Čo sa týka rôznych medicínskych rád, niekedy býva celkom zložité uhádnuť, či čítame legitímny zdroj, ktorý popisuje nejaký liek ale procedúru s preukázateľným účinkom alebo len článok propagujúci zázračnú liečbu bez akéhokoľvek základu v realite. Samozrejme pri niektorých internetových stránkach človek hneď od samého začiatku vie, čo môže čakať. Na PubMed nájdeme celkom spoľahlivé štúdie a naproti tomu na NaturalNews nájdeme…presný opak. Ale dnes som sa chcel vyjadriť k jednej konkrétnej červenej vlajočke (v zmysle „Pozor, tento článok je somárstvo!“), ktorú si môžme všimnúť vo viacerých šarlatánskych článkoch.

Ako sa vie pokaziť ľudské telo

Ale prv, než prejdem k tej červenej vlajočke, si povedzme o inom. Ľudské telo je, k zjavnému prekvapeniu mnohých, veľmi komplikovaná vecička. Len veľmi zriedkavo funguje spôsobom – zatiahnem za tento povrázok a toto sa stane a bude to jediný efekt. Asi to vyzerá ako jasná samozrejmosť, ale ako príklad môžem uviesť antioxidanty. Medzi verejnosťou panuje (aj vďaka reklame a podobne) presvedčenie, že keď bunky umierajú na oxidatívny stres, stačí nám jesť antioxidanty lopatou a budeme žiť večne. Tak? Pravdaže vôbec nie. Naproti tomu výskum naznačuje, že antioxidanty ešte môžu, medzi inými, chrániť aj rakovinové bunky. Len máločo je jednoduché čo sa týka nášho tela.
Telo sa dá pokaziť obrovskou plejádou rozmanitých spôsobov. Napríklad traumaticky – pád tehly z ôsmeho poschodia na hlavu. Alebo zlou výživou. Prípadne sme podedili gény, kvôli ktorým dostaneme autizmus. Náš vlastný imunitný systém sa môže rozhodnúť, že sme jeho úhlavní nepriatelia. Liečime sa ayurvedou a vypijeme pol litra ortute. Alebo olížeme niekoho, kto umrel na ebolu. Možností je nepreberne a každá útočí na človeka inakšie.

Ako vieme liečiť ľudské telo

Už sme si načrtli, že spôsobov, ako sa nám vedia prihodiť zdravotné problémy je kvantum. No a máme tu medicínu, ktorá sa nám od nich snaží pomôcť. Môžme ísť na cheláciu, ak trpíme otravou ťažkými kovmi. Zjesť antibiotiká pri zápale pľúc. Priviazať si zlomenú ruku o porisko od motyky kým sa nezrastie kosť. Navzdory rečiam zástancov alternatívy aj tradičná medicína skúma príčinu ochorenia a snaží sa liečiť ako túto príčinu (antibiotiká pri zápale), tak aj dôsledky (kvapky na zmiernenie kašľa napríklad).
Čo je ale pre medicínu príznačné je, že liečba je veľmi cielená spravidla na jeden, alebo veľmi málo, určení. Nedostanete dlahu pri hnačke, ani vám nebudú uvoľňovať vnútrolebečný tlak pri zlomenom prste na nohe.

