Tak dnes si, milé deti, povieme slovko-dva o tradičnej čínskej medicíne. O tej echtovnej tradičnej, čo existovala ešte predtým, ako sa na pulty obchodov dostali „tradičné“ pilulky s ginkgom a ženšenom. Nebolo to vždy len „keď vás občasne pobolieva hlava, zjedzte tento korienok a na boliestku si priložte tento kvietok.“ Nie nie, tradičná čínska medicína liečila tak, až sa čudujem, že to Číňania ako národ prežili.

Existuje taká knižka, volá sa Thirty years in Moukden, 1883-1913, being the experiences and recollections of Dugald Christie (1914) a napísal ju škótsky chirurg Dugald Christie, ktorý šiel na misiu do Číny. Popisuje v nej, ako domáce obyvateľstvo cudzincom sprvoti vôbec neverilo a obracali sa na nich ako na poslednú záchranu, keď ich už domáca korenárka nevedela vyliečiť (čítaj : nestihla ich zabiť predtým, ako sa odhodlali dojsť k lekárovi) a s akými prípadmi domáceho liečenia sa počas svojej praxe stretol.

Vybudovanie dôvery

Ako som už načrtol, Christieho v Číne vôbec neprivítali s otvorenou náručou, posoleným chlebom, nehádzali mu ružové lupene pod nohy keď kráčal dedinou ba ani miestne dievčatá nenacvičili tanečné vystúpenie, spevokol mu nezanôtil výber ľudových pesničiek. Vlastne v úvode knihy spomína, ze počas jeho pobytu ich párkrat vykradli, zničili im majetok ba i podpálili chalupu.
V takomto setupe je ťažko. Christie si spomína, ako im začali ľudia pomaličky veriť. Bol tam jeden obchodník, ktorého postihol šedý zákal. Toto ochorenie spočíva v zakalení očnej šošovky a je veľmi jednoducho liečiteľné 20 minútovou operáciou, kedy sa zakalená šošovka vyberie. Strata šošovky sa ideálne kompenzuje umelou šošovkou vloženou na miesto pôvodnej alebo okuliarmi. Christie na tomto obchodníkovi vykonal túto operáciu a okamžite o ňom začali letieť dobré chýry – vrátiť slepému zrak, to bolo niečo!

Rozmliaždená ruka

Christie píše o chlapíkovi, ktorý prevážal kamene na vozíku, keď mu nejaký veľký balvan spadol na ruku, rozmliaždil mu ju a aby toho nebolo málo, nešťastník spadol pod vozík tak, že mu prešiel cez nohu. Zavolali miestneho zaklínača, ktorý mu na ruku predpísal tradičnú čínsku čiernu náplasť. Po týždni neušlo nikoho pozornosti, že chalanovi začínajú černať prsty a po odstránení náplaste sa ukázalo, že prakticky celé predklaktie mu tvorilo buď mŕtve alebo umierajúce tkanivo. Neborák bol ešte tri mesiace v opatere miestnych lekárov, kým sa odhodlal dojsť ku Christiemu. Ten si spomína, že pacient už bol takmer mŕtvy a bál sa, že neprežije operáciu. Nakoniec sa ale podarila, ruku mu amputoval a načisto chlapa vyliečil.
Čo sme sa naučili o tradičnej čínskej medicíne? Rozmliaždenú končatinu liečime leukoplastom.

Vyvrtnutá noha

Bol jeden malý chlapec, ktorý počas hry padol a vyvrtol si nohu, ale ešte ako-tak vládal chodiť. Zavolali k nemu vychýreného čínskeho lekára, ktorý mu nohu hocijak ťahal a krútil. Liečba bola natoľko úspešná, že chlapec sa po nej nevedel ani postaviť. Po troch týždňoch ho zobrali u Christiemu, ktorý píše, že mal také bolesti, že ho musel sfetovať chloroformom len aby ho mohol vyšetriť. Zistil, že čínsky lekár ho vyliečil tak, že mu dislokoval bederný kĺb. Christie kĺb vrátil na miesto a chlapec bol takmer okamžite v poriadku.
Takže si zapamätáme, že vyvrtnutú nohu liečime násilnou dislokáciou bederného kĺbu.

Strelné zranenie

Strelili vás z pištole? Tradičná čínska medicína má odpoveď aj na tieto moderné neduhy. Do strelnej rany sa naleje ortuť, ktorá údajne rozpustí guľku. K tomuto nemám, čo by som dodal. Good job, tradičná čínska medicína!

Očkovanie

Srdce prívrženca čínskej medicíny možno práve pookrialo – aj čínska medicína poznala očkovanie, toľko ospevovaný hit západnej medicíny! No áno, očkovali. A to tak, že človek šňupol lymfu (to je ten magľajz čo nám tečie v lymfatickom systéme). Nuž, udeľujem jeden bod z desiatich za snahu.

Akupunktúra

A sme tu, vlajková loď tradičnej čínskej medicíny. Akupunktúra kedysi veru nebolo to, čo dnes, že hrá pekná muzika, sviečočky, teplý uterák, terapeut vás hladká a jemne vás šteklí drobnými ihličkami. Žiada sa mi povedať, že toto je západná akupunktúra. Čínski lekári smelo používali ozajstné ihly, ktoré do tela pichali často rozžeravené do červena. A ľudské telo poznali tak dobre, že len niekedy tými ihlami prepichli nejaký životne dôležitý orgán a okamžite zabili pacienta. Ktorý ani nemusel byť pacient. Christie píše o prípade chlapca, o ktorom doktor povedal, že má v tele veľa ohňa, tak mu prepichol na viacerých miestach brucho. Chlapec krátko po liečení umrel. Na kŕče sa ďeťom pichali ihly pod nechty. Na očné ťažkosti sa ihly pichali do chrbta do hĺbky niekoľkých centimetrov (tu si predstavujeme tak 10cm. Christie píše „niekoľko palcov do hĺbky“). A neboli to veru sterilné nástroje. Ale boli tradičné, a to je čo? Hlavné, lebo tradícia je dôležitá!

Duševné ochorenia

Číňania sa v liečení duševných ochorení dostali presne tam, kde väčšina civilizácií. Bolo im jasné, že trpiaci sú posadnutí démonmi a úplne klasicky ich liečili bitkou alebo ich nútili stáť na rozžeravenej železnej platni. 17 ročné dievča trpiace na hysterickú neurózu umrelo po liečbe, ktorá spočívala v zarazení rozžeravenej tyče do hrdla.

Záver

Tak to boli niektoré highlighty tradičného čínskeho liečenia. Poverčivosť, totálna absencia akejkoľvek kontroly výsledkov (pacienti veľmi často chodili od lekára k lekárovi, keď liečba nezabrala, takže doktori nemali žiadnu spätnú väzbu) v spojení so stredovekými pokus-omyl metódami spôsobili, že tradičná čínska medicína bola krutá, bolestivá a zúfalo neefektívna. To, čo fungovalo, západná medicína už stihla do seba vstrebať. Ten zvyšok patrí tam, kde celá alternatívna medicína – na smetisko. Knižka Dugalda Christieho je k dispozícii zadarmo online a pre viac detailov odporúčam si ju prečítať.

Zdroj : Thirty years in Moukden, 1883-1913, being the experiences and recollections of Dugald Christie (1914)

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

2 Replies to “Tradičná čínska medicína

  1. to su zvlastne metoody,, to co tam v tej cine vsetci chori umreli na liecbu? 😀 , hlbka vedomosti ale urcite zalezala aj na regionoch. ale tradicne to teda je riadne, skor netradicnee 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.