Mýty okolo nás #3 – Môžeme piť alkohol na antibiotiká?

Picture credit : See page for author [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

V tretej časti blogového seriálu Mýty okolo nás sa pozriem na to, aké ťažké to majú chorí alkoholici. A teda konkrétne, či môžeme piť alkohol na antibiotiká.

Moja osobná skúsenosť z dôb, keď som si neoveroval, čo ľudia rozprávajú je, že všeobecný konsenzus na tému antibiotika a alkohol bol nemiešať to. Keď som sa pýtal prečo, tak som dostával rôzne odpovede, asi už vtedy som mal nejaký ten zárodok skeptika v sebe. A teda najčastejšie odpovede ktoré si pamätám aj teraz boli asi takéto:

  • Alkohol zosilňuje účinky antibiotík a hrozí ti otrava.
  • Antibiotiká zosilňujú účinok alkoholu a skôr sa opiješ.
  • Zničí ti to pečeň.
  • Lieky nebudú účinkovať.

Dôvodov bolo viac, ale vďaka prvému, druhému a štvrtému výroku som svojej doby sadol za na tú dobu ešte pomerne nový vyhľadávač google a začal snoriť, ako to teda s tým alkoholom a antibiotikami je. No a výsledky vtedajšieho môjho bádania boli asi také, že až na pár antibiotík ktoré sú predpisované veľmi zriedkavo, ako napríklad cephalosporin, cefotetan (pri konzumácií s alkoholom nevoľnosti zvracanie, bolesť hrudníka) a metronidazole (to isté ako predošlé dva), ktoré sú predpisované na pomerne špecifické ochorenia, antibiotiká a alkohol spolu neinteragujú. Tie špecifické ochorenia tu písať nebudem, nakoľko môj názor sa zhoduje s názorom lekárov a ten je, že človek, keď je chorý, by piť nemal.
V každom prípade ale u antibiotík, ktoré sú ovplyvňované alkoholom, je v príbalovej informácii toto explicitne uvedené.

Takže pár pravidiel:

  • Keď už nedokážete alkoholu odolať, snažte sa jeho prísun minimalizovať.
  • Nevynechávajte dávky, keď vypijete pohár vína, iba čo tým zhoršite liečbu a pestujete rezistentné baktérie.
  • Antibiotiká treba dobrať do konca, aj keď je vám už lepšie. Ak to nespravíte, tak budete pestovateľom rezistentných baktérií.

A nepiť alkohol vôbec v žiadnom prípade nikdy na nasledujúce antibiotiká (tabuľka obsahuje pôvodné liečivá aj generiká) :

Generikum Značkový liek
Cefamandole Mandol
Cefoperazone Cefobid
Cefotetan Cefotan
Chloramphenicol rôzne
Griseofulvin Fulvicin, Grifulvin,Grisactin
Isoniazid Nydrazid, Rifamate, Rifater
Metronidazole Flagyl
Nitrofurantoin Furadantin, Macrodantin
Sulfamethoxazole Bactrim, Septra
Sulfisoxazole Pediazole
Erythromycin rôzne
Isoniazid Nydrazid, Rifamate, Rifater

Takže na záver ešte raz : väčšina antibiotík a alkohol spolu neinteragujú. Avšak piť alkohol počas choroby by ste aj tak nemali.

Zdroje :

Pridaj komentár