Krajský súd v Nitre sa ešte koncom minulého roka obrátil na ústavný súd a požiadal o preverenie ústavnosti zákona prikazujúcemu povinné očkovanie. Urobil tak kvôli tomu, že sa jedna mamička chcela súdiť a nechcela zaplatiť 116 pokutu za odmietnutie povinného očkovania.

O výhodách aj nevýhodách očkovania sme už v Pseudocaste rozprávali mnoho (Pseudocast #10 – Očkovanie a jeho riziká, Pseudocast #76 – Andrew Wakefield, Pseudocast #121 – Hliník vo vakcínach a potrave) a napísal o tom pár blogov Osiris (Chrípka útočí na neočkovaných, Ako som sa išiel očkovať) aj sám veľký ja (Média proti očkovaniu, Toxické látky v očkovaní). Preto toto rovno preskočím.

Skočím hneď ku tomu, že človek by mal mať možnosť odmietnuť očkovanie svojho dieťaťa (tu sa asi líši môj názor od mnohých čitateľov/poslucháčov). Myslím, že by to malo byť jeho rozhodnutie a súčasťou demokracie a slobody je dovoliť ľuďom aby spravili hlúpe rozhodnutie. Podľa mňa by za to nemala byť ani finančná pokuta, ale skôr by mali byť rodičia poriadne preverení, či sú vôbec schopní/ochotní umožniť svojmu dieťaťu prístup ku lekárskej starostlivosti. Ak nie, tak by sa mali príslušné úrady pozrieť na riziká spôsobené týmto faktom a riziká pre dieťa ak by sa zobralo rodičom. Nechcem vidieť správy o mŕtvom dieťati len preto, že rodičia nepovažovali za dobrý nápad zaočkovať dieťa po uhryznutí besným psom, alebo sa snažili liečiť svoje dieťa modlitbami.

Nech je ako chce, zrušenie zákona o povinnom očkovaní by určite znížilo percento očkovaných detí a tým nás poškodilo všetkých, kvôli miznutiu davovej imunity. Aj preto neviem, komu mám držať palce. Ideálne by bolo, keby sa na fórach a zaujatých stránkach prestali rozširovať hlúposti. To by som ale chcel asi veľa.

Author: join3r

Jeden zo spoluzakladateľov Pseudocastu. Podieľa sa na správe stránky a technickom zabezpečení všetkého okolo Pseudocastu. V profesionálnom živote sa zaoberá cloud a bigdata produktmi, správou *nixových systémov a datacentier. Voľný čas trávi prevažne prácou pre Pseudocast, ale nájde si čas aj na gitaru, fitness, bicyklovanie, samoštúdium, stolný tenis a blog. Zaujíma sa o filozofiu vedy a morálky, deskriptívnu štatistiku a populárnu vedu. Čítajte viac od join3ra

5 Replies to “Ústavnosť povinného očkovania

 1. Jednoducha otazka, zlozita odpoved.
  Očkovať?
  – Ano, ale…
  – Nie, ale…

  My sme dieťa dali zaočkovať, či na ňom nechalo nejaké účinky neviem povedať, vyzerá v poriadku, trošku mešká s rečou, ale to mohlo byť spôsobené inými faktormi…

 2. Vykradnem obchod a potom sa obratim na ustavny sud, ci mi to zakon moze zakazat? Lebo ja som financny expert-laik a myslim si, ze vo finale takato kradez je pre obchod prinosom? WTF? Ockovanie je povinne, to co sa ockuje urcuju odbornici v tejto oblasti a bodka … Vsetko co je mimo zakon ne 116 eur … ale 11 600 eur a zanedbanie starostlivosti a umyslene ublizenie na zdravi …

  Ak sa zmeni zakon, a on bude chranit neockovanych, ocakavam, ze bude chranit aj ockovanych. Takze ak chces babo v kolektive, musi byt ockovane.

  Ale nesuhlasim z nazorom odoberat deti rodicom … to uz je neskoro.

 3. Jadro tvojho argumentu spociva v tvojom tvdeni, ze „súčasťou demokracie a slobody je dovoliť ľuďom aby spravili hlúpe rozhodnutie“. Problem tohto argumentu v nasom kontexte je ten, ze sa sustredi exluzivne na prava jednej skupiny rodicov (tych co sa nechcu ockovat), a ignoruje prava vlastnych deti, a celeho zvysku populacie.

  Pri povinnom ockovani su v hre zakladne prava, vratne prava na zivot a zdravie, ktore su garantovane usavou ako aj medzinarodnymi ludskopravnymi zmluvami. Tvrdenie, ze stat by mal znizit uroven garancie tychto zakladnych prav v mene slobody robit hlupe rozhodnutia mi pride vrcholne nepresvedcive. Na to by trebalo ovela silnejsi dovod (v jej pripade konkretne pravo zakotvene v ustave). Mas niekde link na jej ziadost na ustavny sud? Zauimalo by ma ake ustave pravo dotyca pani citi, ze jej bolo odoprete.

  1. netreba, a to z jednoducheho dovodu : nie je to studia, ale anketa =)

   The results of our >>>survey<<< with currently 15009 participants…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.