Mnohí z nás sme sa s tým stretli – šeptom vás osloví človek z tmavej uličky zahalený kapucňou, slangom tej-ktorej lokality sa opýta, či si dáte drogu. Roztraseným hlasom pritakáte, peniaze a balíček s nebezpečným obsahom zmenia majiteľov. Po príchode domov zatiahnete žalúzie, vyberiete lyžičku, zapaľovač, vytrhnete filter z cigarety a pripravíte si dávku. Pichnete si ju do oka, aby neostali stopy po ihle a začína sa jazda. Znie vám to povedome?

Asi nie. Chcel som vás nachytať, marihuana sa nepichá do oka, pretože keď si ju nedáte rovno do žily, tak má slabší účinok. Tak ok, tak sa teda nepichá. Ale otázka je – je marihuana škodlivá alebo nie? Na jednej strane máme fuj fuj vládu a jej propagandistické nástroje vo forme napríklad…lekárov. Na druhej strane máme zástancov marihuany, poväčšine absolventov Google University. Pokúsme sa prizrieť kritickým okom na plusy a mínusy užívania tejto drogy.

To dobré

Samozrejme fetovanie musí mať nejaké dobré stránky. Keby fet len škodil, tak to nikto neberie. Čiže po užití marihuany nám je dobre. Nastupuje dobrá nálada, uvoľníme sa, svet je gombička, všetko je salám-banán, však to poznáme (len z rozprávania, pravdaže). Vďaka tomu, že zmenšuje nevoľnosť, sa používa v medicíne u pacientov podstupujúcich napríklad chemoterapiu. Ľudia trpiaci na AIDS môžu dostať marihuanu na povzbudenie chuti do jedla a takisto proti nevoľnosti.
Informovaný čitateľ by isto vedel vymenovať viac plusov, ale mňa skôr zaujímajú mínusy. Na Facebooku som totižto videl niekoho hovoriť, že marihuana nie je škodlivá a mňa zaujímalo, či nám naozaj neškodí.

Predávkovanie

Na jednej strane sa tým nedá predávkovať ako sa dá iným drogami alebo alkoholom – teda tým smerom, že človek užije takú veľkú dávku, že ho zabije, ale teoreticky je to možné. V minulosti sa odohrali prípady, keď ľudia umreli po vnútrožilovom užití hašišového oleja. Uznávam, že toto nie je to, čo „nakurenko odvedľa“ štandardne robí, ale proste kto chce, môže sa zabiť aj THC-čkom (tetrahydrokanabinol, najúčinnejší alkaloid obsiahnutý v marihuane).

Fajčenie

Už som sa stretol aj s názorom, že cigarety by neškodili, keby do nich korporácie nepridávali rakovinotvorné látky. Túto Alicu nechajme vo svojej krajine zázrakov a vráťme sa naspäť do skutočnosti. Fajčenie je zďaleka najbežnejší spôsob užívania marihuany. Spaľovanie čohokoľvek produkuje kopec bordelu. Existujú štúdie, ktoré porovnávali tabakový a marihuanový dym a zistili, že aj keď sú podľa očakávania veľmi podobné, v marihuanovom dyme viac amoniaku, kyanovodíku a oxidov dusíka (NO, NOx). Na druhej strane sa ale zdá, že marihuanový dym obsahuje menej polónia, olova, arzénu, nikotínu a niektorých látok špecifických pre tabak.
Marihuana produkuje porovnateľné množstvo dechtu s klasickou cigaretou a obsahuje približne 50 známych karcinogénov.
Ale keďže užívatelia marihuany jej vyfajčia ďaleko menej ako fajčiari cigariet, neexistuje ešte jasná kauzalita medzi fajčením marihuany a rakovinou pľúc. Doterajší výskum u hlodavcov a u ľudí ale naznačuje, že fajčenie marihuany vedie k zvýšenému výskytu rakoviny pľúc, hlavy, krku a močového mechúra.
Kto chce svoje riziko na rakovinu držať tak nízko, ako je len možné, mal by sa teda fajčeniu marihuany vyhýbať.

Účinky na kognitívne schopnosti

Nazvdory rozšírenému názoru marihuana nás nemusí tak vypatlávať, ako sme si mysleli. Na jednej strane áno, sú tam pozorovateľné zhoršené kognitívne schopnosti (trochu pamäť, trochu verbálne schopnosti), ale vyzerá to tak, že tieto zmeny sú reverzibilné a človek vie naplno fungovať po dvoch týždňoch abstinencie. Výnimku môžu tvoriť naozaj náruživí užívatelia.

