Mnoho odnoží alternatívnej medicíny sú samé osebe v podstate neškodné. Je ťažko prisúdiť nejaký škodlivý vplyv čistej vody v prípade homeopatie alebo nechať na seba dopadať rádiové vlny pri Rife terapii – teda ak si odmyslíme fakt, že si o nás budú problematiky znalí ľudia robiť srandu.

Škodlivé terapie

Ale samozrejme nie je všetko také ružovučké. Sú aj procesy alternatívnej medicíny, ktoré nám vyslovene škodia. Patrí tu napríklad chlemtanie priemyselného bielidla, ktoré označujú honosným názvom MMS. Rozprávali sme o tom v Pseudocaste #94. V skratke sa dá povedať, že sa jedná o výnimočne zlý nápad. Ľudí podstupujúcich túto „terapiu“ trápia, nie veľmi prekvapivo, najrozličnejšie problémy tráviaceho traktu. Srandovné je, že na jednej strane zástancovia MMS nezriedka ohovárajú napríklad E-čka v potravinách ako fuj-fuj chemikálie, ale jedným dychom dodajú, že pitie priemyselného bielidla je OK. Integrita názorov par excellence.
Alebo napríklad niektoré medikamenty ayurvedy obsahujú ťažké kovy ako napríklad olovo, ortuť a arzén, prípadne sa používajú bylinky, ktorých toxicita nebola dostatočne preskúmaná, ale ľudia praktizujúci ayurvedu majú naporúdzi odpoveď – bylinky rastú vo voľnej prírode, takže predsa musia byť liečivé, nie ako chemikálie zo skúmavky. Jasná páka kámo. Aj vranie oko rastie vo voľnej prírode, ale z nejakých príčin si z toho marmeládu nerobíme (homeopatické prípravky ale áno. Aj v ľudovom liečiteľstve sa to kedysi používalo, aj keď nie vo forme marmelády).

Teoreticky škodlivé terapie

To sú v podstate všetky veci, ktoré by sme nazvali alternatívnou medicínou. A to najmä vďaka tomu, že pacient buď míňa drahocenné prostriedky na liečby, ktorých účinok je nerozlíšiteľný od placeba – a to ako peniaze, tak čas a, dajme tomu, aj mentálne sily. Alternatívna medicína nezriedka stojí na presvedčení, že za chorobu si môže pacient sám – jedol potraviny s E-čkami, nechal sa zaočkovať, užíva konvenčné lieky atď. A keď sa liečba nedarí, vysvetlenie je opäť naporúdzi. Ty, pacient, si za to môžeš sám. Neužíval si homeopatiká dosť dôsledne. Vynechal si jednu terapiu. Nekúpil si si tento drahý doplnok výživy. Zjedol si ružovú tabletku proti bolesti hlavy. Keď si sám nechceš pomôcť, vyžer si to!
Ale sú tam ešte aj iné riziká. Pri nedostatočnej hygiene počas akupunktúry môžeme dostať infekciu. Čisto prírodné výťažky z bylín nepodliehajú reguláciám a podľa rôznych testov obsahujú nekonzistentné množstvo účinnej látky (v rozsahu od žiadna proklamovaná účinná látka až po niekoľkonásobok udávaného množstvo) a/alebo obsahujú prímesy, ktoré napríklad nie sú uvedené na obale.
Napriek tomu všetkému tieto prípravky často majú nejaký biologický efekt (nie nutne ten, ktorý je napísaný na reklamnom letáku) a môžu interagovať s inými liekmi, ktoré užívame.

Pomáha alternatívna medicína pri boji s rakovinou?

Napriek tomu sa ale mnoho onkologických pacientov obráti na alternatívnu medicínu. V uplynulých rokoch sa uskutočnilo zopár štúdií, ktoré sa pozerali na dĺžku dožitia onkologických pacientov, kvalitu života a či tieto veci nejak korelujú s podstupovaním alternatívnych terapií. Nuž, a veru korelujú.
Kórejskí výskumníci sledovali 481 onkologických pacientov a v priebehu štúdie 466 z nich umrelo. Zo štúdie vyplýva, že nielenže alternatívna medicína nenatiahla dĺžku dožitia, ale pacienti, ktorí sa na alternatívnu medicínu obrátili, umreli skôr a takisto mali nižšiu kvalitu života – boli viac unavení a ich kognitívne schopnosti utrpeli viac.
Nórska štúdia zase pri sledovaní 515 pacientov zistila, že za rovnaké časové obdobie umrelo 65% pacientov, ktorí alternatívnu medicínu neužívali oproti 79% tých, ktorí áno.

Prečo to tak je?

Samozrejme nemôžme okamžite usúdiť, že alternatívna medicína zabíja pacientov. Vieme, že korelácia sa nerovná kauzalita, ale môžeme vysloviť domnienky, prečo túto koreláciu vidíme :

  1. Niektorí pacienti môžu zanedbať konvenčnú liečbu v prospech alternatívnych terapií, ktoré, ako vieme, nefungujú
  2. Ako som už načrtol vyššie, niektoré pacienti môžu podstupovať vyložene škodlivé terapie, ako napríklad MMS, alebo môžu užívať prípravky, ktoré znižujú efektivitu konvenčnej liečby (napríklad antioxidanty môžu znižovať účinok chemoterapie)
  3. Alebo pacienti, ktorí sa utiekajú k alternatívnej medicíne sú proste tí najviac chorí a preto umierajú skôr

Záver

Nevieme povedať, prečo vidíme tento jav. Dobré štúdie v tomto smere robiť nemôžeme, pretože by boli neetické. Čo ale povedať môžeme je, že onkologický pacient pravdepodobne urobí lepšie, ak sa k alternatívnej medicíne otočí chrbtom, alebo aspoň bude užívanie rôznych doplnkov výživy a terapií konzultovať so svojim lekárom.

Zdroje :

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

5 Replies to “Alternatívna medicína a dĺžka dožitia onkologických pacientov

  1. vzdy ked citam ze sa odovlava niekto na studie, pride mi to stejne netransparentne ako napriklad spomenute fakty alternativnej mediciny…informacie su prekrucane, pozmenovane pre prospech vysledku kt. sa od studie ocakava, teda skor od subjektu kt. studiu financuje…vyber vzorky, jej objem a povaha nie je vseobecnej povahy ale cielenej…ale mozem sa aj mylit

    1. Veľmi často je subjekt, ktorý štúdiu financuje verejnoprospešný alebo v prípade medicíny sú štúdie kontrolované treťou stranou. Tam by sa na podvod alebo zavádzanie prišlo.
      Netransparentné to ale určite je. To sa pomaly mení k lepšiemu open štúdiami a pod. k dokonalosti to samozrejme má ešte ďaleko, ale ani auto nemusí byť dokonalé aby slúžilo na svoj účel.

      1. je pravda ze nas take studie dostavaju blizsie k pravde, a treba nechat priestor pre kazdy pohlad…mne len napadol taky vtip, ze: Ak sa stratite v lese, kompas Vam pomoze stratit sa viac na sever. 🙂

      2. Záleží podľa toho o čom sa rozprávame.
        Ak sa ukáže, že nejaké liečivo nefunguje, tak podľa mňa netreba nechať priestor pre pohľad, že funguje ak vieme, že tento názor nie je pravdivý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.