Od môjho posledného blogu už stihlo pretiecť nie zanedbateľné množstvo vody korytom Čičkovského potoka (to je ten vodný tok, ktorý sa po pretečení okolo Lunika 9 mení už iba na „tok“, alebo len „hmota“. Neskúmal som to, v tých končinách som sa vyskytoval len pri prejazde autobusom) a tak som si povedal, že sa tomuto svojmu verejnému denníčku opäť s niečím zdôverím − a to konkrétne so zamyslením, prečo má toľko ľudí rado antihrdinov, ako sú napríklad postavy Bernarda Blacka (z britského seriálu Black Books) alebo Jeff „The Dude“ Lebowski (z amerického filmu The Big Lebowski).

Kto čo kde?

K zosmoleniu tohto textu ma primälo zhliadnutie práve posledne menovaného kúsku kinematografie − The Big Lebowski. Hlavná postava, The Dude, je nezamestnaný povaľač, ktorý sa všade promenáduje v župane, flip-flopoch a nezriedka má v ruke drink „White Russian“. Jeho obľúbená kratochvíľa je lokálna bowlingová liga.

Naproti tomu Bernard Black je mizantrop, vlastník kníhkupectva, ktorý neznáša tak zákazníkov, ako aj predaj kníh. Keď napíšem, že jeho zovňajšok je zanedbaný, tak mu budem ešte celkom lichotiť. Takmer ustavične sa osviežuje dúškom (v skutočnosti mnohými dúškami) vína a bafká cigarety.

Prečo?

Obe tieto postavy sa tešia veľkej obľúbenosti u divákov, ale prečo? Zdanlivo nemajú žiadne cnosti o dosiahnutie ktorých mnohí z nás usilujú, alebo aspoň ich pokladajú za dôležité − pracovitosť, ústretovosť, ochota pomáhať, striedmosť, angažovanosť alebo, koniec koncov, aj súdnosť a aspoň elemtárnu sebareflexiu. Tak teda v čom to väzí? Odpoveď je šokujúco jednoduchá − mnoho z nás chce byť The Dude alebo Bernard Black. Chceli by sme sa len tak povaľovať, dávať si do trumpety už od rána, robiť len a výlučne to, čo nás baví, ale hlavne, a toto je úplne kritické, vôbec sa netrápiť pre to, čo robíme, prípadne nerobíme a aké to bude mať dôsledky.

A čo si o tom myslí osiris?

Za seba viem povedať, že aj keď by som si hrozne rád nažíval ako Bernard Black, od rána cucal vínko, pofajčieval si cigaretky, čítal si knižky od výmyslu sveta a nenechal sa pri tom rušiť zákazníkmi, takýto život by mi nestačil. A práve v tom je kameň úrazu. Poznám mnoho ľudí, ktorí nadávaju na sociálne menej disponovaných spoluobčanov, že nič nerobia, len pijú a berú podporu, ako im je sveta žiť, ale keď sa ich opýtam, prečo teda aj oni nedajú výpoveď a nejdú bývať do chatrče z vlnitého plechu, zvyčajne sa nejakej súvislej odpovede nedočkám. Keby som si mal tipnúť dôvod, prečo to tak nespravia, je to práve to vedomie, že taký život by ich neuspokojoval. Ambície nám nedovolia proste rozhodiť ruky a spraviť si zo sveta gombičku. Jedna z vecí, ktoré by som si chcel v živote splniť, je osláviť raz Nový rok v Karibiku, a to by sa mi veru nepodarilo, keby som žil ako The Dude alebo Bernard (alebo Žigmund „Riedidlo“ Lakatoš).

Prekvapivé rozuzlenie

Keď je už toto všetko napísané musím pre poriadok v chyži dodať, že ak by sa splnili určite podmienky, vedel by som sa stať povaľačom na plný úväzok. Koho by zaujímalo, čo by to teda malo byť, tak tu je zoznam (chcel by som pripomenúť, že idú Vianoce, takže máte jedinečnú šancu sa pokúsiť spraviť mi radosť) :

  • Plážový domček v Grenade (alebo na Mauríciu)
  • High-end počítač s rýchlym pripojením k internetu (kvôli nahrávaniu Pseudocastu, samozrejme)
  • Neobmedzený prístup k nápojom a vyberaným jedlám
  • Dostatočný prísun hier a knižiek podľa vlastného výberu
  • Posilovňa v susedstve, pekná plážová trasa na behanie a možnosť navštevovať tréningy kickboxu

Hm, to by hádam aj stačilo. V takýchto podmienkach by som si vedel predstaviť oddych na dobu neurčitú.

 

Majte sa!

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

7 Replies to “Povaľačstvo

    1. zenu uz mam. vypisal som tam len veci, ktore mi este chybaju, pripadne ktore budete musiet zariadit =)

  1. Ako by povedal dalsi im podobny hrdina „Think with your balls!“ 😉 ,naco ti bude plazovy domcek v Grenade ked budes povalac a nebudes mat z coho zaplatit letenku tam, dane, net a ostatne 🙂 Naco ti bude high-end PC ktory bude za 2 roky low-end, naco posilovna ked budes povalac a ti predsa necvicia ;P

    1. ach ano, don, the dickhead =) tie veci, ktore si spomenul, samozrejme zaplatim z prijmov z pseudocastu. uz teraz na tom ryzujem viac, ako v robote ;]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.