Po prečítaní nadpisu si istotne hovoríte že ahaho, osiris objavil “ceplu vodu v žimnom kohuciku”, ako sa hovorí u nás na východe na diaľnom východe, v kraji robotníkov, paštikárov (kódové meno “CP-čkári” (CezPoľní, kto by nepoznal skratku)) a príslušníkov etnika, ktoré sa najčastejšie potýka s rasovou neznášanlivosťou. Jesť predsa musíme, ty lampa, inakšie by sme už dávno natiahli drevené pyžamo, vravíte si. A máte pravdu. Tých pár ľudí, ktorí sa pokúsili vyžiť len zo slnečných lúčov, už môžme vyspovedať len za pomoci Ouija dosky, pretože krížový výsluch za použitia metódy “dobrý polda & zlý polda” funguje na mŕtvoly len suboptimálne.

Závislosť

Ale prv si povedzme, ako budeme chápať závislosť v kontexte tohto článku. Tak po prvé to nebude tak, že človeku je zle, vracia a je v delíriu kým si nedá poriadny banícky krajec chleba (v niektorých končinách zvaný aj drevorubačský. Vyznačuje sa najmä hrúbkou tak na dva prsty) so slaninou a cibuľou. Samozrejme také stavy zažívajú ľudia v konečnej fáze umierania od hladu, ale ruku na srdce, komu z nás sa to už stalo.
V našom prípade to bude stav, keď neborák vykazuje niekoľko znakov – menovite “craving” (toto slovo sa extrémne zle prekladá. Najbližší slovenský ekvivalent je “prahnutie”, ale nemôžem povedať, že by sa mi nejak zvlášť páčil) a stimulovanie toho centra mozgu, čo nás “odmeňuje”. To je to centrum, čo nás potľapká po ramene “si pašák, len tak ďalej” napríklad po zvládnutí obzvlášť náročnej pracovnej úlohy, svadbe nášho potomka alebo dávke heroínu. V našom prípade jedla.

Nadváha vs. obezita

Je na mieste pripomenúť si, že nadváha a obezita sú dva rozdielne pojmy. Dozaista poznáte zvieratko BMI (Body Mass Index, meria sa tak, že svoju váhu podelíte druhou mocninou svojej výšky v metroch. Napríklad ja mám momentálne 91kg a meriam 190cm, takže moje BMI je 91/1.9² = 25,2). Nadváha je definovaná ako BMI viac ako 25 ale menej ako 30 zatiaľ čo obezita je BMI viac ako 30.

Glykemický index

Aj tento pojem je treba vysvetliť. Toto číselko udáva, ako rýchlo sa sacharidy (cukry) z jedla premieňajú na krvý cukor. Torta má vysoký glykemický index, takže nám po nej veľmi rýchlo stúpne krvný cukor. Malý glykemický index majú naopak strukoviny, ale aj ovocie a zelenina.
Koho to zaujíma, viac je o tom na wiki.

Experiment

Celé to spočívalo v tom, že partia vedcov z Boston Children’s Hospital si prizvala 12 mužov, ktorí mali buď nadváhu alebo boli rovno obézni, rozdelili ich do dvoch skupín (náhodne, nie podľa BMI) a dali im vypiť mliečny koktejl. Ten chutil rovnako, bolo ho rovnaké množstvo a obsahoval rovnaké množstvo kalórií. Jediný rozdiel spočíval v tom, že v jednom boli sacharidy s vysokým glykemickým indexom a druhá skupina mala sacharidy s nízkym glykemickým indexom. Za pomoci MRI mozgu (magnetická rezonancia) sa vedcom podarilo určiť, že tým pánom, ktorí mali šejk s veľkým glykemickým indexom, sa po jeho vypití rozsvietili práve tie mozgové centrá, ktoré som spomínal na začiatku – teda to, ktoré spôsobuje prahnutie a to, ktoré im povedalo, že dobre robia, len tak ďalej.

Čo to znamená

Úprimne povedané, toto ma neprekvapilo. Naše telo si veľmi rýchlo a veľmi rado zvyká na príjemné veci, aj keď mu škodia. Ani neviem, čo si od toho vedci sľubujú, ale možno by sa to dalo použiť ako súčasť boja proti obezite. Keď raz veda dostatočne pokročí, možno niektorí pacienti budú môcť dostať implantáty, ktoré by elektricky stimulovali tie mozgové centrá, o ktorých som hovoril, a tak by tlmili túžbu po jedle.

Samovražda hladom

Toto už nepatrí k článku, ale raz som čítal o nejakej tetke, čo spáchala samovraždu hladom. Tomu ja hovorím železná vôľa, lebo toto je mimoriadne bolestivá a veľmi dlhá smrť. Hodiť si mašľu vie každý, tam sa stačí odhodlať len raz odkopnúť stoličku a je to. Ale zvíjať sa v bolestiach týždne a nepoľaviť, to chce charakter (síce chorý, ale charakter). Ale vidí sa mi, že mala o jedno koliesko menej, pokiaľ si dobre spomínam, lenže tak dlho potláčať tak základný pud je aj tak pozoruhodný výkon.

Zdroj : Brain Scans Suggest ‚Food Addiction‘ Might Be Real

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.