Zúčastnil som sa TEDx Bratislava. Tento blog má byť popis pre tých, ktorí možno rozmýšľali, že by sa tam išli pozrieť, ako aj pre tých, ktorí nevedia, čo to je.

Čo je to TEDx?

Ak viete, čo je to TED, rovno choďte na ďalší odstavec. TED je konferencia v znamení technológie, zábavy a designu. Celkovo to vyzerá tak, že rečníci rozprávajú z pódia a publikum počúva. Počas prestávok je priestor na debaty, jedlo a nejaké aktivity. Medzi rečníkmi na TEDe boli neznáme osobnosti ako Bill Clinton až po celebrity typu Michael Specter. Mottom TED je „Ideas worth spreading“.

TEDx je odroda TED, je to akési lokálne TED, ktoré je organizované treťou stranou a má licenciu od TED. Je to celodenná vec a tento rok sa konala v novej budove SND. Všetky prednášky boli nahrávané a dajú sa pozrieť na internete.

Čo tam bolo?

Heslom tohtoročného TEDu bol úľ. Očakával som, že témou bude CCD (odumieranie včiel) a domov prídem plný elánu a vrhnem sa zachraňovať včely, písať o tom blogy a telefonovať politikom, aby niečo ohľadom toho robili. Celé to však dopadlo ináč, heslom mohlo byť kľudne aj Kuko a ani by som si nevšimol rozdiel, čo je trošku škoda a nevyužitý potenciál. Jedna z prednášok bola aj od včelára, ktorého hlavnou správou ale bolo skôr to, aby sme sa všetci stali včelármi, a tam ma moja chuť angažovať sa prešla. Rozmýšľam, čo by sa stalo, keby bolo témou globálne otepľovanie a svoj elán z TEDu by som mohol niekam smerovať.

TED najlepšie popisuje jeho motto – „Ideas worth spreading“ (Nápady hodné šírenia). Všimnite si, že tie nápady nemusia byť vedecky správne, ani správne. Jednoducho to majú byť nápady, vďaka ktorým sa máme cítiť lepšie.

Zaujímaví rečníci

Takto, pár mesiacov po návšteve, je môj výber dobrých prednášok asi iný, aký by som napísal hneď po TEDx. Neviem si veľmi spomenúť na prednášky, ktoré boli v tom momente super, ale nedali mi nejaké pre mňa hodnotné informácie. Boli jednoducho iba zábavné (na tom nie je nič zlého). V pamäti mi ostala hlavne prednáška (odporúčam pozrieť):
Peter Celec – Môžu nás liečiť GMO? 

Bola tam nejaká pseudoveda?

Bola. Nachádzala sa v malých poznámkach a názoroch prednášajúcich. Diana Fabianova jednou vetou spomenula vaginálne minerálne vajíčka prečisťujúce celý organizmus. Žiadna prednáška však naštastie nebola pseudovedecká alebo vyložená hlúposť (ako sa napríklad stalo v roku 2010, kde Charmian Wylde hovorila o čínskej medicíne a špeciálne o akupunktúre).

TEDx má právo stiahnuť talk z TEDx video archívu, ak sú prezentované fakty v talku nesprávne. Toto video je však naďalej dostupné na stránke, čo mi hovorí, že možno chýba nejaká kontrola TEDx hlavným TED, ktorá by tam možno mala byť.

Celkovo som však bol trošku prekvapený, že aj napriek tomu, že organizátori nedávajú veľký dôraz na kontrolu toho, čo rozprávajú prednášajúci, to dopadlo tento rok takto dobre.

Oplatí sa ísť na ďalší TEDx?

Cieľom TEDu nie je pravda ani veda, je to iba nápad a to je trošku málo. Ale možno to vidím celé zle. TEDx možno nie je o správnosti, alebo informovanosti. Je to výmena názorov, a keď sa na to pozerám z toho uhla pohľadu, tak je všetko super. Ľudia na pódiu nie sú v sklenenej klietke a prezentujú svoj názor (ktorý môže byť aj nesprávny). Potom sa s nimi dá porozprávať počas prestávky a zistiť viac o tom, skadiaľ ich názor prichádza.

[pullquote]TEDx je pre intelektuála to, čo hudobný koncert pre metalistu.[/pullquote] Možno to v TEDx neprekvitá ani vedou ani skepticizmom, ale to akosi ani nie je cieľom. Cieľom je asi zabaviť sa, a to pri niečom inom ako alkohole, tanci a hudbe, a to sa mu celkom dobre podarilo popri šírení inšpiračných myšlienok. Ja by som privítal viac vedy a menej designu, ale to je asi môj bias a možno by to TEDx ochudobnilo a zmenilo na suchú konferenciu pre akademikov. TEDx je pre intelektuála to, čo hudobný koncert pre metalistu. Je v optimistickom duchu, ktorý sa preniesol aj na mňa a možno aj preto pôjdem aj na ďalší a rád vás tam uvidím. Škoda, že musím rok čakať :).

Full disclosure: Je mojou povinnosťou priznať, že medzi organizátormi TEDu mám známych. Snažil som sa o to, aby to neovplyvnilo môj názor a tento článok.

Author: join3r

Jeden zo spoluzakladateľov Pseudocastu. Podieľa sa na správe stránky a technickom zabezpečení všetkého okolo Pseudocastu. V profesionálnom živote sa zaoberá cloud a bigdata produktmi, správou *nixových systémov a datacentier. Voľný čas trávi prevažne prácou pre Pseudocast, ale nájde si čas aj na gitaru, fitness, bicyklovanie, samoštúdium, stolný tenis a blog. Zaujíma sa o filozofiu vedy a morálky, deskriptívnu štatistiku a populárnu vedu. Čítajte viac od join3ra

4 Replies to “TEDx Bratislava

    1. joiner ma vyhovorku a ja mam racionalizaciu 🙂 informacna hodnota zostane zachovana jedno ake i/y das 😀 ale hej gramatika je pain 🙂 a diik za upozornenie 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.