Mnoho ľudí dobre pozná pojem „placebo“ – pilulka vyrobená prevažne z cukru alebo injekcia, v ktorej je čistá voda. Všeobecne rozšírená predstava je, že aj keď placebo s v skutočnosti žiadnu účinnú látku neobsahuje, oklame našu myseľ a tak prekonáme chorobu. Je to vlastne ako víťazstvo ducha nad hmotou – iba vierou vo vlastné uzdravenie sme vyzdraveli. Ale je to naozaj tak?

Čo placebo v skutočnosti je

Jedna časť všeobecne rozšíreného názoru je pravdivá. Placebo naozaj označuje liek alebo liečebný postup, ktorý je ako taký neúčinný – napríklad pacient dostane už spomínanú cukrovú tabletku alebo čistú vodu. Tento postup sa bežne používa pri zisťovaní, či je nový liek alebo liečba účinná. Predstavme si, že vymýšľame nový liek na dorastanie amputovaných končatín. Máme preparát, nazvime ho Nohorast, ktorý po nasypaní do skúmavky s poškodenými bunkami spôsobil, že bunky sa začali regenerovať a teraz nás zaujíma, či to funguje aj vo veľkom. Takže si vezmeme partu nešikovných drevorubačov a rozdelíme ich na tri skupiny. Skupina A nebude dostávať vôbec nič, skupina B bude papať 3x denne cukrové tabletky a skupina C dostane 3x denne Nohorast. No a po mesiaci overíme výsledky.
Skupina A bude zrejme hlásiť, že nedošlo k žiadnemu, alebo len mininálnemu dorastaniu nohy. Skupina B naproti tomu bude hlásiť, že sa im vidí, že im kýpeť pekne podrástol a dajme tomu, že skupina C bude hlásiť v podstate to isté. Takže čo spraví výskumník? Správne, chytí do ruky pravítko a odmeria. U drevorubačov zo skupiny A nenastala žiadna merateľná zmena a presne takisto dopadli aj členovia skupiny B. V skupine C sme však namerali, že im noha podrástla o 1cm.

Čo sa vlastne stalo

Okrem toho, že Nohorast funguje krásne, sa krásne demonštroval aj placebo efekt. Nie je to víťazstvo ducha nad hmotou, viera pacientov, že im dorastie noha nijako neovplyvnila skutočnosť, či im naozaj dorástla alebo nie – aj napriek tomu, že v dotazníku uviedli, že áno. Placebo efekt nastáva najmä v tom, ako pacient vníma svoju situáciu. Podobne človek s onkologickým ochorením podstúpi liečbu sódou bikarbónou, každému bude vyakladať, ako mu to pomáha a všetko, príde na vyšetrenie a s hrôzou zistí, že rakovina je stále tam. „Ako je to možné? Vari ma ten dobrý liečiteľ oklamal? Veď na stránke mal uvedené svedectvo od Maríny Vomáčkovej z Príslopu, ktorá sa takto vyliečila!“, pýta sa pacient sám seba. A presne o tom to je. Zdá sa nám, že placebo nás lieči, ale väčšinou objektívne zlepšenie vďaka placebu nenastane.

Čo hovorí štúdia

Keď sme si to takto pekne vysvetlili, prezradím vám, čo zistili vedci z University of Oxford. Opýtali sa 783 lekárov, či už niekedy naordinovali pacientovi placebo. 12% priznalo, že predpísali pacientom „rýdze“ placebo (vyslovene vodu s cukrom a podobne) a až zdanlivo neuveriteľných 97% lekárov priznalo, že v určitom bode svojej kariéry dali chorým „pseudoplacebo“ – to znamená, že im dali niečo, čoho liečebný účinok v danom kontexte nebol preukázaný (napríklad antibiotiká pri ochoreniach virologického pôvodu).

Prečo to tí lekári spravili?

Opýtaní lekári v podstate zhodne tvrdili, že placebo nasadili buď preto, aby vyvolali u pacientov pocit, že dostávajú dobrú liečbu, alebo preto, lebo pacienti si túto liečbu výslovne vyžiadali (poznáme tie príbehy, ako príde človek za lekárom a len mu nadiktuje, aké lieky chce dostať) či preto, aby povzbudili pacientov.

Slovo záverom

Čo sa mňa týka, celkom tých lekárov aj chápem. Pri mnohých bežných ochoreniach trvá liečba s liekmi sedem dní a bez liekov týždeň – viď príklad nachladnutie. Je to vírusové ochorenie, takže antibiotiká nepomáhajú, takisto ako aj vitamín C (aj keď toto je pravda len sčasti, výskumy naznačujú, že užívaním vitamínu C môžme skrátiť nachladnutie možno aj o pár hodín). Ale ľudia by boli sklamaní, alebo dokonca pohoršení, ak by prišli k lekárovi a on by im len povedal, že pekne oddychujte a za týždeň to prejde. Viem si predstaviť, ako by to pôsobilo najmä v krajinách, kde nie je zdravotníctvo „zadarmo“ ako u nás. Na druhej strane musím povedať, že placebo efekt nemá len placebo ako také, ale každý (samozrejme aj účinný), liek, ktorý má ale ešte nadôvažok aj preukázaný klinický benefit. A že placebo nemôže nikomu uškodiť, keď je to len cukrová voda? No samo osebe asi nie, ale keď pacient kvôli tomu prestane podstupovať ozajstnú liečbu, vtedy môže uškodiť veľmi – zvlášť nepríjemné je čítať príbehy o tom, ako sa pacienti s onkologickým alebo iným závažným ochorením prestali liečiť u lekárov a prešli pod „opateru“ rôznych babiek-korenáriek, šamanov, zariekavačov a inej škodnej a potom sa tieto príbehy skončili tragicky, aj keď možno nemuseli. A to je rozhodne zle.

Zdroj : http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0058247

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

One Reply to “Správy (3) – Mnnoho anglických lekárov ordinuje pacientom placebo”

  1. Faktor tam môže hrať aj to, že by ich v prípade nečinnosti mohli zažalovať ak by náhodou išlo o niečo vážne. Pri tom ak predpísali zlý liek, dalo by sa argumentovať, že spravili všetko čo z informáciami mohli a dokonca išli ešte ďalej a predpísali nejakú liečbu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.