V každom správnom ženskom (a chlapskom) magazíne nájdeme aspoň krátky stĺpček, kde nám študentka dejín a teórie divadelného umenia vysvetľuje, ktorým potravinám sa máme kedy vyhýbať, pretože aj keď si ako pokroková mladá slečna uvedomuje, že ženy sú objektom pahltných mužských túžob a prílišná sexualizácia je špatná, ááááno, to ešte neznamená, že nechceme byť štíhle a byť aspoň kryptoobjektom už zmienených mužských túžob. Jednou z takých diét je i diéta podľa krvnej skupiny.

Túto diétu obhajuje aj istý pajko menom Peter J. D’Adamo ktorý tvrdí, že každá krvná skupina je niečím charakteristická a potrebuje preto príjmať rozličné potraviny. Rozdeľuje preto ľudí do nasledovných skupín :

 • Krvná skupina 0 – lovci. Títo by mali baštiť veľa proteínov (predpokladám, že najmä z rôznych mŕtvych zvierat). Modelová strava pozostáva napríklad z vlastnoručne uloveného jeleňa, holými rukami stiahnutého z kože. Ako príloha dobre poslúži zajac alebo stehno z medveďa.
 • Krvná skupina A – maloroľníci. V skratke by mali jesť veľa zeleniny a málo červeného mäsa. Váš bežný hospodár si pochutná na cukete prihnojenej z vlastnej latríny, šalát z červenej repy a zeleru. Na sviatočnom stole sa môže objaviť ryba alebo hydina.
 • Krvná skupina B – nomádi. Zažívací systém tejto skupiny si vie údajne poradiť s hocijakým svinstvom, a to dokonca aj s mliečnymi výrobkami. Radi si teda pochutnajú na syroch, mlieku, žinčici a rôznych iných, pre všeobecnú populáciu nestráviteľných vecí, ako napríklad celulóza alebo sviečková zo stredoškolskej jedálne.
 • Krvná skupina AB – enigma. Záhadníci. Odporúčaná diéta je, ako možno už poniektorí uhádli, mix medzi diétou štandardného maloroľníka a nomáda. Kombináciu zeleniny a mliečnych výrobkov si môžme predstaviť ako vyprážaný syr s hranolkami a tatárkou.

Hŕŕŕ na to!

Ponúkané dôkazy sú z kategórie “veď to dáva zmysel” a “však použite zdravý sedliacky rozum”. Ako správni skeptici teda vieme, že akýchkoľvek overiteľných dôkazov by sme sa dožadovali márne. Ba čo viac, klinické testy ukázali, že aj keď mnohí ľudia schudli (však aby nie, človek na diéte bude jesť menej a asi aj zdravšie ako predtým), ale neukázala sa žiadna spojitosť medzi krvnou skupinou a výsledkom. Viem si úplne ľahko predstaviť, že človek schudne, ak by napríklad dodržiaval diétu maloroľníka – veľa ovocia, zeleniny a málo mastného mäsa je veľmi spoľahlivý spôsob, ako znížiť kalorický príjem a tak schudnúť.

Aký je osud tejto diéty?

Na túto otázku je ľahká odpoveď. Skeptici mávnu rukou a povedia si, že je to len jedna z mnohých kravín. Návod sa bude naďalej šíriť sociálnymi sieťami a bulvárnymi plátkami, dôverčiví ľudia sa ním budú riadiť a následne miestoprísažne prehlasovať, že diéta funguje. Pán D’Adamo bude ďalej veselo tlačiť knihy šíriace tento nezmysel a spokojne si mädliť ruky nad čoraz tučnejším kontom s vyhliadkou na peknú vilku s bazénikom a spoločnosť blondínky, ktorá síce po kognitívnej stránke príliš obdarovaná nebola, ale nedostatok v tejto oblasti doháňa očividne nadpriemerným nádychovým potenciálom.

Záver

Niet ani veľmi čo dodať. Je to len jeden z mnohých výmyslov, ako použiť nejakú vedecky znejúcu argumentáciu a zblbnúť ľudí dosť na to, aby si niečo kúpili. Pri bližšom pohľade ale táto diéta nemá s vedou nič spoločné a Steven Novella ju vo svojom blogu označuje ako výživovú astrológiu, čo je podľa mňa veľmi trefné.

Zdroje :

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

6 Replies to “Diéta podľa krvnej skupiny

  1. uzasna vec, mozem potvrdit. na dovolenkach sa pravidelne osviezujem cuba libre a mozem prehlasit, ze potom sa citim ovela lepsie ako predtym. na druhy den mi niekedy sice byva spatne, ale zase len do doby, ked si zase dam cuba libre a ledinky daju moj organizmus do kopy.

   1. ja hlavne nechapem ten system lebo podla mna vsetka voda bola raz zmrazena teda je uplne jedno aku pijem…

   2. ako keby niekoho, kto to vymyslel/tomu veri zaujimali nejake nudne fakty =)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.