Odkiaľ si?

Som Slovák, som z východného slovenska, som z Rožňavy, býval som hneď na kopci za základnou školou, nie som zo sídliska Juh, som z Páterovej ulice, áno tá dlhá. Prečo sa to ľudia pýtajú? Presne som im odpovedal na otázku, ale čo skutočne môžte na základe týchto informácií o mne povedať? Som agresívny? Pijem veľa? Mám rád hip-hop alebo operu?

 

Slováci sú takí…

Slováci kradnú. Nie ty! Ty, milý čitateľ, samozrejme nie, veď teba poznám. Viem, že ty nekradneš, ale ostatní Slováci kradnú. Služby na Slovensku? Tu sa na teba každý vykašle. Chýba toaletný papier na toalete, nejde teplá voda, chýba mydlo? To sa môže stať iba na Slovensku. Bol som na 7 dní vo Francúzsku, to je iný život. Keď sa v talkshow povie, že na Slovensku je úplne na hovno, tak sa z obecenstva ozve potlesk. Je to akýsi opak patriotizmu. Je to národná hanba, ktorá sa nosí ako nový kožuch. Je to pohľad hľadajúci spoločníka, keď sa v rade na úrade zanadáva na Slovensko a očakáva sa začiatok debaty, ako je to na Slovensku… na hovno.

Som šťastný, lebo sa usmievam.

Ako dieťa som sa niekedy tváril, že som niekto iný. Tváril som sa, že som vážny, že ma vášnivo zaujíma zemepis. Zdalo sa mi, že keď som na tvári dosť dlho mal tú masku, tak sa stala mojou súčasťou. Bol som tým, na koho som sa hral. Dávali SAT test černochom a pripomínali im stereotypy, že černosi sú hlúpejší. Pod týmto tlakom napísali SAT test horšie, ako keď im tento predsudok nebol pripomenutý.[1] Môžme teda tento poznatok extrapolovať a povedať, že ak si budeme myslieť, že sme zlodeji, tak budeme kradnúť? Podobné efekty ako pri SAT teste sa ukazujú zväčša iba pri kognitívne náročných veciach. Navyše dlhodobo a keď sa nepripomínajú stereotypy sa zdá, že nemajú žiadny alebo veľmi malý efekt.[2] Takže odpoveď na otázku, znie : nie. Nebudeme zlodeji, len preto, že si vybudujeme taký stereotyp. Možno však budeme nespokojnejší, ak si budeme stále hovoriť ako je všetko nanič, veď úsmev nás robí štastnejším.[3]

Všetci hrubo zovšeobecňujeme, bez výnimky!

Náš mozog neľútostne zovšeobecňuje, možno je to evolučná výhoda. Ak nás takmer zožerie lev, tak k ďalšiemu sa nebudeme približovať, budeme automaticky predpokladať, že všetky levy sú rovnaké. Dokonca sa nám to ani nemusí stať, stačí ak nám niekto povie, že počul od kamaráta frajera svojej známej, že niekto raz hovoril, že lev niekoho zabil. Všetci sme takí, kto taký nebol, skončil v drápoch toho leva na posmech evolúcie.

Všetci sú rovnakí.

Nemci sú presní, východniari veľa pijú, Japonci vedia karate, černosi vedia hrať basketbal. Rasista je nadávka, človek by mal mať rovnaké šance bez ohľadu na to, či sa narodil v Afrike. Nemali by sme mať predsudky alebo by sme sa aspoň mali snažiť ich potláčať. Je to možno naša ľudská choroba, ale kvôli spravodlivosti musíme a chceme pristupovať k ľuďom ako k indivíduám, tak dobre, ako vieme. Myslím, že s tým väčšina návštevníkov tejto stránky bude súhlasiť. Avšak aj napriek tomu, sa uchyľujeme k predsudkom voči národnostiam a niekedy aj k tej svojej.

Slovenskooooo!!!

Nacionalizmus je jednoducho náš. Držíme palce Slovákom v hokeji. Tenis je najzaujímavejší, keď ho hrá Slovák alebo Slovenka a samozrejme musí vyhrávať. Ak ‚prehráme‘ (aj keď mi je stále záhadou, ako môžme prehrať, keď sme nehrali), tak máme byť hrdí aj napriek tomu, lebo sme malá zem. Spojený európsky štát je zlý, lebo ohrozuje suverenitu Slovenska. Slovensko musí byť suverénne, lebo sme Slováci, lebo sme národ, lebo sa preliala krv za Slovákov, za Slovensko! Slováci by mali vládnuť Slovákom.

Kam s tým celým mierim? Pevne verím, že niektorí pochopili – celé mi to pripadá absurdné. Naša hrdosť, naša hanba k národnosti, ktorú sme zdedili, niečo, čo podľa toho ako sa k tomu správame by nás malo definovať, no hovorí o nás tak žalostne málo.

