Nadpis môže byť trošku zavádzajúci. Viem, že zákerná choroba je niečo, čo nás úplne neočakávane skosí akurát pred niečím, na čo sme sa už dlhé mesiace tešili – kopanie zemiakov, dva pracovné dni medzi Vianocami a víkendom, návšteva obľúbených príbuzných (podľa možností veľmi vzdialených – a to ako aj čo sa týka odskoku v rodokmeni (povestná prababička bratranca zo štvrtého kolena mamky brata koňa psa) ako aj fyzickej vzdialenosti, napríklad že bývajú v prímestkej časti mesta Dušanbe, kde zásadne chodí len jeden autobus (typ Ponorka) a to o tretej v noci zo zastávky “Karakurum rázcestie” a zhodou náhod je to presne ten bus, ktorý vozí partiu tučných chlpatých šoférov kamiónov domov po trojmesačnom turnuse Madrid-Varšava-Vladivostok-Ašchabad).

Sprostá nádcha

Ale nie o tom som chcel, aj keď by som to vedel ešte dlho rozvádzať. Proste v pondelok sa normálne zobudím, idem dvíhať železo, do roboty…a ku koncu šichty ma nejak začalo podozrivo driapať v hrdle. Ešte som zvládol na večeru zožrať burger, spláchnuť ho jedným pivkom a doma som sa akurát zvalil do postele. V utorok som ráno šiel dvíhať železo (podľa hesla “Pokiaľ nie je teplota, cvičiť sa smie”, čo je mimochodom podľa všetkého pravda), do roboty…a okolo tretej mi prestalo byť do spevu. Vlastne mi začalo byť dosť hnusne, ani neviem, ako som došiel domov a zalomil som. Našťastie do mňa kolega nahučal, aby som si zobral pre istotu domov notebook a dobre riekol, lebo v stredu som sa zobudil s krásnou horúčkou, ale robil som z domu, takže som to nejak prežil. Aj vo štvrtok som mal povolené, ale firemná sieť si povedala, že mi už váľania sa doma stačilo a rozhodla sa štrajkovať, tak som pekne naklusal do práce. Dnes (piatok) mi už je celkom dobre, takže som preventívne zbehol ráno do posilky, potom do práce…a tá klíma tu mi teda vôbec nepomáha.

Samozrejme najlepšie na tom je to, že teploty sú 30+ nonstop, hádam aj v noci v tieni, a ja v teplotách, smrkajúci, kašlajúci. Ako u debiloch na dvore, prisámveru.

Kde som sa nakazil?

Túto otázku mi položil asi len každý druhý človek, s ktorým som to preberal, takže v pohode ju zodpoviem aj tu, keď to už teda musíte vedieť. Odpoveď je, že neviem. Nekýchol som na zrkadlo tak, aby kvapôčky slín vytvorili obrazec, ktorý by ma doviedol k pôvodcovi nákazy (dňa 14.6.2013 Ťa v električke č. 8 olízal nakazený tmavomodrý spoluobčan), takže všetci fanúšikovia detektívnych seriálov, ktorí už dozaista od napätia zabárajú prsty do opierok na kreslách, ostanú zrejme sklamaní, páchateľ unikne nepotrestaný, spravodlivosti nebude učinené zadosť, HDP klesne, mlieko skysne, deti sa budú s vreskom budiť uprostred noci, opilci sa pomočujú do postele.

Kde sa ľudia zvyčajne nakazia?

Zrejme sa to vidí trochu od veci rozoberať túto otázku teraz v lete, ale v podstate je to (skoro) tak isto dobrý čas ako hocijaký iný. Vírus prechladnutia bujnie vždy, aj keď viac ochorení je v jeseni a zime, kvôli tomu, že sa ľudia viac tlačia vo vnútri, menej sa vetrá atď. Najľahšie sa je nakaziť nasledovným spôsobom :

Občan Hvezdoň sa vracia po šichte vo fabrike na výrobu pripínačikov domov. Cestou sa zastaví v lokálnom nákupnom centre po tresku v majonéze, štyri rohlíky a pár lahváčov. Keď si vyberá nákupný vozík, osopí sa na občana Sandokana, ktorý sa dožadoval drobných a poďho utrácať poctivo zarobené groše. Pri platení pri kase si Hvezdoň dobre olíže prsty, aby sa mu ľahšie listovalo medzi bankovkami, zaplatí, ako sporiadaný občan vráti vozík na miesto a ide domov.

Tak čo, milé deti, kde urobil Hvezdoň chybu? Áno, nemal si olizovať prsty po tom, ako nimi matlal po vozíku, ktorý Sandokan chvíľu pred príchodom Hvezdoňa ohodil natrávenými zvyškami nakladanej kapusty, sleďov a zvetranej desiatky.

Prevencia

Možno je to trošku prehnaný príklad, ale o tom to je. Dáme pazdrátu na niečo, na čo šahal už niekto nakazený a potom si strčíme ruku buď do úst, alebo nosa, alebo do očí a už je to tam, vírus dostal prístup do nášho tela a keď máme smolu…tak máme smolu. Najspoľahlivejšia prevencia proti prechladnutiu je teda časté umývanie si rúk a nestrkať pršteky do rôznych telesných otvorov (prípadne slizníc) predtým, ako si ich riadne vymydlíme (citlivky si ich môžu opláchnuť po namydlení vodou).

Takže tak je to, kamaráti. Prechladnutie je kravina, dúfam, že to parlament už čím skôr zakáže.

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.