Cez víkend som bol navštíviť kamarátov v Bratislave, keďže to už mám veľmi blízko (je to približne 2-3 pivá v reštauračnom vozni) a zobrali ma do kina na film World War Z. Nuž a pretože som skúsený filmový kritik a za rok vidím hocikedy napríklad aj 4 filmy, cítim sa byť kompetentný tento film objektívne zhodnotiť. Upozorňujem, že text bude obsahovať spoilery, úryvky z deja a možno aj záver, takže kto to ešte nevidel a plánuje, radšej tento blog nečítajte.

Úvod

Film sa začína v kuchynke hlavného pajduláka, ktorý sa volá Gerry, stvárňuje ho Brad Pitt a pre účely tohto blogu sa bude odteraz volať Piťo. Takže Piťo je v kuchyni aj so svojou ženou Justínou a dvoma dcérami Dankou a Jankou. Nepamätám sa, ako sa volali a koniec-koncov to vôbec nie je podstatné. Pekne sa všetci napapali, naskákali do autíčka, v ktorom sa zabávali hrou “Hádaj na čo myslím” a deti vôbec neťukali do smartfónov, takže tu už je prvá vec odtrhnutá od reality. Mierumilovná láskyplná hra sa končí v okamihu, ked sa dostanú do zápchy, voľačo tam začne vybuchovať a ľudia sa začnú meniť na zombíkov.
Piťo s rodinou sa uchýlia v byte nejakých iných panákov, ktorí sú asi Mexičania a po slovensky tam vedel len ich syn. Piťo sa ich snaží presvedčiť, nech utečú s nimi, lebo “ostať v pohybe znamená prežiť” a to zistil vo svojej predchádzajúcej kariére. Predtým bol buď bežec, vojak alebo štátny úradník (tí sú v umení vyhýbaní sa ostatným ľudom preborníci a mnohí si istotne privyrábajú tým, že chodia po nociach na prieskumné misie na nepriateľské územia).
Nakoniec sa ale dostali na nejakú plťku, kde sa zombíci nedostanú a Piťo sa dozvie, že buď pôjde zachrániť svet, alebo jeho aj s rodinou vysánkujú do utečeneckého tábora, čo sa zjavne rovná rozsudku smrti. No ale dajme tomu.

Zazuzlenie

Tak Piťa predstavia Aladárovi, ktorý je popredný vedec, skončil aspoň sedem škôl naraz a ďalšie tri asi založil. Je to najlepší virológ na svete, lebo zombie-izmus je viróza (nemýliť si s virózou slivovicového pôvodu) a v tomto bode prišiel najväčší facepalm filmu a to konkrétne keď Aladár povedal, že keď vypátrame pôvod vírusu, tak vieme urobiť proti nemu vakcínu. Po tejto hláške som si povedal, že už nad ničím nebudem premýšľať a proste sa nechám zabávať. Film sa okamžite stal asi o sto percent lepší a nič mi nebránilo si vychutnávať momenty ako vojdeme na obed do supermarketu, zoberieme z poličky pilulku proti astme, vyjdeme zo supermarketu a je polnoc.

Vyvrcholenie

Ale aby sme pokročili s dejom. Piťo cestuje po svete, naháňajú ho zombíci, pedáluje na škrípajúcom bicykli typ Ukrajina (toto vôbec netuším, prečo museli ísť na bicykloch, ale je možné, že som opustil film kvôli toalete práve v tom kritickom momente, keď to vysvetľovali. Boli sme totižto pred filmom na pár pív a jedno pivko v brnení sme si prepašovali aj na predstavenie, takže príroda ma párkrát zavolala), strieľa do zombíkov, prípadne sa nindžuje okolo zombíkov. Oni totižto reagujú na hluk. Keď je ticho, tak len poslušne stoja, čumia do steny a zavýjajú, energiu asi príjmajú buď zo slnka, vzduchu alebo nasávajú pozitívnu vesmírnu energiu. Táto otázka ostáva do konca filmu nezodpovedaná. Nakoniec Piťo uhádne, že zombíci nežerú ľudí, ktorí majú terminálne štádium nejakej choroby, pichne si do pleca nejakú infekciu, prekráča cež dav zombíkov, dostane vakcínu, svet je zachránený.
Nikdy sa ale nedozvieme, ako je možné, že armáda nevie poraziť bandu ľudí ozbrojených len holými rukami a kúsavým zmyslom pre humor. Alebo prečo plameňomet vynašli až na konci filmu. Alebo či na nich zaberajú bojové plyny, ani čím sa to Piťo infikoval, lebo keď to bola napríklad hepatitída typu C, tak to veľmi nevyhral teda.

Záver

Celkovo to ale nebola vyslovená blbosť, ktorá sa nedá dopozerať bez nariekania a/alebo hromženia aj keď tam príležitostne odzneli riadne sprostosti. Na druhej strane sa to mojím obľúbeným filmom nestane, nekúpim si DVD, neuložím si to do archívu na externý disk. Isto vás ešte zaujíma aj technické spracovanie, tak sa vyjadrím aj k tomu. Ani raz som si nevšimol, že by do záberu trčal mikrofón a zvuk bol dostatočne nahlas, z tejto stránky nemám čo vytknúť. Ale v niektorých scénach sa zábery striedali až prirýchlo, asi to má navodiť atmosféru hektickej akcie, ale pravda je taká, že to určitej časti populácie skôr vyvolá epileptický záchvat a my zvyšní len proste nemáme šajnu, čo sa tam deje.

Vyhodnotenie

Takže po úzkostlivom zvážení všetkého pozitívneho a negatívneho môžem vyniesť finálny verdikt. Filmu World War Z a Piťovi udeľujem fúrik so zaseknutým kolieskom a umelohmotnú lopatku.

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

4 Replies to “World War Z

  1. „Nikdy sa ale nedozvieme, ako je možné, že armáda nevie poraziť bandu ľudí ozbrojených len holými rukami a kúsavým zmyslom pre humor. Alebo prečo plameňomet vynašli až na konci filmu.“
    Je zjavné, že si nečítal knihu 😀
    Zombíci vedú totálnu vojnu. Na rozdiel od ľudí nikdy nezačnú utekať, alebo nestratia snahu zabiť. Bomby a granáty im môžu odrhnúť končatiny, ale to ich iba spomalí. Guľky ktoré nezasiahli mozog ich maximálne spomalia. Zapálenie zombíka ho tiež nezastaví dosť rýchlo, keďže zombík nezačne utekať preč ani sa nezačne zvíjať od bolesti, robí to z neho iba zapálenú guľu, ktorá je na chvíľu ešte nebezpečnejšia.
    V knihe sú tieto faktory a politická situácia vysvetlené – na rozdiel od filmu.

    1. to je pravda, knihu som necital. v tom pripade musim odobrat filmu z hodnotenia lopatku, pretoze ked idem na hollywoodsky blockbuster tak ocakavam, ze bude nejak aspon vnutorne uzavrety…to je ako keby si siel na prvy diel supermana a nikto by tam nepovedal, ze je z inej planety…len naraz pozeras, ako nejaky pajko lieta a zongluje s autami =)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.