„Som pôvodom žid, štátnym občianstvom Švajčiar, a konštitúciou ľudská bytosť a iba ľudská bytosť, bez prídavného zaradenia k akémukoľvek štátu alebo nacionálnej entite.“ – Albert Einstein[4]

 Skadiaľ ste vy?

Niekedy si myslím, že možno to podporuje súťaživosť a mentalitu my verzus oni. Lenže, keď sa okolo seba pozriem, neviem nájsť praktický príklad toho, kde by nacionalizmus fungoval pre dobro spoločnosti. Čo vy? Hnevá vás patriotizmus a nacionalizmus ako mňa? Myslíte si, že je to nevyhnutné alebo neškodné, alebo vám nepripadá nacionalizmus vôbec zlý?

 

Zdroje:

 1. Stereotype threat and the intellectual test performance of African Americans. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7473032 ^
 2. On interpreting stereotype threat as accounting for African American-White differences on cognitive tests. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14736315 ^
 3. Smile! It Could Make You Happier – Making an emotional face–or suppressing one–influences your feelings http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=smile-it-could-make-you-happier ^
 4. „I am by heritage a Jew, by citizenship a Swiss, and by makeup a human being, and only a human being, without any special attachment to any state or national entity whatsoever.“ – Albert Einstein v dopise pre Alfréda Knesera ^

Author: join3r

Jeden zo spoluzakladateľov Pseudocastu. Podieľa sa na správe stránky a technickom zabezpečení všetkého okolo Pseudocastu. V profesionálnom živote sa zaoberá cloud a bigdata produktmi, správou *nixových systémov a datacentier. Voľný čas trávi prevažne prácou pre Pseudocast, ale nájde si čas aj na gitaru, fitness, bicyklovanie, samoštúdium, stolný tenis a blog. Zaujíma sa o filozofiu vedy a morálky, deskriptívnu štatistiku a populárnu vedu. Čítajte viac od join3ra

14 Replies to “Prezlečený rasizmus

 1. mam vyhraneny nazor, napr etnologovia studuju preco je dobre udrziavat narodnu/dedinsku/rodinnu identitu (napr v tomto socialno-kulturnom systeme je ujo bez samoidentity velmi smutny uo)

  1. Etnológia študuje ako sa ľudia sami rozdeľujú podľa nacionality, etnicity atd. Nie priamo, prečo je to dobré (tu nastáva otázka, či je to vôbec dobré) 🙂
   Navyše ujo má určite aj iné identity okrem tej, že je Slovák. Myslím, že keby mal o jednu menej, nič by nestalo.

   1. jj som hovoril in general…a etnologia skutocne skuma(resp dava podklady k skumaniu) chovanie s/bez sudruznosti k nejakej skupine narodu predmetu atd..

  2. preco smutny…vsak ked nemas identitu (v tomto pripade sa nezaradzujes k nejakemu narodu) tak to mozes este mat celkom fajn. mozes cestovat krizom-krazom po svete a nikde ta nebude stvat, ze je tam okolo teba sama zlta/cierna/madarska/vychodniarska huba =)

   1. taak ale to by si sa nemohol rozculovat patricne nad tym ze ina huba ako ty …. a to by si prisiel o kopec dovodov preco sa rozculovat 🙂

  3. Podla mna udrziavat narodnu/dedinsku/rodinnu identitu ma svoje benefity. Stale to malo svoje vyhody. Ked potrebujes pomoc, mas sa na koho obratit. Aj ked Ti nepomozu, mas aspon istotu, ze rozumeli co po nich chces(nie len jazyk, ale aj spolocne kontexty v komunikacii su dolezite). Nacionalizmus a patriotizmus, ked ich ludia pouzivaju na zvysovanie si sebavedomia je smutny pohlad(Slovenskoooooo!!!). Nacionalizmus a patriotizmus ako extremy, ktore vedu k nasiliu a izolacii su hotova katastrofa(vid. Hitler). Ale taka zdrava miera narodneho povedomia je podla mna OK. Ten Einsteinov citat to podla mna dobre vistihuje. Je si vedomy ze je zid aj ze je svajciar.

   1. Niečo na tom, čo hovoríš asi bude. Aj tak mi však pripadá, že tie argumenty môžem zameniť s rasou a neznejú tak dobre. Stále malo svoje výhody byť bielym v bielej spoločnosti. Máš väčšiu šancu, že ti belosi pomôžu ak si beloch atď.
    Ja mám skôr názor – povedať, že som Slovák/beloch je OK. Hovorí to o mojej štátnej príslušnosti a možno jazyku. Myslieť si, že to niečo znamená a mal by som byť hrdý na svoju nacionalitu/rasu, alebo očakávať viac pomoci od niekoho je už asi horšie.

