Takže po dlhšej dobe tu máme ďalšiu časť seriálu mýty okolo nás. Tento krát ma kolegovia v práci inšpirovali ďalším známym mýtom a to, že Severka/Polárka je najjasnejšia hviezda na oblohe. Tak ja nato, že pozrime sa ako to je v skutočnosti. Múdrosti pre “survival/prežitie” padali neúrekom ale táto sa mi zdala ako vhodný kandidát aj na ďalší mýt okolo nás.

Kde teda začať. Asi takto, voľným okom na oblohe bežne vidíme vo veľkom meste iba zopár stoviek alebo iba desiatok hviezd, závisí od mesta. Avšak na dedinách ich bude aj niečo okolo 6000 ktoré sa dajú pozorovať voľným okom.
Polárka nie je ani zďaleka najjasnejšou hviezdou na oblohe a v škále jasnosti sa radí medzi priemer.

Navyše ďalším veľkým problémom s týmto mýtom je že ľudia ktorí si myslia, že najjasnejšou hviezdou je Polárka sa zvyknú pozerať na hviezdu ktorá sa volá Sírius. To je skutočný šampión medzi hviezdami na oblohe s magnitúdou mínus 1,46. Hviezda Sírius je dvakrát jasnejšia ako akákoľvek iná hviezda na našej oblohe okrem slnka. Problém ale je, že keď sa niekto pozerá na Sírius tak ani zďaleka sa nepozerá na sever, pretože Sírius putuje po našej oblohe z juhovýchodu cez juh na juhozápad.

Okrem hviezd však na našej oblohe môžme nájsť ešte aj planéty. Merkúr a Venuša sa na oblohe objavujú prevažne nad horizontom. Mars, Jupiter a Saturn sú tiež planéty ktoré môžme vidieť voľným okom a sú zvyčajne vyššie na oblohe. Tieto objekty okrem Saturnu sú ešte výrazne jasnejšie ako akákoľvek hviezda na oblohe s magnitúdami až cez -2 pre merkúr, cca. -2,9 pre Jupiter a Mars a dokonca až -5 pre Venušu. Saturn má v maxime iba -0,49.

Preto pozor na to, keď sa budete chcieť navigovať podľa hviezd, určite nehľadajte najjasnejšiu hviezdu alebo planétu na oblohe, ale snažte sa nájsť Polárku.
Je na to jednoduchý trik, treba nájsť veľký voz, potom si vezmeme dve hviezdy ktoré tvoria jeho zadnú stranu. A potom po ich spojnici pokračovať priamo na stranu kde je oj, v našom prípade to je do ľava a prvá jasná hviezda na ktorú narazíte je Polárka. Dá sa ešte povedať, že je vo vzdialenosti približne troch dĺžok zadnej steny. Ale hlavne je tiež súčasťou malého vozu, je to posledná hviezda oje.
Viac detailov na priložených obrázkoch (doporučujem na ne kliknúť čím sa zobrazia v novom okne v plnom rozlíšení.
Takže najprv len čistá obloha skúste násť veľký a malý voz:


Night sky polaris

A ďalší aj s mojou úžasnou grafikou:
Zelený krúžok je Polárka na oji malého voza.
Zelená čiara je plus/mínus päť- násobok dĺžky zadnej steny veľkého voza.
Červené čiary je znázornenie našich dvoch súhvezdí, veľký a malý voz. Snažil som sa ich dať tak aby neprekryli hviezdy tvoriace tieto dve súhvezdia ale asi sa mi to úplne nepodarilo.


Constelations

Dúfam, že sa po tomto krátkom článku už nikdy nestratíte a nebudete putovať na juh keď ste chceli ísť na sever. A ešte jedno odporúčanie. Aj keď budete chcieť skúšať navigáciu pomocou hviezd, stále si pre istotu zoberte so sebou mobil s gps. Alebo aspoň kompas alebo buzolu. Keď už pre nič iné tak aspoň na overenie, že ste sa ozaj vybrali správnym smerom.

Zdroje :

Author: martir

Prvýkrát sa objavil na skúšku v 13. časti a definitívne začal okupovať zvukové vlny Pseudocastu v 27. časti. V súčasnosti pracuje ako administrátor/analytik, sem tam zabŕdne do dizajnu systémov a do nejakého scriptingu. Zaujíma sa o astronómiu (najmä o objavovanie vesmíru a rôzne vesmírne programy), vedu a finančníctvo. Taktiež sa teší pokrokom v robotike. Dokonca chcel prispieť svojou troškou, ale zostalo to len pri absolvovaní online kurzov umelej inteligencie a machine learningu na Stanforde. Čítajte viac od Martira

5 Replies to “Mýty okolo nás #6 – Polárka je najjasnejšia hviezda na oblohe.

  1. Ahoj. Díky za článok. Jediná pripomienka. Pri popise grafiky máš neprekrili. Správne by malo byť neprekryli, keďže kryť je vybrané slovo. Inak mám vaše veci naozaj rád, keďže viete veci vysvetliť polopatisticky a zaujímavo. Pekný deň

    1. Ahoj dakujem za upozornenie. Trochu neskora reakcia ale neako mi neprišlo upozornenie na tento komentar trosku rozhaseny mail som mal.

  2. Ahoj, nesedi mi v clanku ze polarka je trojnasobok predlzenia zadneho oja velkeho voza, ja som doteraz mal v pamati ze patnasobok – aj to pri zbeznom pohlade viac tak vyzera. Vdaka za tuto bohumilu cinnost (blogy a pseudocast)! 🙂

  3. Ahoj opravene a mas pravdu aj v zdrojoch ktore som pouzival je to spomenute, neiem ako som to mohol tak dopliect.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.