Chcú len zarobiť!

Čo keby som vám povedal, že obrovské farmaceutické spoločnosti predávajú lieky, ktorých účinnosť nemusia nijak dokazovať? Čo keby som vám povedal, že nemusia ani míňať peniaze na výskum, lebo jednoducho môžu na trh dostať nefunkčný liek a nič sa im nestane? Čo keby som vám povedal, že hovoria, že ich lieky fungujú a ľudia im veria bez dôkazov? Čo keby som vám povedal, že tieto lieky môžte bežne kúpiť v lekárni? Čo keby som vám povedal, že rozprávam o alternatívnej medicíne?

Žiadna kontrola?

Stačí im preukázať, že predávané produkty neškodia. To je niekedy veľmi jednoduché, kedže v alternatívnej medicíne často dokopy nič nie je. Trošku cukru, trošku vody, obal s rastlinkou a môže sa ísť do lekárne na poličky. Pred tým samozrejme ešte treba pridať na obal, že to podporuje imunitu, pomáha pri liečbe, spomaľuje proces starnutia, pomáha pri detoxikácii tela a podobné nezmysly, ktoré nič neznamenajú a na súde sa veľmi ľahko obraňujú.

Veľa peňazí za málo roboty

Chcete vyrobiť liek na nejakú chorobu? Žiadny problém, najprv však treba zaplatiť laboratóriu. OK, teraz to vyzerá, že máme liek. Treba to overiť a zaplatiť štúdiu, ktorá overí, že liek funguje v skúmavke. Funguje? Super, poďme na zvieratá. Funguje? Super, poďme na pár ľudí. Funguje? Super, poďme na viac ľudí. Máme všetko? Potrebujeme ešte počkať na štúdiu nejakého kontrolného úradu a preštudovanie literatúry. Ak sa v akomkoľvek kroku ukáže, že liek nefunguje, alebo má vážne vedľajšie účinky, tak treba ísť od začiatku a peniaze sú v čudu. Naproti tomu pri alternatívnej medicíne netreba dokazovať nikomu, že niečo lieči.

Bojkotovať farmaceutické spoločnosti…

Veľa priaznivcov alternatívnej medicíny nedôveruje farmaceutickým spoločnostiam, a preto odporúčajú a užívajú alternatívnu medicínu. Majú predstavu, kde sa alternatívna medicína vyrába v malej rodinnej fabrike, poprípade ju vyrába 80 ročný indián. To, čo však mnoho z nich nevie je, že túto alternatívnu medicínu vo väčšine prípadov predáva práve tá veľká nadnárodná farmaceutická spoločnosť o ktorej si myslia, že ich chce zahubiť štandardnou fungujúcou medicínou.

Dvojitý štandard a naša záchrana

Liek musí preukázať účinnosť – alebo to môže byť alternatívna medicína. Treba sledovať, či liek nemá vedľajšie účinky – alebo to môže byť alternatívna medicína. Liek musí mať jasne špecifikované, na čo sa má predpisovať – alebo to môže byť alternatívna medicína. Ak je vytvoriť a predať alternatívnu medicínu o toľko jednoduchšie, prečo sa vôbec niekto kašle s tým, aby sa snažil predať normálne lieky? Rád si myslím, že tu úlohu zohráva úprimná snaha ľudí pomôcť (to chcú aj zástancovia alternatívnej medicíny). Ďalšiu úlohu zohrávajú zdravotné poisťovne, ktoré nechcú platiť za liek, ktorý nepomáha, a teda je v ich finančnom záujme, aby bol pacient zdravý a platil poisťovni. Poisťovne však niekedy to, že uhradia nejakú alternatívnu medicínu, využívajú ako reklamu. Aj napriek tomu, sú však naši záchrancovia, aj keď možno kvôli iným dôvodom, ako by sme chceli.

Howk

Author: join3r

Jeden zo spoluzakladateľov Pseudocastu. Podieľa sa na správe stránky a technickom zabezpečení všetkého okolo Pseudocastu. V profesionálnom živote sa zaoberá cloud a bigdata produktmi, správou *nixových systémov a datacentier. Voľný čas trávi prevažne prácou pre Pseudocast, ale nájde si čas aj na gitaru, fitness, bicyklovanie, samoštúdium, stolný tenis a blog. Zaujíma sa o filozofiu vedy a morálky, deskriptívnu štatistiku a populárnu vedu. Čítajte viac od join3ra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.