Určite ste nezmeškali mediálny ošiaľ, keď sa našla častica podobná Higgsovmu bozónu. Potom však záujem médií ustal a Higgs upadol do zabudnutia aj napriek tomu, že skúmanie ďalej pokračuje.

 Čo je to Higgs?

Higgsov bozón je posledná chýbajúca častica v našej teórii, ktorá má pekné meno štandardný model. Je to častica, ktorá dáva masu elementárnym časticiam a dovoľuje pre nás plynutie času. Ide totiž o to, že ak elementárna častica nemá masu, tak si nemôže pomôcť a MUSÍ sa pohybovať rýchlosťou svetla. Príklad takejto častice je napríklad fotón. Keďže fotón sa pohybuje rýchlosťou svetla, neexistuje pre neho čas. Pre neho to je tak, že v tej istej chvíli vzniká aj zaniká a medzi tým sa nič nemôže stať (dosť smutná existencia, naštastie fotónu je to jedno). Higgsove pole (ktoré predpovedá Higgsov bozón) má schopnosť dať elementárnym časticiam masu a teda im umožní NEpohybovať sa rýchlosťou svetla. Higgsove pole je úplne-totálne všade (aj vo vákuu) a napríklad také W a Z bozóny (ktoré sprostredkovávajú slabú jadrovú silu) by sa chceli hýbať rýchlosťou svetla, ale nemôžu lebo stále narážajú do Higgsovho poľa – toto sa volá higgsov mechanizmus.

Veľa médií si to príliš zjednodušilo a povedalo, že Higgs nám všetkým dáva hmotu. To nie je pravda – higgs dáva masu iba elementárnym časticiam. Za to, že nám ruka neprejde cez stôl vďačíme hlavne elektromagnetickej sile a odpudzujúcim sa elektrónom.

 A čo je teda nového?

Veľká otázka je, či higgs je taký ako sme očakávali. Či je taký ako ho predpovedal štandardný model. Štandardný model je súbor teórií, ktorý popisuje silnú a slabú jadrovú silu a elektromagnetickú silu. Je to pekná teória, ktorá má však veľké nedostatky. Nenachádza sa v nej gravitácia ani tmavá energia (dark energy). Vedci dúfali, že Higgsova častica bude trošku zvláštna a iná ako predpovedá štandardný model. Možno by sa na ňu dala napojiť gravitácia alebo tmavá energia. Teória supersymetrie tiež predpovedá zvláštny Higgs bozón a takisto ho dosť potrebujú aj rôzne teórie strún. Preto hlavným ťahačom výskumu je to, či je higgs ako ho predpovedá štandardný model, alebo je niečím zvláštnym.

Je to teda higgs zo štandardného modelu?

Od 14. Marca vieme, že je to naozaj Higgsov bozón. Pred tým sme vedeli len, že je to nejaký bozón a dúfali sme, že je to higgs (to vám média nepovedali čo?:D).  Štandardný model predpovedá viacero vlastností Higgsovho bozónu (nepredpovedá však hmotnosť/energiu, preto sme ho museli hľadať).

Predpovedá:

  • Nulový spin (čiastočne potvrdené v Marci 2013)
  • Pozitívnu paritu (čiastočne potvrdené v Septembri 2012 a znovu potvrdené v Marci 2013)
  • Viaže sa s masou (potvrdené v Januári 2013)

  • Rozpad Higgsovho bozónu na iné častice (zatiaľ nepotvrdené, možno MALÉ náznaky, že je to ináč ako predpovedá štandardný model)

Z toho to vyzerá, že sme na dobrej ceste ku Higgsu zo štandardného modelu. Niektorí fyzici určite plačú a nenecháva im to spávať, ako teraz dostanú gravitáciu a temnú energiu do štandardného modelu a ako ich vysvetlia a všetko spoja?

Ale ja chcem jednotnú teóriu!

To chcel aj Einstein keď sa snažil spojiť teóriu relativity s kvantovou mechanikou. Nakoniec sa mu to nepodarilo ale hľadanie fyzikov pokračuje.  Ostáva šanca, že tento higgs nie je poslednou časticou ako predpovedá štandardný model. Možno budú iné častice na vyšších energiách, alebo dokonca ďalšie Higgs bozóny, ktoré budú trošku iné. Na to všetko si však budeme musieť počkať, pretože LHC zatiaľ nie je dosť silné aby nám na tieto otázky dokázalo dať odpovede.

Author: join3r

Jeden zo spoluzakladateľov Pseudocastu. Podieľa sa na správe stránky a technickom zabezpečení všetkého okolo Pseudocastu. V profesionálnom živote sa zaoberá cloud a bigdata produktmi, správou *nixových systémov a datacentier. Voľný čas trávi prevažne prácou pre Pseudocast, ale nájde si čas aj na gitaru, fitness, bicyklovanie, samoštúdium, stolný tenis a blog. Zaujíma sa o filozofiu vedy a morálky, deskriptívnu štatistiku a populárnu vedu. Čítajte viac od join3ra

2 Replies to “Novinky o Higgsovom bozóne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.