiat plus ľudia, ktorí začali toto robiť, tak mali zlepšenie v týchto štatistikách. S tým, že, é, jasné, najlepšie, najväčšie zväčšenie mali ľudia, ktorí začínali na tom najnižšom bode. Hej, že keď nevieš riešiť sudoku a potom, keď sa naučíš riešiť sudoku, tak to je najväčší rozdiel. Ale stále, é, bol tam viditeľný rozdiel medzi prakticky akýmkoľvek tým, čo si si vybral začiatočný a konečný bod, že akokoľvek si bol mladý, starý, vedel alebo nevedel riešiť sudoku, tak proste keď robíš tie mozgové cvičenia, keď sa snažíš, tak to pomáha. Takže všetci máme, nie len vy dvaja, všetci máme ešte nejakú tú nádej. Teda ak nás neuvarí to slnko.
Osiris
No ale musíme začať robiť tie cvičenia, nie?
Kubqo
No.
Martir
No bez toho to asi nepôjde.
Osiris
Tak to, to vnímam ako veľkú nevýhodu.
Kubqo
Aj že bez cvičenia to nepôjde?
Osiris
No.
Kubqo
Tak m-možno. Chalani, parádny vtip mi napadol práve. M-m-možno keď vymyslia nejaký mozempik, tak si budeš pichať.
Osiris
No ale to-
Kubqo
Budeš mať tam-- áno, ja chápem, lebo to je na chudnutie a tým pádom sa ti bude chudnúť mozog. Takže celá blbosť, ale mozempik.
Osiris
Niečo na pufnutie.
Kubqo
No.
Martir
Mozem tuk. É.
Osiris
No. No prosím, už konečne sa niekam dostávame.
Martir
Tak, tak. A ako vyzerali tie cvičenia?
Kubqo
To je práve to, čo som spomínal, že, é, neboli tam spomenuté konkrétne veci, bo bolo to len, že, é, kognitívne mozgové cvičenia, ktoré alebo tie brain training aktivity päť až pätnásť minút. Presne ja som si to predstavil tak akože nejaké logické hádanky, sudoku a tiškvorky a vlastne také tie tradičné dôchodcovské, é, veci, čo si predstavuješ, že ľudia robia v tých domovoch dôchodcov. Vieš ako keď máš v americkom tom seriáli, tak tam hrajú bingo a lušia krížovky. Tak bingo asi úplne nie je na toto, ale-
Osiris
Lebo pozerajú v telke Vojnu mravcov tri hodiny.
Kubqo
No. Jo.
Osiris
Tak to sa mi páči, že sme sa zosynchronizovali s témami, lebo moja sa zase zaoberá fyzickým cvičením.
Kubqo
Výborne.
Osiris
Bohužiaľ tiež z toho vychádza, že keď chce človek nejaké výhody, tak bude sa musieť spotiť. Čo mi-
Kubqo
To nie je problém. Ja sa, to, to vôbec nie je problém. Ja sa potím už teraz. Budem mať výhody.
Martir
A to cvičenie je silové alebo kardio?
Kubqo
Nie, nie, ja iba sedím a potím sa.
Martir
Dobre, ale ty si špeciálny prípad. Ináč to, to neni, neviem, či sa to ráta ako cvičenie práve keď máš príliš teplo a kvasíš na zadku. Mám taký pocit, že je to skôr negatívne.
Osiris
Áno, táto štúdia, keď, keď si spomínate, pred nejakým časom sme tu rozoberali nejakú inú štúdiu, kde tiež vyšlo, že šport je dobrý a tam nosili tí ľudia nejaké accelerometre, nie? A podľa toho merali, že ako cvičili a tam to sa zameriavalo na aeróbne cvičenie a toto práve táto sa zameriava na silové, teda anaeróbne, čo je, hej, dvíhanie činiek. No a práve tu už ako som tu načrtol, tak vted-tam tá štúdia predtým mali tie accelerometre, takže to bolo trochu lepšie. A toto sú, toto je dotazníková. No ale k tým limitáciám sa ešte dostaneme. Tá štúdia bola-
Kubqo
Dôchodcovia hovorili, že, že koľko dávali na bench a tak?
