Zvolenie Kotlebu spôsobilo veľa debát ohľadom rasizmu a jeho správnosti/oprávnenosti. Môj názor na túto tématiku som rozobral v Pseudocaste  #47 a čiastočne v článku Prezlečený rasizmus. V krátkosti si myslím, že rasizmus je somarina a nikomu nepomáha.

O tom ale rozprávať (písať) nechcem. Pri častých debatách na tému rasizmus som naďabil vďaka známemu na celkom prekvapivú štatistiku. Bola mi vyčítaná prílišná politická korektnosť, keď som použil slová ako „neprispôsobiví občania“. Podľa mňa to bolo lepšie pomenovanie problémovej skupiny ako jednoducho „cigáni“, ktoré pomenováva celé etnikum a nielen problémovú skupinu. Ani som netušil akú som mal pravdu 😀

Podstatná časť rodín rómskeho etnika je totiž integrovaná. Čo znamená integrovaná?

 • Obaja rodičia sú zamestnaní (alebo sa matka stará o dieťa v predškolskom veku)
 • Rodina obýva vlastný dom alebo byt s štandardným vybavením a hygienou majoritnej časti spoločnosti
 • Deti chodia pravidelne do školy, prospievajú, sú oblečené, upravené a vybavené školskými pomôckami

A je to dokonca 42% Rómov, aspoň podľa výskumu SvÚ SAV. Na tento výskum sa mi však nepodarilo nájsť žiadny dobrý zdroj ani presnú metodiku. Preto to na teraz budem ignorovať a v prípade, že to nájdem, updatnem tento článok. Musíme sa pozrieť inde.

Celkom dobrý je Atlas rómskych komunít 2013. Tento má celkom prepracovanú metodológiu a identifikoval 402’840 Rómov. Ako Róm bol označený niekto, koho jeho okolie považuje za Róma a nie niekto, kto sa sám označuje za Róma. To je úplne super, kedže problém mnohých podobných štatistík býva, že mnoho Rómov sa nehlási ku svojmu etniku a skôr sa hlásia ku iným menšinám. Z týchto identifikovaných Rómov žije 46,5% v rozptyle medzi majoritou a teda sa nenachádza v nejakých rómskych osadách alebo špecializovaných častiach mesta. Jednoducho žijú medzi nami. Zvyšok je koncentrovaný na „rómskych uliciach“ alebo okrajoch obcí (36,7%) alebo v segregovaných osadách (17,0%).

Trend je však nešťastný, podľa Atlasu rómskych komunít v roku 2004, bolo identifikovaných 320’000 Rómov a z toho 60% bolo integrovaných a žili v rozptyle medzi populáciou. Čo z toho vyplýva je, že v roku 2004 žilo 192’000 Rómov integrovane a v roku 2013 187’285. To znamená, že najväčší nárast bol neintegrovaných Rómov.

Celkovo to ale aj tak znamená, že podstatná časť Rómov je integrovaná a preto označovať problematickú neintegrovanú skupinu jednoducho ako „cigáni“ krivdí veľkému percentu Rómov.

Author: join3r

Jeden zo spoluzakladateľov Pseudocastu. Podieľa sa na správe stránky a technickom zabezpečení všetkého okolo Pseudocastu. V profesionálnom živote sa zaoberá cloud a bigdata produktmi, správou *nixových systémov a datacentier. Voľný čas trávi prevažne prácou pre Pseudocast, ale nájde si čas aj na gitaru, fitness, bicyklovanie, samoštúdium, stolný tenis a blog. Zaujíma sa o filozofiu vedy a morálky, deskriptívnu štatistiku a populárnu vedu. Čítajte viac od join3ra

17 Replies to “Nie je cigán ako cigán

 1. Štatistiky ma vždy fascinovali, ale keď som si prečítal, že šanca na úmrtie aj pri konzumovaní pitnej vody je 100%, ostal som zaskočený a zhrozený.

   1. Alebo chyba v systéme. Štatisticky graf s klesajúcim počtom užívateľov internetu koreluje s klesajúcim počtom vrážd. Kauzalita? Ťažko.

    Každý psycho-diktátor sľuboval lepšiu budúcnosť. Hitler Nemcom, Stalin Rusom. Je to preexponované prirovnanie, ale ľudia by mali pochopiť, že násilný extrémizmus nie je správna cesta a že zaškatuľkovať problém na „cigán“ a nafarbiť ho na hnedo je slepé a manipulatívne. Teším sa na budúcnosť, v ktorej ľudia prestanú čítať Nový čas a pozerať televízne noviny. A voliť narcistických egoistov s poruchou osobnosti (ktorí tvoria 90% našej vlády)

 2. Lidi jako Kotleba podle mě slibujou zlatý vejce který absolutně nemaj šanci vysedět (levně a rychle) 😀 a lidi na to v zoufalství skáčou. I u nás má ultrapravice dost vliv a lidi je víc a víc začínají tolerovat ale jediný co tu pořešili že zvedli laťku xenofóbní nenávisti eště víš než byla.

  1. kotleba neslubuje zlate vajce, slubuje ale *nieco* robit. pogugli a
   precitaj si co hovori a slubuje. taktiez – nenechaj sa ojebat mediami.
   imo.

   1. Já vim že umí dobře mluvit, neříkám že je hlupák ale spíš populista stejně jako u nás Vandas a jeho dsss a to že dostali veřejnou nálepku neonacismu má svý důvody bohužel to není vycucaný z prstu.

   2. Niektoré komenty v tomto vlákne som zmazal, lebo nemali žiadnu informačnú hodnotu a boli tam iba osobné útoky. Nemám nič proti debate a prejav minoritných názorov. Len sa to prosím snažte držať na nejakej úrovni.

   3. tak to potom mozes zmazat rovno 90 percent Ktornovych commentov na tomto portali 🙂

 3. to co podla mna ludi hneva je nerovnopravnost pristupu k integrovanym obcanom a neitegrovanym, a zaroven rozdiely medzi neitegrovanymi romami a neintegrovanymi „neromami“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.