V minulom podcaste som rozprával o vakcíne proti chrípke – do akej miery je účinná, kto by sa mal nechať očkovať a kto nie, aké sú jej riziká a potenciálne benefity. Nedávno mi vo feede pristál článok o tom, ako zatiaľ chrípka prebieha v USA a poskytnuté informácie sú prinajmenšom zaujímavé.

CDC (Centrum for Disease Control) zverejnilo štatistiky vývoja tohtoročnej chrípkovej sezóny pre USA. Tvrdia, že 61% ľudí, ktorých bolo nutné kvôli chrípke hospitalizovať, boli vo veku 18-64 rokov. Iste, je to veľké vekové rozpätie, ale na pováženie je, že práve táto veková skupina by mala byť voči ochoreniu najodolnejšia – na rozdiel od malých detí a dôchodcov. Ďalej uvádzajú, že v predchádzajúcich troch sezónach tá istá veková skupina tvorila len 35% hospitalizácií. Riaditeľ CDC Dr. Tom Frieden sa nechal počuť, že sa nazdáva, že tento nárast by sa dal vysvetliť tým, že mladí ľudia obchádzajú chrípkovú vakcínu a to vrátane rizikových skupín (s astmou, COPD (chronické obštrukčné pulmonárne ochorenie) a cukrovkou).

Svoj názor podkladá aj tvrdením, že ľuda vo veku 25-64 tvoria až 60% úmrtí v spojitosti s chrípkovým ochorením.
“Mladí ľudia majú pocit, že chrípka pre nich nie je žiadna hrozba, ale táto sezóna nám ukazuje, že chrípka môže byť problém pre každého,” rozvádza Dr. Frieden.
Zdôraznil aj dôležitosť vakcíny, ktorá podľa jeho slov zníži riziko potreby hospitalizácie až o 60%. Dodal, že podľa dostupných dát na tom boli očkovaní ľudia podstatne lepšie ako tí neočkovaní.

Moje odporúčanie

Už v podcaste som hovoril o tom, že (takmer) každý by sa mal nechať zaočkovať. Riziká pre normálneho človeka prakticky neexistujú a aj keď tá ochrana nie je stopercentná, vzhľadom na absenciu nežiaducich účinkov je to čistý benefit. No, bude to síce mínus pár dukátov a čas potrebný na návštevu lekára, ale to sa dá prežiť.

“Ja som sa nikdy nedal očkovať a chrípku som nemal 15 rokov!” argument

Toto by malo významnú výpovednú hodnotu v prípade, že by šanca na ochorenie bola veľmi vysoká. Našťastie je ale relatívne nízka (okolo 5%) takže priveľkú váhu by som tomu neprikladal. Očkovanie túto malú šancu ale naďalej znižuje – v závislosti od presnosti vakcíny sa to pohybuje od 50-75%.

Záver

Ako vždy, každý sa musí rozhodnúť sám za seba, či mu/jej stojí vynaložený čas a pár drobných za minimalizáciu rizika na ochorenie. Ja nabádam k očkovaniu aj preto, lebo tým sa odstráni ďalší potenciálny vektor šírenia choroby v spoločnosti. V každom prípade by sa ale mali nechať zaočkovať všetci členovia domácností s malými deťmi, ktoré môžu chrípku niesť dosť ťažko.

Zdroje : Flu Hitting Younger Adults Hard, Vaccination Helps

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

6 Replies to “Chrípka útočí na neočkovaných

 1. mne tu chyba udaj ze kolko ludi bolo hospitalizovanych… lebo ak ich bolo napr 100 (z 300 milionov) tak mi to fakt nestoji za tu namahu ist k tomu lekarovi…

  1. 7,406 laboratory-confirmed influenza-associated hospitalizations have been reported since October 1, 2013. This translates to a cumulative overall rate of 27.4 hospitalizations per 100,000 people in the United States.

   kolko je tvoj threshold pri ktorom by ti to uz stalo za tu namahu?

   1. takze som pocital nasledovne 27,4/100 000 teda sanca ze pojdem do nemocnice. to je 0,000274 teda dajme tomu 1/5 promile. ten den co by som vynechal v praci ocenujem na nejakych 150 EUR + cena vakciny + nejake cestovne vydaje….

    a teraz je otazne co znamena ta hospitalizacia.. ci to znamena ze si polezim mesiac a potom pojdem domov alebo si polezim rok a dalej budem PN alebo tak chcipnem….

    ked si povieme ze ta vakcina ma vide na 200 EUR so vsetkym tak by ta skoda co by mi mala hrozit mala byt vo vyske asi 750 000 EUR. bohuzial na to mam maloudajov ale typujem ze nebude az taka vysoka 🙂

   2. inak beriem detaily ako napr ze to ockovanie mozno stihnem a 4 hodky ale zase neratam s tym ze mozem mat zlu reakciu z ockovania aj ked ta asi az tak nezavazi do toho vypoctu…

   3. wat o_O vynechany den v praci kvoli vakcine, 4 hodiny? neviem sice, co robis, ale ja ked som bol na vakcinu tak misto standardnej 20min cesty do prace som cestoval 40min a hotovo (15min k lekarovi, 5min tam, 20min do prace). reakcia je zvycajne taka, ze je citlive miesto vpichu.

    hospitalizacia znamena, ze ti je tak plano, ze musis ist do nemocnice – nestaci vylezat doma. sanca na ochorenie ako take je 5%.

   4. no nevim celkom ze kde by ma zaocakovali teda pravdepodobne by som cestoval tak 40 min tam 40 naspak no je mozne ze by som to zmakol za 2 hodiny ale myslim ze pod tie dve asi ne…nj tak potom sa to asi aj oplati ale stale mi nieje jasne co je v tych 5%? teda 5% sanca ze dostanem chripku a vyncham v praci tyzden ? den? alebo 2 tyzdne? alebo nic? teda tam ta skoda sa dost tazko vycisluje… ale tusim si ma aj pomaly presvedcil 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.