Aj ignorant ako ja si nemohol nevšimnúť správy o samovražde celebrity, ktorých je v posledných dňoch neúrekom. Aj keď ma daná téma nezaujíma a prakticky som nečítal ani jediný článok celý, udivuje ma porušovanie novinárskej etiky prakticky každým internetovým masmédiom (ku iným médiám nemám prístup, možno je tam situácia lepšia).

Pri samovraždách existuje efekt, kde po správach o samovražde nejakej celebrity, glorifikácie samovrážd alebo ukazovaní samovraždy ako odpovede na problémy stúpa počet samovrážd a kopírovanie spôsobu samovraždy v správach. Tento efekt sa niekedy volá aj Wertherov efekt, po knihe „Utrpenie mladého Werthera“. Táto kniha spôsobila hŕbu imitátorských samovrážd a dokonca bola kvôli tomu v niektorých štátoch v minulosti zakázaná.

Tento efekt nie je bez kontroverznosti a má pár odporcov, ktorí tvrdia, že jeho efekt je oveľa menší alebo dokonca neexistujúci. Konsenzus a porovnanie pre a proti však primäli napríklad takú Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) na to aby poskytla odporúčanie novinárom ako sa správať.

Podľa WHO sa treba vyhýbať podrobnému opisu spôsobu samovraždy, prominentnému umiestneniu a opakovaniu správ. Takisto majú byť pozorný aj pri uverejňovaní fotografií a videí a obzvlášť si dávať pozor pri správach o samovražde celebrity.

Samovražda nie je senzácia, je to neschopnosť človeka vyrovnať sa so svojimi problémami. Ak máte problémy, nečakajte a snažte sa ich riešiť či už návštevou psychológa, alebo napríklad aj volaním na linku dôvery alebo nádeje (http://www.zdravie.sk/clanok/27634/telefonicke-linky-pomoci).

Koľko z médií a článkov, ktorým sme boli svedkami porušili týchto pár pravidiel čo robiť a nerobiť?

Čo robiť

  • Pracujte spolu zo zdravotníckymi organizáciami na prezentovaní faktov
  • Popisujte samovraždu ako dokonanú a nie úspešnú
  • Prezentujte iba relevantné dáta a nie na titulke
  • Zvýraznite alternatívy ku samovražde
  • Poskytnite informácie o linkách pomoci a komunitné zdroje
  • Publikujte varovné signály

Čo nerobiť

  • Nepublikujte fotky a listy na rozlúčku
  • Nepublikujte špecifické detaily použitej metódy
  • Nedávajte zjednodušené dôvody
  • Neglorifikujte a nerobte z toho senzáciu
  • Nepoužívajte náboženské alebo kultúrne stereotypy
  • Nerozdeľujte vinu
Odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie
Odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie

 

[spoiler title=“Zdroje“ style=“fancy“]
  1. http://www.who.int/mental_health/prevention/suicide/resource_media.pdf
  2. http://www.who.int/mental_health/media/en/426.pdf

[/spoiler]

Author: join3r

Jeden zo spoluzakladateľov Pseudocastu. Podieľa sa na správe stránky a technickom zabezpečení všetkého okolo Pseudocastu. V profesionálnom živote sa zaoberá cloud a bigdata produktmi, správou *nixových systémov a datacentier. Voľný čas trávi prevažne prácou pre Pseudocast, ale nájde si čas aj na gitaru, fitness, bicyklovanie, samoštúdium, stolný tenis a blog. Zaujíma sa o filozofiu vedy a morálky, deskriptívnu štatistiku a populárnu vedu. Čítajte viac od join3ra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.