Pôvodne som si chcel dať blogové prázdniny, keďže moja frekvencia blogovania ma nesmierne ubíja a odčerpáva mi mnoho životnej energie, ale po dôkladnom uvážení pre a proti som usúdil, že predsa len nejaký novoročný blog napíšem a ďalej tak vo verejnom povedomí utvrdím dojem, že som sociálne súci jedinec. Pokúsim sa rozobrať rôzne spôsoby oslavovania príchodu Nového Roku a s nimi spojené plusy a mínusy.

Silvester na chate

Veľmi obľúbená varianta najmä medzi mládežou a starnúcimi milovníkmi neviazanej zábavy pozostávajúcej z holdovania všakovakým omamným a psychotropným látkam, v prvom rade etylalkoholu. Nesporne najväčšie plus “chatovačky” je absencia dozoru v podobe rodičovského elementu. Starnúci korheli sú ale vystavení zvýšenému riziku výskytu životného partnera, ktorý sa nemusí so zaľúbením v oku prizerať tomu, ako do seba hádžu jedno poldeci za druhým, zapíjajú pivom, gŕgajú a poťahujú si z jointa. Ďalšia výhoda chatovačky je spravidla osamotenosť, takže sa oslavujúci nemusia veľmi krotiť a CDčko “The Best of Anna Gaja” si môžu pokojne vypeckovať trebárs aj na hlasitosť 4/10. Viac sa nedá, lebo univerzum to nemusí zniesť a časopriestor sa môže zrútiť sám do seba.
Chatovačka ale skrýva aj mnohé riziká. Opomínajúc štandardné (otrava alkoholom, znečistenie vlastného prípadne cudzieho odevu zvratkami v stave ebriety, požitie veľmi podozrivej potravy) sú aj menej bežné, napríklad náhodný výrub stromu v chránenom pásme (true story (nie moja, na tej chate som nebol)) za predpokladu, že občerstvujúcim sa je k dispozícii sekera.

Silvester v meste

Veľmi bežná udalosť s dvoma možnými variantami.

Varianta 1

Pracovný názov “Choďme sa hrať na manažérov”. Prebieha tak, že sa seriózne zajedná stôl v nejakom nóbl podniku (ten poznáme podľa niekoľkých sprievodných znakov – je prítomných nula hostí spiacich tvárou v rozliatej borovičke, hostia lokálu majú na sebe odev, z ktorého je zrejmé, že by im bolo ľúto, ak by ho po oslave museli spáliť a na záchode je toaletný papier), vyplatí sa kaucia, dojde sa tam, zaje sa nejaké pofidérne jedlo, nasleduje tancovačka na šlágre Helenky Vondráčkovej, o polnoci každý nafasuje pohár predplateného sektu a rozchod domov. Nuda.

Varianta 2

Pritvrdzuje, ako o tom vypovedá aj názov “I regret nothing”. Rezervácia stolu je zbytočná, silvester sa začína oslavovať už okolo piatej. Nápoje sa volia podľa osobných preferencií účastníkov, najpopulárnejšie sú pivo a vodka. Ak sa osadenstvo dožije polnoci, pokrikovaním, ba priam hulákaním, sa dožaduje fľašky šampusu, ktorý zásadne otvára najopitejší člen spoločnosti, štupľom mieri na dievča pri vedľajšom stole – je to akt dvorenia, ako keď ste na základnej hodili spolužiačke, ktorá sa vám páčila, peračník do koša. Šampus sa rozlieva do poloprázdnych pivových pohárov.

Silvester doma

Najmenej obľúbený spôsob zvítania sa s Novým Rokom. Spravidla je citeľný nedostatok alkoholu a to tak vo voltáži ako aj vo frekvencii dolievania pohárov, takže ani zábavné programy v televízii nás veľmi nebavia – a to ani tie s majstrovským slovenským humorom (napríklad kde je hlavným ťahúňom herec imitujúci maďarský prízvuk alebo pointou je vulgárne slovo povedané moderátorom). Situáciu nemusí zachrániť ani angažmá Štefana Skrúcaného alebo najpopulárnejšieho politika lomítko lámača ženských sŕdc.

Vinš

Ok ok, už to ukončím. Komu sa chce, môžte sa v komentároch pochváliť nejakou srandovnou novoročnou príhodou. Najsrandovnejšia, ktorú poznám ja, je keď mi kamarát rozprával, ako bol u voľajakých známych na byte, o polnoci sa šli pozrieť na ohňostroj pred bytovku, ale ten kamoš sa im nejak stratil (áno, úradoval alkohol) a keďže nevedel, kde presne bývajú, strávil pár hodín pochodovaním po nočných Košiciach len tak vo svetríku. Uznávam, že to nie je celkom k popukaniu, ale zase je to uverejniteľná príhoda, takže čušať. A prajem vám Šťastný Nový Rok, s alkoholom opatrne a držím palce s predsavzatiami.

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

4 Replies to “Šťastný Nový Rok!

  1. ale ano, krasne napisane, ruka hore. neviem cim to je ale mne sa vzdy zda ze najlepsie historky su tie o alkohole…

    1. No nieco natom bude. Teda ja si nepametam ziadnu blaznivu historku ktora sa zacina slovami „ked sme isli na mliecny drink“…… zato sialenosti co ludia navystrali po povestnom „podme na jedno pivko“ som pocul uz neurekom. tolko moja osobna skusenost 😀

  2. Moj tohorocny Silvester sa po prvy krat niesol v duchu domacom. Len ja a moj drahy. Uvarila som pompeznu veceru z mladeho jelena a rozne lahodky s vysokym obsahom nasho narodneho skvostu – bryndze, navliekla som sa do vecernych siat, po dlhsom boji som donutila svojho draheho nech si oblecie tesilaky (tvrdil ze cierne teplaky sa k ciernej koseli aj tak najviac hodia) a na youtube, kedze je u nas absencia televizora, som si vyhladala najlepsie archivne televizne silvestre. Vysoku uroven sme si vsak drzali len asi hodinu, pretoze okrem chutoviek som podavala aj vsetok chlast ktory som za tymto ucelom nakupila i ten, ktory sme podostavali pri prilezitosti sviatkov vianocnych. Rano sme teda absolvovali pochod hanby k smetnym bedniam pod starostlivym dohladom susedov, ktori sa podla mnozstva prazdnych flias nazdavali, ze sme tam vari mali celu bandu oslavencov. Avsak nemame ziadne vycitky – sme velmi radi ze sme sa mohli zhovadit pekne v sukromi, bez karavych oci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.