Teloméry – tajomstvo vysokého veku?

Pri každom delení bunky v našom tele sa skracujú teloméry. Taktiež ochraňujú konce chromozómov pred poškodením. Pri delení bunky sa pri replikácii chromozómov stále odkrojí trošku z telomérov. Ich dĺžka teda udáva koľko krát sa bunka môže rozdeliť, pred tým ako sa teloméry minú a potom sa už pri replikácii začne odrezávať z chromozómov (čo je recept na problém). Bunky v našom tele sa neustále rozdeľujú napr. pri procese opravovania. V minulosti sme si mysleli, že ak sa nájde spôsob ako predĺžiť teloméry, tak prestanú tikať naše biologické hodiny a staroba nám už neprinesie smrť alebo ešte lepšie staroba sa jednoducho nedostaví – nesmrteľnosť!

Ako dosiahneme večný život?

Celé je to však zložitejšie™. Aj keby sme vedeli predlžovať teloméry, tak nám neposkytnú nekonečnú mladosť. Dali by nám však ďalších 10 rokov života. Dĺžka nášho života nie je limitovaná dĺžkou telomérov[1] , podľa ich dĺžky by sme mali žiť oveľa dlhšie. Brzdí nás niečo iné. Čo konkrétne, je veľmi ťažké povedať. Určite tam však hraje rolu aj poškodzovanie DNA oxidáciou a podobné procesy[1] . Niečo však robíme, čo predlžuje náš priemerný vek.

Toto je graf rastu strednej dĺžky života pre novorodenca. Hovorí to o tom, aká je priemerná dĺžka života, ktorého sa novorodenec dožije za predpokladu, že sa úmrtnosť nezmení.

Stredná dĺžka života na Slovensku

Asi nikoho neprekvapí, že tento vek rastie. Zaujímavejšie je to, že rýchlosť zmeny rastie. To znamená, že každým rokom sa ku nášmu životu priráta viac a viac rokov. To vidno na nasledujúcom grafe.

Zmena strednej dĺžky života na Slovensku

Čiara v strede ukazuje trend. Zjednodušene: v roku 1985 by sme pridali ku strednému veku 0, 1 roku ale v roku 2010 by to bolo už 0, 2 roku.

Naskytá sa tu otázka: ak to bude stúpať naďalej a v jednom roku stúpne zmena z 0, 99 roku na 1, 0 budeme žiť večne? Každý rok by stúpol priemerný vek vypočítaný pre novorodenca o 1 rok. Keď bude rásť priemerný stredný vek, ako sa to prenesie na ľudí ktorí už žijú a nie len na novorodenca? Čo ak dĺžka nášho života rastie s pokrokmi a starostlivosťou o malé deti? Potom by nám starým somárom toto zvyšovanie bolo nanič. Našťastie (pre nás) to vyzerá tak, že tento rast sa na ľudí v 30-tke prenáša celkom dobre[2] . V 70-ke pre mužov však už nárast stredného života pre novorodencov neznamená nič, pri ženách stúpa ďalej[2] .

Konečne večný život!

Teória prečo rastie stredný vek hovorí hlavne o strave, hygiene a zdravotníctve. Veľa toho závisí od platu a ekonomického statusu krajiny. Je teda možné, že nárast stredného veku na Slovensku ide ruka v ruka s ekonomickým rastom a potom, keď dosiahneme to, čo majú bohaté krajiny sa zastaví? Pozrime sa preto na grafy urobené z najbohatších krajín, kde dĺžka stredného veku je menej limitovaná ekonomickou situáciou.

Stredná dĺžka veku pre krajiny s vysokým priemerným príjmom

OK, stredný vek pekne rastie. Ako je na tom ale zmena? Rastie aj tá?

Zmena strednej dĺžky veku pre krajiny s vysokým priemerným príjmom

Do frasa, klesajúci trend. Vyzerá to, že zatiaľ čo na slovensku je rast stredného veku spôsobený ekonomickým rastom tak v bohatších krajinách, kde limit už nie ekonomická situácia ale (asi) zdravotná starostlivosť(atď) sa rast zmenšuje. Je čoraz ťažšie a ťažšie pridať ku strednému veku ďalší rok.

Žiadna nesmrteľnosť? =(

Žiaľ, vyzerá to tak, že aj napriek míľovým krokom vedy a medicíny sa týmto tempom ku nesmrteľnosti nedostaneme. Ostáva nám len dúfať v prielom, ktorý tento trend otočí a dovolí nám ochutnať ovocie nesmrteľnosti (a riešenie preľudnenej zeme). Naša jediná šanca na nesmrteľnosť je spraviť niečo, čo tu po nás ostane.. bla bla … a podobné hlúposti, ktoré mi tlačia do hlavy, aj keď dobre vedia, že ja chcem NESMRTEĽNOSŤ!

Ps: Grafy aj štatistickú analýzu som robil ja (preto nie sú grafy také fancy vyčačkané). Dáta boli vytiahnuté z The World Bank

Zdroje:

  1. ARE TELOMERES THE KEY TO AGING AND CANCER? http://learn.genetics.utah.edu/content/begin/traits/telomeres/ ^
  2. ATLAS ÚMRTNOSTI SLOVENSKA 1993 – 2007 http://www.infostat.sk/vdc/pdf/umrtnost93-07.pdf ^

Author: join3r

Jeden zo spoluzakladateľov Pseudocastu. Podieľa sa na správe stránky a technickom zabezpečení všetkého okolo Pseudocastu. V profesionálnom živote sa zaoberá cloud a bigdata produktmi, správou *nixových systémov a datacentier. Voľný čas trávi prevažne prácou pre Pseudocast, ale nájde si čas aj na gitaru, fitness, bicyklovanie, samoštúdium, stolný tenis a blog. Zaujíma sa o filozofiu vedy a morálky, deskriptívnu štatistiku a populárnu vedu. Čítajte viac od join3ra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.