Osirisov článok vzbudil v našich čitateľoch/poslucháčov skepticizmus. Konkrétne sa im nezdalo, že experti nie sú schopní rozlíšiť biele víno od červeného. Preto som sa rozhodol na to bližšie pozrieť a nejaké veci vysvetliť.

Nie tak rýchlo

Štúdia, na ktorú sa Osiris vo svojom článku odvoláva, použila farbivo bez vône a takmer bez chuti na biele víno a preukázala, že ani jeden z 54 expertov na ochutnávanie vína toto zafarbené víno neodhalil ako biele a na popis jeho chuti používal slová špecifické pre červené víno. Táto štúdia nie je dizajnovaná tak, aby ukázala, že experti nevedia rozoznať farbu vína. Ukazuje to iba silu sugescie a vplyv, aký má farba na vnímanie chutí.

Ako teda?

Štúdia, ktorá sa chcela pozrieť na to, či experti rozoznajú červené od bieleho vína by vyzerala ináč. Mali by zaviazané oči a ochutnávali by červené a biele vína a priradzovali ku každému farbu. Takúto štúdiu som nenašiel, ale myslím, že nie je celkom od veci predpokladať, že by to dokázali.

Čo to celé znamená?

Pre nás takmer nič. Keďže normálny človek pije víno a vidí jeho farbu, tak tá chuť je ovplyvňovaná farbou. Podľa mňa z pragmatického hľadiska farba a určite aj cena ovplyvňuje ako vnímame chuť vína a každá recenzia vína, ktorá na tieto veci neprihliada alebo sa ich snaží odizolovať je odtrhnutá od reality. V momente, keď sa sústredíme iba na chuť niečoho a nie na celý zážitok sa iba klameme. Aj super chutná torta nebude bohviečo, ak bude vyzerať ako psie hovienko. Musím však priznať, že popis vín od pár expertov ktoré som čítal na webe mi veľmi nepomohli a celý čas mi v hlave znelo iba slovíčko – Bullshit!

Author: join3r

Jeden zo spoluzakladateľov Pseudocastu. Podieľa sa na správe stránky a technickom zabezpečení všetkého okolo Pseudocastu. V profesionálnom živote sa zaoberá cloud a bigdata produktmi, správou *nixových systémov a datacentier. Voľný čas trávi prevažne prácou pre Pseudocast, ale nájde si čas aj na gitaru, fitness, bicyklovanie, samoštúdium, stolný tenis a blog. Zaujíma sa o filozofiu vedy a morálky, deskriptívnu štatistiku a populárnu vedu. Čítajte viac od join3ra

5 Replies to “Farba vína

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.