Osiris
Hej, v podstate.
Kubqo
Aha.
Osiris
No takže v štúdii sa zúčastnilo stopäťdesiat tisíc ľudí a to je preto, že to boli nejaké tri štúdie alebo tri kohorty nejakých zdravotníc. Toto boli v tomto prípade nejakí zdravotné sestry, nejakí, hm, ošetrovatelia, proste taký zdravotnícky personál. Čiže tu je limitácia číslo dva. Je to ani zďaleka to nebola náhodná vzorka. No a táto konkrétna štúdia sa dívala na to, ako robili to aerobné a anaeróbne cvičenie. A to bolo tak, že každé, hm, dva roky im dali vyplniť nejaký dotazník. Čiže tam to bolo nejaké kontinuálne počas mnohých rokov. Tých, tých, mnoho rokov, v tomto prípade až do tridsať. No a počas tých tridsať rokov aj tridsaťšesť tisíc ľudí zomrelo. A vlastne potom sa dívali na to, ako nejaké faktory korelovali s tými úmrtiami. No a vyšlo z toho, že ľudia, ktorí vôbec nerobili silový tréning a- Mali o, teda naopak. Ľudia, ktorí robili deväťdesiat až stodvadsať minút silového tréningu týždenne, mali o trinásť percent nižšie riziko úmrtia od všetkých príčin než tí ľudia, ktorí vôbec nedvíhali činky. Ale takisto tu treba dodať, že ľudia, ktorí robili, á, á, teda no sorry. No a pri kardiovaskulárnych ochoreniach bol ten efekt ešte výraznejší. Tam až o devätnásť percent mali nižšie riziko úmrtia a pri neurologických ochoreniach, čo je demencia a spojené s tým komplikácie, tak to riziko bolo nižšie až o dvadsaťsedem percent. A-
Martir
Takže v princípe musíš pumpovať železo, aby si nezdementel.
Osiris
No, no, no práve možno nemusíš, lebo po-- no, akože pomôže ti to rozhodne zjavne. Á, aj keď už nad tých stodvadsať minút potom už sa to riziko ďalej nejak významne ne, neznižovalo. Ale-
Martir
Akože dve hodiny v posilke za týždeň je celkom dosť, hej, zase na druhej strane.
Osiris
Dvakrát hodinu. Nepríde mi to veľa.
Martir
Je to viac ako bežná populácia.
Osiris
No áno, áno, to mi jasné, hej. Aha.
Martir
Je to veľa.
Osiris
Však dobre. Á-
Martir
Mňa by skôr zaujímalo, že ako sa to porovnáva s tými aeróbnymi, ak si to niekde máš poznačené.
Osiris
Áno, áno, práve sa k tomu idem dostať, že ďalšie kľúčové pozorovanie bolo práve to, že ten efekt sa zosilňoval, keď robili aeróbny tréning. Štamto. Lenže zase závisí, hej, koľko toho aeróbneho tréningu robili. Lebo čím viac, tým proste sa to riziko úmrtia znižovalo. A, a v tých percentách to bolo tak, že keď robili ľudia aeróbny pohyb približne tých stopäťdesiat minút týždenne, čo odporúča WHO, čo je dve a pol hodiny samozrejme aeróbneho cvičenia, tak tam je dvadsaťšesť až štyridsaťtri percent nižšie riziko úmrtia. A hej a tých, ten silový tréning, ten bol v ráde okolo tých desať percent, hej. Ako celkovo, hej, tam bolo tých trinásť percent. A keď, keď sa to spojilo, tak proste tam bol ten účinok ešte lepší.
Martir
Okoľko? Ešte lepší. Percentá a data.
