Dívajte sa pozorne na tieto písmenká. Ste unavení. Chce sa vám spať. Teraz choďte von a zoberte lízatko prvému batoľaťu, ktoré uvidíte. Tak ako, podarilo sa mi vás zhypnotizovať? Predpokladám, že asi ani nie. A prečo sa mi to nepodarilo, to si ozrejmíme v prvej tohtoročnej časti Pseudocastu a popri tom si samozrejme o hypnóze povieme ešte oveľa viac a rozoberieme si aj nejaké mýty, ktorými je opradená.

Témy :

 1. Čo sa stalo 6.1.
 2. Tekutý teleskop
 3. Meteorit rekordman
 4. Absolútna nula
 5. Fakt a fikcia (Obezita, HIV vakcína, Proteín regulátor pamäte)
 6. Veľká téma : Hypnóza
 7. Vyhodnotenie ankety „Fakt a fikcia pre poslucháčov“ (Farbivo E123, Rytier v brnení, Vikingské helmy)

8 Replies to “Pseudocast #67 – Hypnóza

 1. škoda, že som zmeškala anketu 🙂 také pekné témičky.

  pri Vikingoch ste zabudli na hlavný argument proti rohatým helmám – že je to absolútna blbosť, lebo by to bolo extrémne nepraktické v boji 🙂
  hociktorý nepriateľ by takého bojovníka mohol za tie rohy chytiť a povedzme fláknuť s ním o zem. rohaté helmy sú vyslovene popkultúrna záležitosť, Vikingovia neboli vôbec sprostí 😉

  1. podla mna by sa im to skor kade-tade zachytavalo plus by to rozhodilo tazisko helmy a lietala by mu zo strany na stranu…to chytanie neviem no. asi rok som chodil trenovat boj s palicou k jednej skupine, co robili historicky serm, tak som si trosku ten boj chladnymi zbranami mohol omrknut a dospel som k nazoru, ze chytat za helmu protivnika, ktory na teba mava sekerou alebo mecom je extremne…neprakticke =)

   1. praktickejšie je najprv ho odzbrojiť 😀
    na druhej strane, kto ti káže, aby si ho chytal spredu?
    ťažisko by som neriešila, duté rohy sú iste ľahšie ako železná helma, ale s tým zachytávaním si trafil.
    mimochodom, niekde som sa dočítala, že z podobných dôvodov boli nepraktické aj dlhé vlasy, lebo za vrkoče sa tiež protivník ľahko chytal. dokonca sa to spomína v nejakej legende či ságe, teraz presne neviem ktorej.

   2. legenda vrati, ze rimski legionari si preto museli holit brady – aby ich za ne nemohol nepriatel kmasat =)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.