Med je jedna z potravín, ktorú si ľudské plemä obľúbilo už v dávnej minulosti. Medík, to vám je, milí čitatelia, taká brečka. Farby sú rôzne, od žltej cez zlatavú až po tmavohnedú. Stavím sa, že to ste nevedeli. Archeológovia našli stopy po mede na nádobách starých solídnych 5000 rokov, čiže taký Augustín Marán Húska si ním sladil čaj už v rannom detstve. Z hieroglyfických nápisov na pyramídach vieme, že med vynašiel jOin3r.

Ako sa med vyrába

Aj malé dieťa vie, že včeličky letia na lúku, zožerú kvietky a potom z toho v úli nejakým procesom vznikne obľúbená maškrta. Principálne je to pravda, ale skutočnosť je samozrejme o niečo komplikovanejšia. Takže začiatok je správny – včelička letí na nekonečné slovenské luhy a háje, naozaj zožerie kvietok, príde do úľa. Tam sa pogrcia na podlahu. Nie, milí čitatelia, medík ešte nemáme. Prídu včielkine kamarátky a grcku spapajú. Potom sa dogrcajú zas a tento scenár sa opakuje niekoľkokrát. Za každým razom z medíku ubudne niečo vody a pribudne trochu tráviacich enzýmov. Keď sú včeličky so stavom grcky spokojné, nechajú to už potom tak. Potom príde ujo včelár, riadne ich ostrieka včelím ekvivalentnom slzného plynu, včeliu grcku naštofuje do fliaš a predá nám ju.

Aké má med výhody

Tento proces síce znie nechutne, ale vo finále je to celkom užitočné. Vďaka nízkemu obsahu vody a kope tráviacich enzýmov sa v mede nemôžu veľmi dobre množiť baktérie, čím si med vyslúžil povesť potraviny, ktorá sa nikdy nepokazí. No, nikdy je dosť dlhá doba, ale aj tak prežije dosť dlho, podľa všetkého aj nejaké to storočie. Nesmie byť ale otvorený, lebo do seba naťahuje vlhkosť a po určitej hranici v sebe bude mať dosť vody na to, aby sa tam mohli nasysliť bacily.

Zaujímavosti

Med je kvapalina druhu, ktorý pracovne nazývam magľajz, teda hocičo, čím je nepríjemne si zababrať prsty. Med má teplotu topenia 40 až 50°C, čiže bystrejší z vás si už istotne lámu hlavičku, ako je teda možné, že máme v špajzi med tekutý a nepripomína skôr hnedú tehlu. Tak to je spôsobené tým, že med je v podstate superchladná tekutina a to je veľmi cool.
Samozrejme ďalšia otázka je, kedy med naozaj mrzne a stane sa tou tehlou. Nuž, postupným znižovaním teploty sa zvyšuje viskozita, teda magľajzovitosť medu, dokonca sa nám môže javiť aj ako tuhý, ale v skutočnosti bude pomaličky stále tiecť. To sa deje približne do -40 až -50°C, kedy sa stáva ako keby sklom.

Ako poznáme kvalitný med

Klasická babská povedačka hovorí, že umelý GMO med zo skúmavky nekryštalizuje. Že kryštalizuje len 100% prírodný, ayurvedský akupunkturistický med, vyrobený včalmi, ktoré šľachtí tajný rád potulných budhistických mníchov. Aj tu sa nás ale snaží intuícia (a hipíci) popliesť. To, či med kryštalizuje alebo nie, závisí od pomeru fruktózy a glukózy. Niektoré druhy medu kryštalizujú len ojedinele a pritom môžu byť veľmi kvalitné. Podľa všetkého by sme si skôr mali všímať, či sú prítomné nečistoty, či nie je príliš riedky a najmä či nám chutí.

Záver

Med mám rád, aj keď ho nejedávam veľmi často. Za mladi mama robila med púpavový, ktorý som síce s entuziazmom usoplenca pomáhal vyrábať, ale jesť som ho kvôli alergii nemohol. Inak mám rád med lesný, ale nepohrdnem ani kvetovým. A to dokonca ani teraz, keď viem, že sú to vlastne veľakrát prekloktané včelie zvratky.

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

8 Replies to “Ako vzniká med

 1. mne tu chybaju napr nejake hoaxy/fakty….

  je napr pravda co sa hovori ze ked si osladis caj medom tak pri rovnakej sladkosti ti staci menej cukru? alebo je rpavda ze z medu sa nepribera az tak ako z cukru?

   1. super ak budes uz hladat tak by ma zaujimalo ze ako je to z medvedmi a ak naozaj zeru ten med tak jaktoze ho vcely nepopichaju napr na jazyku alebo zihadlom do oka…

  1. tiež som niekde videl, že med mí nižší glykemický index ako cukor, takže je na v tomto smere výhodnejší na sladenie

   1. otazne je nakolko je GI dolezity… lebo je to podobne ako ked povedia ze nejaka droga zabija mozgove bunky pritom to moze byt menej ako alkohol alebo napr v takom mnozstve ze pri kazdodennej konzumacii to cloveku nebude vadit….

    teda mna by zaujmal realny rozdiel … lebo pre potreby kazdodenneho zivota ked pri konzumacii rovnakeho mnozstva kalorii priberiem o percento viac alebo menej tak mozem povedat ze sa z toho pribera rovnako

 2. a nezabudnite sadit medonosne rastlinky! 🙂 🙂 taku lipku napriklad, moj vcelar vzdy vravieva – jedna lipka to je 10 kg mediku 🙂 (len samozrejme, na taku lipku si treba pockat, dovtedy aj taka levandula postaci)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.