Osiris
Štyridsaťpäť percent nižšie riziko.
Martir
To je dosť. To je brutálne veľa.
Osiris
Hej, ale-
Martir
Máš o polovicu menšiu šancu, než keď-
Osiris
Hej, len že ten, to už to bolo dosť veľa toho tréningu oni, toho aeróbneho. Hej, že to je napríklad-
Martir
Je to veľa tréningu, hej.
Osiris
Napríklad osem hodín aeróbneho tréningu do týždňa, hej. Čiže každý deň hodinu behu a ešte k tomu pichnúť niekde dve hodiny posilky v týždni. To je naozaj ako veľa.
Martir
To je, to je dosť cvičenia.
Osiris
No a potom je tam, je tam veľa tých limitácií. Hej, po prvé, ako sme si hovorili, to boli tie dotazníky, ktoré ľudia vypĺňali sami a ten dotazník nezachytával ani intenzitu cvičenia, ani nejakú štruktúru toho cvičenia. Čiže nevieme, koľko presne dôchodcovia mali-
Martir
Mhm.
Osiris
1RM na bench presse, bohužiaľ. A potom ďalšia limitácia, to 1RM, one-
Martir
Čo je 1RM?
Osiris
To je, hej, to je, že proste koľko-
Martir
Repeat max.
Osiris
S akou najväčšou váhou urobíš jednu otáčku iba, hej. Že, že už nerobíš dva, hej, hej. Proste raz vytlačíš a už nebudeš vládať druhýkrát. Potom no ďalšia limitácia, o ktorej som hovoril, tak to bolo to, že vzorka bola veľmi homogénna, že to boli najmä biel-biely ľudia v nejakej, v strednom veku a zdravotní profe-- zdravotnícki profesionáli. Á, čo môže aj naznačovať to, že boli proste nejak lepšie dbali o svoje zdravie, boli viac lepšie situovaní financie a tak ďalej a tak ďalej. A potom ďalšie bolo to, že bola to observačná štúdia, čiže žiadna kauzalita sa tým preukázať nedá. A napriek tomu, že tí veci sa snažili korigovať niektoré tie známe premenné, vek, fajčenie, BMI, diétu, nejakú rodinnú anamnézu. Stále je možné, že proste ľudia, ktorí silovo trénujú, tak sú zároveň aj vo všeobecnosti zdravší a disciplinovanejší aj v iných ohľadoch, hej, ktoré nezo- ktoré nezohľadňovali úplne. Aha. Potom, čo sa týka tej demencie, tak tu aj autori upozorňujú, že á, môže byť, že, že to je naopak, že nie, že tí ľudia majú demenciu viac, lebo menej cvičia, ale možno, že tá demencia sa začína prejavovať trochu skôr, než je diagnostikovaná a kvôli tomu potom už nevládzu toľko cvičiť alebo necvičia dostatočne, že, že to môže ísť aj naopak. A toto sa snažili overiť nejak s nejakým odstupom medzi tým raným cvičením a úmrtím, ale nepodarilo sa im to vylúčiť. Čiže nie je jasné, že aký ten súvis tam spolu je. No a potom naposledy treba dodať, že ide to relatívne riziko, čiže tie absolútne čísla tá štúdia úplne nezverejnila. Čo sa týka tých úmrtí, ale tých trinásť percent, hej, to je,
to je tých trinásť percent oproti nejakému, nejakému základu, ktorý môže byť veľmi malý. No a potom aha ešte na-naposledy alebo no predposledná vec, ako je, ako je na tom Slovensko, tak v roku 2019 sa robilo nejaký prieskum a tam vyšlo, že len deväť celá deväť percent Slovákov nad pätnásť rokov súčasne spĺňajú tie odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie, čo sú tých stopäťdesiat minút aeróbnej aktivity týždenne a aspoň dva dni do týždňa v posilke. A dokonca v roku 2014 to číslo bolo desať celá dva percenta. Čiže ešte to kleslo. Ale asi to nie je prekvapivé a-
Martir
Tak ja viem na sto percent, že to, že to nespĺňam, lebo do posilky nechodím napríklad vôbec už pár rokov.