Zázračný liek

Naproti tomu v alternatívnej medicíne to platí veľmi zriedkavo. Môžme si vybrať ľubovoľnú odnož a spravidla sa dopracujeme k rovnakej schéme – existuje jedna jediná vec, ktorá je zle. Opravíme tú, a buď vyliečime všetky neduhy, alebo konečne odstránime tú jedinú prekážku, ktorá zabraňuje nášmu telu naštartovať kompletný samoliečiaci proces. Napríklad akupunktúrou odblokujeme čchi, vesmírna energia sa do nás vstrebe, bude dobre prúdiť a choroba zmizne. Alebo homeopatickým prípravkom dáme dohromady naše energetické pole. Prípadne si glgneme industriálneho bielidla, ktoré v nás pozabíja všetko škodlivé.
A takto by sa dalo pokračovať. Regulérny liek musí preukázať svoju účinnosť v štúdiách, a keďže je ľudské telo nesmierne komplexný systém, je veľmi nepravdepodobné, že niekedy nájdeme jednu jedinú vec, ktorá by liečila všetko. Navzdory presvedčeniu, ze farmakolobby ide len o to predať čím viac liekov, nemôžu si dovoliť natárať hocičo.
To však neplatí v prípade napríklad homeopatie. Určite je v tom kopa ľudí, ktorí tomu úprimne veria, ale ruku na srdce, tiež to predávajú za peniaze. V tom prípade je najlepšie osloviť čo najširšiu časť populácie. Pri liekoch proti zrážanlivosti krvi nemôžte povedať, že ich potrebuje každý. Ale keď už raz máte koncept „liečenia“ úplne utrhnutý od reality, nič vám nebráni cestovať hlbšie a hlbšie do králičej nory. Že homeopatická medicína pôvodne liečila len zápchu? No však a čo by nemohla aj vyrážky, však to je tiež preto, že nemáme v poriadku energetické pole. Chrípka? Zase to pole. Rakovina? A prečo vlastne nie? Vari by človek s dobrým energetickým poľom mohol dostať takú mrzkú nákazu?! Že sa v Afrike šíri ebola? No tak homeopatia vie liečiť aj tú. No a čo, že ešte včera sme o tom nevedeli. Veď to je tiež len rozhodené energetické reičište organizmu.
Alebo – bolí vás hlava? Pociťujete často únavu? Niekedy ste nervózni bez zjavnej príčiny? Prekonali ste očkovanie? Rozvíja sa u vášho príbuzného Alzheimerova choroba? Preľahká diagnóza – máte prekyslený organizmus! Jedzte preto jedlá z tohto arbitrárneho zoznamu, vyhýbajte sa jedlám z iného arbitrárneho zoznamu, pH vášho organizmu sa opraví a čo nevidieť ste fit!
Poznámka pod čiarou : samozrejme sa zmení tak maximálne pH vášho moču, pretože tak to merajú, ale kto by sa trápil detailami. Sme vo svete alternatívnej medicíny, kde vládne fantázia, predstavivosť a nič nie je nemožné!

Záver

Pri čomkoľvek, čo označuje jednu alfapríčinu všetkých ochorení treba zbystriť pozornosť. Čím dlhší zoznam ochorení, ktoré vie zázračná medicína liečiť, tým skôr ide o nejaké šarlatánstvo. Čiastočne to bude spôsobené totálnou absenciou akýchkoľvek relevantných testov. Normálny postup je – poďme sa presvedčiť, či táto liečba funguje. Alternatívny prístup – takže sme si vymysleli tento koncept, poďme dokázať, že funguje. Priestor pre zlyhanie neexistuje. Experimenty sú postavené tak, aby dokázali želaný výsledok. Postup je polámaný už od samého začiatku. Ale zároveň to pre laika vyzerá celkom dobre a mimoriadne lákavá je aj jednoduchá náprava – prestaňte jesť chlieb a schudnete. Cvičte na TotalBruch™© a budete mať sixpack. Nechajte si trhnúť hlavou (ale len od certifikovaného chiropraktika!) a tak odblokovať čchi. Pomáha na všetko!

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

One Reply to “Zázračný liek”

  1. takze z tohoto clanku som pochopil, ze to co nepreslo vedeckymi atestmi bude blud. suhlasim ze je vela carodejnickych praktik ktore len skor zneuzivaju zufaleho pacienta kt. chce byt len zdravy a cim skor, ale …babickyna medicina, a bylinky su nespochybnitelne, len k tomu treba viac rozumu a trpezlivosti ako vyhodit do vzduchu ruzovu tabletku proti bolesti a predtym nez padne do ust tvarit ze pomohlo…lebo taa je pekny priklad toho ako su potlacovane priznaky miesto liecenia…a uz ked, strava je najlepsou prevenciou, ako aj pohyb a zivot bez stresu…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.