Tri tímy sa snažili dostať ku jazerám ukrytým pod Antarktídou. Tímu z US sa to podarilo 27. januára, kde pri vŕtaní zaznamenali zmenu tlaku, čo by nasvedčovalo tomu, že majú kontakt s podľadovcovým jazerom Whillans. Jazero Whillans sa nachádza 800m pod ľadom. V nasledujúcich dňoch budú do jazera spúštať nástroje na výskum, nejaké výsledky však majú už teraz. Z vrtáku odobrali kúsok ľadu v ktorom našli rozsievky. Sú to mikroskopické riasy, ktoré fungujú na fotosyntéze a obývali západnú Antarktídu ešte v časoch, keď jazero Whillans nebolo pod ľadom. Vedci neočakávajú, že v jazerách nájdu väčšie organizmy, pretože v nich nie je dosť energie na to, aby niečo väčšie uživili. Škoda, budú nám musieť stačiť extrémofilné mikroorganizmy.

Podľadovcové jazerá

Podľadovcové jazerá sú veľmi hlboko pod ľadom (napríklad jazero Vostok je 3.5-4 km pod ľadom) a sú izolované mnoho tisíc rokov (Vostok asi 400’000 rokov) nie len od vzduchu, ale aj od slnka. V týchto jazerách sa život uberal nerušene od vonkajška, a preto bude veľmi zaujímavé sledovať, ako sa za tú dobu život vyvíjal.

Obtiažna úloha

Ku jazerám je veľmi obtiažne sa dostať. Treba vŕtať mnoho kilometrov do ľadu a treba to urobiť tak, aby sa voda v jazere neznečistila. Nikoho by asi nepotešilo, keby sme vzácne jazero kontaminovali mikroorganizmami, ktoré máme aj tu hore. Američania používali na vŕtanie vrták s horúcou vodou. Teploty na Antarktíde sú problémom pre vrták, ktorý na jednej strane potrebuje byť chladený, ale na druhej strane nemôže byť chladený len tak vodou, pretože by ihneď zamrzla. Preto sa používa horúca voda, ktorá zároveň slúži ako izolant medzi jazerom a vonkajškom v momente, keď sa do neho prevŕtajú. Táto voda je ešte dezinfikovaná ultrafialovým svetlom, ktoré zabíja mikroorganizmy.

Ostatné tímy

Ako prvý hlásil úspechy ruský tím, ktorý používal petrolej pri vŕtaní, čo nie je taká čistá metóda, akú používali tím z Veľkej Británie a tím z USA. Podarilo sa mu zastať niekoľko metrov nad jazerom, ale kvôli prichádzajúcej zime museli opustiť svoje stanovisko a vrt nechať zamraziť. Tím z Veľkej Británie mal technické ťažkosti a pred mesiacom sa vzdal.

Author: join3r

Jeden zo spoluzakladateľov Pseudocastu. Podieľa sa na správe stránky a technickom zabezpečení všetkého okolo Pseudocastu. V profesionálnom živote sa zaoberá cloud a bigdata produktmi, správou *nixových systémov a datacentier. Voľný čas trávi prevažne prácou pre Pseudocast, ale nájde si čas aj na gitaru, fitness, bicyklovanie, samoštúdium, stolný tenis a blog. Zaujíma sa o filozofiu vedy a morálky, deskriptívnu štatistiku a populárnu vedu. Čítajte viac od join3ra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.