V tretej časti blogového seriálu Mýty okolo nás sa pozriem na to, aké ťažké to majú chorí alkoholici. A teda konkrétne, či môžeme piť alkohol na antibiotiká.

Moja osobná skúsenosť z dôb, keď som si neoveroval, čo ľudia rozprávajú je, že všeobecný konsenzus na tému antibiotika a alkohol bol nemiešať to. Keď som sa pýtal prečo, tak som dostával rôzne odpovede, asi už vtedy som mal nejaký ten zárodok skeptika v sebe. A teda najčastejšie odpovede ktoré si pamätám aj teraz boli asi takéto:

  • Alkohol zosilňuje účinky antibiotík a hrozí ti otrava.
  • Antibiotiká zosilňujú účinok alkoholu a skôr sa opiješ.
  • Zničí ti to pečeň.
  • Lieky nebudú účinkovať.

Dôvodov bolo viac, ale vďaka prvému, druhému a štvrtému výroku som svojej doby sadol za na tú dobu ešte pomerne nový vyhľadávač google a začal snoriť, ako to teda s tým alkoholom a antibiotikami je. No a výsledky vtedajšieho môjho bádania boli asi také, že až na pár antibiotík ktoré sú predpisované veľmi zriedkavo, ako napríklad cephalosporin, cefotetan (pri konzumácií s alkoholom nevoľnosti zvracanie, bolesť hrudníka) a metronidazole (to isté ako predošlé dva), ktoré sú predpisované na pomerne špecifické ochorenia, antibiotiká a alkohol spolu neinteragujú. Tie špecifické ochorenia tu písať nebudem, nakoľko môj názor sa zhoduje s názorom lekárov a ten je, že človek, keď je chorý, by piť nemal.
V každom prípade ale u antibiotík, ktoré sú ovplyvňované alkoholom, je v príbalovej informácii toto explicitne uvedené.

Takže pár pravidiel:

  • Keď už nedokážete alkoholu odolať, snažte sa jeho prísun minimalizovať.
  • Nevynechávajte dávky, keď vypijete pohár vína, iba čo tým zhoršite liečbu a pestujete rezistentné baktérie.
  • Antibiotiká treba dobrať do konca, aj keď je vám už lepšie. Ak to nespravíte, tak budete pestovateľom rezistentných baktérií.

A nepiť alkohol vôbec v žiadnom prípade nikdy na nasledujúce antibiotiká (tabuľka obsahuje pôvodné liečivá aj generiká) :

GenerikumZnačkový liek
CefamandoleMandol
CefoperazoneCefobid
CefotetanCefotan
Chloramphenicolrôzne
GriseofulvinFulvicin, Grifulvin,Grisactin
IsoniazidNydrazid, Rifamate, Rifater
MetronidazoleFlagyl
NitrofurantoinFuradantin, Macrodantin
SulfamethoxazoleBactrim, Septra
SulfisoxazolePediazole
Erythromycinrôzne
IsoniazidNydrazid, Rifamate, Rifater

Takže na záver ešte raz : väčšina antibiotík a alkohol spolu neinteragujú. Avšak piť alkohol počas choroby by ste aj tak nemali.

Zdroje :

Prvýkrát sa objavil na skúšku v 13. časti a definitívne začal okupovať zvukové vlny Pseudocastu v 27. časti. V súčasnosti pracuje ako administrátor/analytik, sem tam zabŕdne do dizajnu systémov a do nejakého scriptingu. Zaujíma sa o astronómiu (najmä o objavovanie vesmíru a rôzne vesmírne programy), vedu a finančníctvo. Taktiež sa teší pokrokom v robotike. Dokonca chcel prispieť svojou troškou, ale zostalo to len pri absolvovaní online kurzov umelej inteligencie a machine learningu na Stanforde.

Čítajte viac od Martira

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.