Osiris
A ešte, ešte aj to číslo 2019 to bolo ešte pred covidom, čiže ktovie ako dnes to bude. Kto vie, ako to bude dnes, no. Ale keď to nespĺňaš v pohode, hej, si presne taký ako deväťdesiat päť percent Slovákov.
Kubqo
Áno.
Osiris
No a, no a teda čo z toho prakticky znamená aj samozrejme dôležité je si uvedomiť, že človek nemusí silou-mocou ísť na tie dve hodiny do posilky, že hocijaký pohyb sa ráta, aj keď dokonca nemusíš do tej posilky ísť vôbec, lebo silový tréning môžeš kľudne cvičiť aj doma. Aj nejaké kliky, drepy, výpady s vlastnou váhou, hej a-
Kubqo
Hej, hej.
Osiris
Aj keď, keď si, keď si kúpiš tie ešte závažie, čo si môžeš zakapčať na zápästia tak alebo na členky.
Kubqo
Mhm.
Osiris
No jasné.
Kubqo
Žiby na hrazdách a podobné srandy, hej. Ale to v žiadnom prípade to nebudem robiť hodinu.
Osiris
No tak hej, on keď, keď si dlho doma, tak ja som niekde čítal, že neviem sa to volalo nejaké cvi-cvičebné jednohubky alebo niečo také, že proste každú hodinu robíš desať drepov, klikov, brušákov a keď to urobíš proste fakt, že za počas tých ôsmich hodín, keď to každú hodinu vstaneš od kompu a urobíš si takúto rýchlu štyridsaťsekundovú, vieš, rozpohybovanie, takže to je tiež fajn. Vlastne čokoľvek, hej, čo ti naruší to sedenie je fajn, ale takto sa tam dá relatívne dostať.
Kubqo
Tak to by ma zaujímalo-
Martir
Behanie za dieťaťom, ktoré robí somariny.
Osiris
A ty nebeháš za ním chodíš predklonene a dvíhaš veci zo zeme.
Kubqo
Osiris, záleží aké rýchle máš dieťa.
Martir
Lebo sa rozbehne ku gauči a chce skákať na gauči, čo je mu zakázané vyslovene a má z toho najväčšiu zábavu na svete, vieš takže a ty tu dvíhaš dvanásťkilové dieťa hore dole.
Kubqo
No vidíš, môže aj závažie. Eh, osiris, ty ako tuto na slovo vzatý lokálny cvičenec, ako dlho ti trvá, že sprav-- dajme tomu, že robíš sériu nejakých jednoduchých cvikov. Hej, že dajme tomu, že si na benči a teraz ideš trikrát pätnásť povedzme. Tak vytlačiť tú činku hore pätnásťkrát trvá minútu a pol. Aj to je veľa.
Osiris
Nie, nie ako-
Martir
Nie, to čo si. Závisí od toho s akými váhami pracuješ.
Osiris
Pätnásť to už je, to je vysoko, to už je takmer aeróbna zóna, hej. Normálne to držíš-
Kubqo
Okej, to je úplne jedno. Dobre. Robíš ich osem. To je úplne jedno. Robíš ich osem. Kým, kým to, eh, eh, pre to, čo sa snažím povedať je. Robíš ich osem. Ako dlho ti spraviť trvá urobiť tých osem?
Osiris
Teoreticky by si mal to robiť, no tam závisí, aký cieľ sleduješ, ale pre, pre nejakú predstavu aby sme mali, tak ideš dva sekundy dole, chvíľku podržíš pol sekundy, sekundu hore-
Kubqo
Dve.
