Pseudocast #50 – Špeciálna teória relativity

Diego Delso [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

V krásnej jubilejnej 50-tej časti nám jOin3r povie nejaké základné informácie o špeciálnej teórii relativity a predstavíme si rubriku Failgument (Je nová? Nie, vypraná v…ehm, ale neodbiehajme). Viac sa dozviete už v samotnom Pseudocaste.

Témy :

 1. Čo sa stalo 9.9.
 2. Zapáchajúci seniori?
 3. Slovenský internet reaguje na štúdiu o biopotravinách
 4. Otázka od poslucháča : Kazia okuliare oči?
 5. Fakt a fikcia (Banány, Námesačnosť, Fajčenie v školách)
 6. Veľká téma : Špeciálna teória relativity
 7. Failgument : Nerentabilné lieky

 

Graf pre nasledujúci failgument :

Prečo tento obrázok neukazuje neúčinnosť očkovania?

 

Obsadenie :

 • jOin3r
 • Martir
 • osiris
 • Johny

  Na zaciatok treba povedat ze ten najvacsi pokles umrti za posledne storocia je vdaka zlepsenej hygiene, cistejsej vody, budovanie kanalizacii, zvysenie standardu zivota (domace aj pracovne podmienky), lepsia vychova/vzdelavanie, dostupnost informacii a povedomia ludi o tych chorobach, kvalitnejsi a vacsi prijem jedla a nutricnych hodnot v strave, viac lekarov/liekov a rastuca zdravotna starostlivost, bakteriologicky vyskum, veda atd.. Preto pocet umrti klesa a to ze ockovanie prislo ked uz nezomiera tolko ludi neznamena ze ako sposob zabranit chorobe nefunguje.
  Spomeniem iba jeden protiargument, viac sa mi ich nechce pisat. Pred zavedenim ockovania proti osypkam v Amerike ich v mladosti malo skoro kazde dieta (nezohladnujem ako vela ich na ne umieralo). Teraz je pocet deti co maju v mladosti osypky len zlomok toho co pred zavedenim ockovania.

  Este ma napadol jeden priklad. Predstavte si ze zdedite stary dom v ktorom nikto dlho nebyval, je spinavy, zapratany vecami, potravinami a cely zamoreny mysami. Chcete aby bol obyvatelny tak zacnete s tym ze vypratate stare veci a poupratujete. Mysi uz maju menej miest kde sa schovat a jedla tak je ich menej. Potom este nastrazite pasce a je ich znovu menej. Postupom casu aj s lepsou hygienou sa vam ich podari uplne zbavit. No ale z casu na cas sa predsa nejaka objavi a tak skontrolujete dom a najdete diery kade sa mysi vedia dostat do domu. Tak vsetky tie diery zapchate(to bude vakcina) a uz nemate mysi.
  – Znamena to ze ked ste zapchali diery neskor ked ste uz mali v dome malo mysi a zlepsenie nieje take viditelne ze zapchanie dier nieje ucinne na to aby sa mysi dostavali do domu?

  …mozno dummy priklad ale snaha bola 😀 btw: mohli by ste prebrat vo velkej teme vakcinaciu(agrumenty zastancov/odporcov vs fakty a realne ucinky)

 • Pingback: Pseudocast podcast #51 - Singularita()

 • vaterland front nie je otcovský front.
  vaterland je vlasť, domovina. vater+land / otec+zem = zem otcov, otčina.
  na odvodzovanie slov nepotrebujete cudzí jazyk ovládať. v tomto prípade všeličo naučí aj história WWII.
  nepoučujem, len vám rozširujem obzory 😉

  • osirisko

   ahoj,

   jo, ja nemecky rozmumiem, joiner je native speaker, martir sa nevie ani predstavit po nemecky xD vaterland sa lahko preklada, front je front…ale problem bol dat to dokopy =) „front v otcine“, „otcovsko-zemny front“? =) neviem, aky je na to standardny slovensky vyraz, lebo historia ma velmi nezaujima a nijak zvlast som ww2 nestudoval

 • Jozko Mrkvicka

  Nikdy som nepochopil to že keď ten kozmonaut v tej rakete poletí rok velmi rychlo tak zostane menej teda im ho by sa dalo povedať že v pokoji je ten systém kde čas plynie najrýchlejšie.