Tak a máme tu druhú časť blogového seriálu: Mýty okolo nás. Postupne sa tu budem pokúšať vyvrátiť bežné mýty ktoré nás obklopujú a bude to formou občasníka.
Takže druhá časť sa pozrie na mýtus, že ročné obdobia sa menia v závislosti od vzdialenosti Zeme od Slnka. Alebo, že zima nastáva vtedy, ak je Zem najďalej od Slnka.

Mýtus pravdepodobne vychádza z pozorovaní, ako sa správame pri táboráku. Intuícia a skúsenosť nám vraví, že čím ďalej si sadneme, tým menej tepla na nás bude sálať. A keď prídeme príliš blízko tak sa nám začnú taviť podrážky na super moderných botaskách. Na základe našich pozorovaní s táborákom by sme mohli usúdiť, že zima bude, keď sme najďalej od Slnka a leto, keď sme najbližšie. Avšak táto úvaha je chybná, lebo Zem je od Slnka najďalej okolo 3. júla v aféliu a najbližšie je okolo 3. januára v perihéliu. Tieto dátumy sa menia a napríklad v roku 2015 to bude 4. január a 6. júl. Avšak toto platí len pre severnú pologuľu našej planéty a južná ma ročné obdobia naopak.

Pre ilustráciu obrázok:

Seasons1

Takže čo je príčinou toho, že s trochou smoly je u nás v januári príjemných -20° Celzia a v Austrálii neznesiteľných +35° v tieni?. Za všetko môže náklon zemskej osi voči kolmici na rovinu ekliptika o 23,5°. Rovina ekliptika je rovina, v ktorej Zem obieha okolo Slnka. To tu ani nebudem rozoberať, že ešte aj tá os sa celá otáča a taktiež aj kolmica na ekliptiku sa mení a celkovo, že naša Zem je neposedná potvora a vôbec sa nechce správať ako guľa v jednoduchom glóbuse. Výsledkom celého toho tanca a obiehania je, že podľa sklonu osi a miesta, kde sme práve vo vesmíre, jednotlivé pologule dostávajú rôzne dávky slnečného svetla. Najlepšie je si to ukázať na obrázkoch.

Takže, Zem v januári vs. slnečné lúče
Earth-lighting-winter-solstice_EN
Zem v júli vs. slnečné lúče
Earth-lighting-summer-solstice_EN

Proste v lete je Zemská os naklonená k Slnku tak, že severná pologuľa dostáva viac svetla a južná menej a v zime naopak.
A podľa toho môžme povedať, že za ročné obdobia nemôže vzdialenosť Zeme od Slnka, ale náklon zemskej osi.

Zdroje :

Author: martir

Prvýkrát sa objavil na skúšku v 13. časti a definitívne začal okupovať zvukové vlny Pseudocastu v 27. časti. V súčasnosti pracuje ako administrátor/analytik, sem tam zabŕdne do dizajnu systémov a do nejakého scriptingu. Zaujíma sa o astronómiu (najmä o objavovanie vesmíru a rôzne vesmírne programy), vedu a finančníctvo. Taktiež sa teší pokrokom v robotike. Dokonca chcel prispieť svojou troškou, ale zostalo to len pri absolvovaní online kurzov umelej inteligencie a machine learningu na Stanforde. Čítajte viac od Martira

One Reply to “MÝTY OKOLO NÁS #2: Menia sa ročné obdobia v závislosti od vzdialenosti Zem Slnko?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.