Každý pondelok sa budem snažiť napísať blog o bláznivej udalosti, ktorá sa naozaj stala. Bude to môj seriál. Je to celkom odvážne, keďže zatiaľ nemám šajnu, o čom bude ďalší článok tohto seriálu. Ak viete o nejakej bláznivej udalosti, ktorá sa naozaj stala a chcete, aby o tom vedelo viac ľudí, napíšte mi na join3r@trubiroh.sk.

Tento týždeň vám napíšem o cirkevnom súde s 9 mesačnou mŕtvolou pápeža Formoza. Rozpoviem vám tento príbeh od začiatku.

Kde bolo tam bolo…

…bol raz jeden pápež Ján VIII. Žil v dobe, keď sa za urážku pápeža považovalo prirovnať ho ku žene. Vlastne to bola doba, kde prirovnať hociakého muža (s mocou) ku žene bola urážka. Formozus, v tej dobe ešte biskup mesta Porto, začal mať problémy s pápežom Jánom VIII. Najprv pomohol ku vláde Karolovi II., a potom sa okrem svojej diecézy trepal aj do Bulharska. Jánovi VIII. asi došla trpezlivosť a Formoza exkomunikoval z cirkvi. Toto rozhodnutie však zrušil Martin II. (pápež od 882-884) a po Hadriánovi III. (884-885) a Štefanovi V (885-891) sa náš hrdina Formozus stal pápežom v roku 891. Situácia v tej dobe bola taká nestabilná, že sa z toho ani po hodine štúdia neviem vysomáriť =). Pozícia pápeža bola v tej dobe politická pozícia a podliehala tlakom Rímskej šľachty.

A žili šťastne až kým nepomreli…

Formozus si užil svoje účinkovanie v role pápeža od roku 891-896. V roku 896 zomrel. Po ňom nastúpil Štefan VII., ktorý si povedal, že asi najrozumnejšie bude vyhrabať mŕtvolu Formoza a dať ho na cirkevný súd. Takže ho seriózne vyhrabali, obliekli do pápežskej róby a posadili do stoličky. Za stoličku postavili obrancu, ktorý mal hovoriť v mene Formoza. Štefan VII. vykrikoval obvinenia na Formoza, a kedže jeho mŕtvola sa nebránila a obranca nebol veľmi kvalifikovaný, súd potupne prehrala. Ako biskup totiž mohol mať iba jednu diecézu, a keďže mal diecézu Porto a pápež sa ráta ako biskup Ríma, tak porušil nejaké pravidlo, a teda nemal byť pápežom (to isté pravidlo porušil aj Štefan VII., ktorý ho súdil). Po súde mu odsekli 3 prsty, ktorými žehnal. Jeho mŕtvolu obliekli do žobráckych šiat a hodili do rieky.

Koniec ako z rozprávky

Ľud bol zhrozený a pošuškávali sa legendy o tom, ako mŕtvola Formoza robila zázraky. Ľud sa obrátil proti Štefanovi VII., ktorý bol zosadený a skončil vo väzení. Tam ho asi tiež niekto nemal rád, pretože ho tam uškrtili. Nasledovník, pápež Teodor II, zrušil rozsudok súdu s mŕtvolou a normálne dal pochovať Formoza tam, kde sa pochováva pápež. Ján IX. išiel ešte ďalej a potvrdil rozhodnutie Teodora II. a zakázal akékoľvek ďalšie súdy s mŕtvolami. Múdre rozhodnutie.

Author: join3r

Jeden zo spoluzakladateľov Pseudocastu. Podieľa sa na správe stránky a technickom zabezpečení všetkého okolo Pseudocastu. V profesionálnom živote sa zaoberá cloud a bigdata produktmi, správou *nixových systémov a datacentier. Voľný čas trávi prevažne prácou pre Pseudocast, ale nájde si čas aj na gitaru, fitness, bicyklovanie, samoštúdium, stolný tenis a blog. Zaujíma sa o filozofiu vedy a morálky, deskriptívnu štatistiku a populárnu vedu. Čítajte viac od join3ra

4 Replies to “Bláznivé udalosti (1) – Súd s mŕtvolou pápeža

    1. Myslím, že je tam dosť veľa nepresností. Napríklad podľa tej stránky Sergius III. znovu vykopal Formoza, čo je omyl spôsobený tým, že jeden spis o tomto súde bol nesprávne zaradený do éry Sergiusa. Takýchto nepresností je v tom zozname viac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.