 2. V tej časti „Slovenskóóóóó“ si mi vnúkol myšlienku, že rasizmus by sa dal vzdialene prirovnať k hokeju a fanúšikom. aha:

  Dajme tomu, že Miro Šatan hrá, povedzme, za Duklu Trenčín.

  A teraz – príde Trenčín do Košíc, Šatan dá hattrick, a Košice prehrajú. Stane sa čo? Stane sa to, že všetci Košičkí fanúšikovia (vrátane Martira) ho začnú automaticky nenávidieť a budú na neho nadávať a preklínať ho. Na dôvažok zmlátia niekoľko fanúšikov z Trenčianskeho tábora, a následne zapadnú do najbližšej krčmy, kde prehru svojho tímu smútočne zapijú.

  Ak by Miro Šatan (alebo hocijaký Trenčiansky fanúšik) v tomto momente prišiel do krčmy, kde Košickí fanúšikovia (áno, opäť na čele s Martirom) prehru zapíjajú, tak by ho z tadiaľ hnali svinským krokom, eventuálne by rovno dostal na banjo.

  Lenže(!), keď potom o dva týždne, na majstrovstvách sveta, strelí proti Čehúňom víťazný gól, tak sa stane (aj pre Košických fanúšikov, vrátane Martira) druhým pánom bohom a s radosťou ho budú čakať na letisku a skandovať: „Šatan na hrad!“
  O tom, že sa fanúšikovia Košíc aj Trenčína budú svorne objímať, opíjať a spoločne hulákať melódiu pripomínajúcu Slovenskú hymnu, ani nehovoriac.

  Potom sa ale majstrovstvá skončia, sezóna pokračuje, a Trenčín sa stretne s Košicami v odvetnom zápase. Tentoraz však ale Šatan nedá hattrick, ale iba dva góly, a zápas sa skončí nerozhodne 1:1 :-). Šatan razom stratí svoj lesk, svinským krokom ho poženú fanúšikovia obidvoch družstiev, ktorí sa v zmysle hesla nepriateľ
  môjho nepriateľa je môj priateľ nakoniec spoločne (opäť na čele s Martirom) strieskajú pod obraz boží.

  ***

  Ak sa aplikuje na vystupujúce strany a osoby: Šatan, Košičania, Trenčania, Češi, Slováci a Martir, aplikujú náboženstvá, národy, sekty, rasy či mučeníci a šialení vodcovia, dalo by sa povedať, že na základe vzájomných vzťahov dochádza k rasovej, národnostnej, atď. ne/znášanlivosti. Proste rasizmu.

  PS: Martir, ty vieš, že fandím Košiciam

  S láskou, tvoj Boch! 🙂

  1. je dobre, ze tvoj text sa tykal hc kosice, ktore martir zboznuje len trosku. keby si miesto toho pouzil ako priklad fc prakovce, neviem neviem ci by sa udrzal – to su jeho favoriti. pred kazdym nahravanim podcastu si musime vypocut, ktory hrac sa zranil, koho kde zbili cigani, ktori fandili protivnikovi, kedy siel trener „na jedno“ a kvoli tomu remizovali napriklad proti sk harichovce.

   PRAAAAKOVCEEEEE, PRAAAAKOVCEEEE HEJA HEJA HEJA PRAKOVCE!

   (keby som to nenapisal, martir by ma zbil za kolaboraciu s harichovcami =( )

 3. Pekný článok. Einstein bol práve jeden zo spoluzakladateľov (ak si to dobre pamätám) sveta bez hraníc a tzv. world citizen, teda občana sveta. O čo sa neskôr, v záchvatoch najťažšej schizofrénie, pokúšal aj geniálny John Nash, ktorý takisto veľmi fandil tejto myšlienke. Ostatne, spieva o tom aj John Lenon vo svojom Imagine:

  Imagine there’s no countries

  It isn’t hard to do

  Nothing to kill or die for

  And no religion too

  Imagine all the people living life in peace

  You, you may say

  I’m a dreamer, but I’m not the only one

  I hope some day you’ll join us

  And the world will be as one

  Myšlienka „jedného sveta“ je nesmierne zaujímavá a vychádza z predpokladu, o ktorom píše Einstein – všetci sme ľudské bytosti. Akékoľvek etnické či nacionálne zaradenie je zbytočné a vytvára iba predsudky. Kto vie, možno o pár storočí… 🙂

 4. nad tymto som sa uz zamyslal, a veru mne obcianstvo nic nehovori, ani nabozenstvo. patricnost je len a len ku kulture a ku vsetkym rovnako, sme tu na jednej planete a mali by sme drzat spolu…
  pekny priklad je ked hrame slovan kosice, vtedy je slovan fuj, ale ked hrame majstrovstva, nevadi ze gool dal hrac slovanu…blbe no

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.