Osiris
A potom sa nadýchneš, aj výdych, nádych a zase. Čiže napríklad počítajme štyri sekundy na jednu otáčku, čiže krát osem otáčok je tridsaťdva sekúnd.
Kubqo
Dobre, to znamená osem krát štyri-
Osiris
No.
Kubqo
Ti trvá odcvičiť. To znamená, že jednu sériu máš za tridsaťdva sekúnd.
Osiris
Potom, potom deväťdesiat sekúnd pauza a potom ideš druhú deväťdesiat krát stodvadsať, no. No ale predstavme si deväťdesiat sekúnd, hej.
Kubqo
No dobre, potom máš presne že, že nejakú pauzu, hej, tých minútu a pol, potom ďalšiu. To znamená, že celú túto časť, sériu dokážeš odcvičiť a do desiatich minút musíš byť hotový.
Martir
Mhm.
Kubqo
To znamená, že robíš tak veľa rôznych cvikov, aby si to dostal do tej hodiny.
Osiris
No typicky robím, no závisí dosť, ale zvyčajne nejakých päť alebo šesť cvikov urobím za jednu sériu. Napríklad keď cvičím prsia, tak to spojím s tricepsom, hej, čiže urobím napríklad bench press na rovnej lavičke s veľkou činkou.
Kubqo
Mhm, mhm.
Osiris
Urobím bench press na naklonenej lavičke, že mám tam sklon s jednoručkami, potom si si ľahnem a rozpažujem s činkami aj na chrbte. To je tretí. Potom urobím nejaké tie dips s tricepsom, hej, čo si dáš, hm, no to si chceš si to vygoogliť. Proste si dips a potom nejaké ešte jeden doplnkový cvik na triceps. Dám si jeden, dva cviky na brucho. Predtým sa ešte rozcvičím minútu na švihadle a mi to vychádza na nejakých napríklad štyridsaťpäť minút, hej, celá sešna.
Kubqo
Mhm. Okej, jo. Lebo ja som môj večný problém, keď som prišiel do posilky sám bol ten, že som mal pocit, že väčšinu času-
Osiris
Ale to je pointa anaeróbneho cvičenia.
Kubqo
A čakám, no.
Osiris
Lebo hej.
Kubqo
Okej.
Osiris
Lebo ty tam, anaeróbne je práve to, že nepožívaš kyslík, ty svaly, že ti tam proste len alebo neveľmi, že len zožerú tú, to žrádlo, čo tam majú priamo teraz v sebe uložené, že sa nestíha doplniť a preto môžeš robiť to intenzívne. Ale nevydržíš to robiť dlho. Preto si tam dávaš tie pauzy, aby sa ti tam obnovil ten-
Kubqo
Jo jasné.
Osiris
Neviem či glykogén alebo aký fráz konkrétne sa tam musí obnovovať alebo nejaký metabolit už ďalší. A keď, keď robíš anaeróbne, tak zapájaš iné svalové vlákna a pomalšie spaľuješ ten glykogén, čiže sa tam tá kontinuálne stíha dopĺňať, hej, tá úroveň a v tom. Takže jasné, hej, ty väčšinu času áno, hej, sa prechádzaš a kukáš do plafóna a počúvaš podcast. Ako čo sa týka čistého času, keď si v posilke.
Martir
Mhm. Nie no pauzy sú dôležité.
Osiris
Týždňovo.
Kubqo
Tak aj my by sme si mohli dať pauzu. Jo.
Martir
Hej, takže tým pádom sme sa dopracovali tam za tieto časti Pseudocastu. Ďalšia časť znova o týždeň. Nájsť nás môžete na www.pseudocast.sk, kde nájdete aj zdroje, ktoré sme používali pri príprave tém. Písať nám môžete na Discord a nás chcete podporiť, zdieľajte, lajkujte, dávajte páčiky, hodnotenia a všetky tých podcastových agregátoroch.
A čaute.
Osiris
Dovidenia.
Kubqo
Ahojte.