Závislosť

Áno, dá sa to. DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) uvádza závislosť na marihuane ako poruchu, ktorá vyžaduje liečbu a postihuje okolo 9% dospelých užívateľov. Medzi abstinenčné príznaky patrí dysforická nálada (opak eufórie – úzkosť, podráždenosť, depresia, nepokoj), suboptimálny spánkový režim a zhoršená funkcia tráviaceho traktu. Samozrejme tieto symptómy nie sú spravidla zvlášť výrazné a zvyknú sa vytratiť do pár týždňov po skončení užívania marihuany. A celkovo nechápem, prečo toto toľko ľudí prekvapuje. Keď nám niečo robí dobre, mozog si to dobre zapamätá – aha najem sa, to je dobré, vyplavíme dopamín, aby si to človek zapamätal a spravil to zas. Rovnako fungujú aj drogy, akurát že to je také klamstvo pre mozog. Síce nám za odmenu vyplaví látky na dobrý pocit, ale toto je indukované chemicky a správanie, ktoré tomu predchádza, nemusí byť úplne nutne to optimálne.

Vplyv na šoférovanie

Nie je to veľmi známy fakt, ale marihuana našim vodičským schopnostiam nejak zvlášť nepomáha. Ba čo viac, zašiel by som ešte o krôčik ďalej a povedal, že marihuana naše šoférovanie zhoršuje drastickým spôsobom. Vodiči, ktorí viedli vozidlo do troch hodín po užití marihuany, majú dvakrát väčšiu šancu na nehodu ako vodiči triezvi. Problémom je najmä zhoršený reakčný čas, zhoršená pozornosť a koordinácia pohybov. Treba ale čestne dodať, že zhúlený vodič si uvedomuje, že je zhúlený a spravidla jazdí pomalšie a menej riskuje v porovnaní s vodičom ožratým, ktorý si zase zvyčajne myslí, že je majster sveta, všade bol dva razy a ešte raz sa tam vráti (alebo ako by povedal jeden môj známy : do rici písal, hovno mu prišlo) a jazdí prirýchlo a riskantne.

Záver

Účelom článku nebolo hejtovať na fet, ale skôr poukázať na to, že užívanie marihuany nemôžme v žiadnom prípade označiť za neškodné. Nepriaznivé účinky sú akiste neveľké, ale sú tam. Fajčenie marihuany je rizikový faktor pravdepodobne vplývajúci na vznik rakoviny a šoférovanie bezprostredne po užití drogy zvyšuje šancu na dopravnú nehodu. Ak máte teraz v ruke injekciu s pripravenou prvou dávkou marihuany a váhate, či si ju pichnúť alebo nie, skôr by som vám poradil, aby ste to nerobili. A ak marihuanu užívate…tak radšej opatrne a s rozmyslom (a nesadať za volant). Nie je to ani zďaleka najhoršia vec, ktorú do seba môžete narvať, ale nedá sa ani povedať, že vôbec neškodí.
Ak máte na túto tému odlišný názor alebo chcete niečo doplniť, píšte smelo do komentárov.

Zdroje

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

14 Replies to “Je marihuana neškodná?

 1. Trošku offtopic, ale už dlhšie sa chystám : chýba vám tu tlačítko fb like. Chcel som tento článok odmeniť páčikom, nie ho zdielať, ale nedá sa, len šérovať a šérovať. Ale ja ho chcem len lajknúť!

  1. pacik button neviem presne preco tu nie je, lebo webstranku soferuje joiner, ale mozes ohodnotit clanok hviezdickami =) eventuelne na fb je ten clanok na pseudocast stranke sharnuty, tak mozes paciknut to =)

   1. Hviezdičky som odobral, lebo nedávali zmysel 🙂
    Ľudia nehodnotili kvalitu článku, ale to či s tým súhlasili alebo nie, čo potom podľa mňa neukazovalo, ktorý článok by mal byť vyššie, kedže dávalo navrch iba články, ktoré neboli kontroverzné a s ktorým čitatelia súhlasili. To by bolo fajn, keby niektoré články neboli na vyber.sme.sk, ktoré vždy prilákajú napríklad ani-GMO ľudí ako bol príklad tu: http://www.pseudocast.sk/gmo-potraviny/

  2. Like button je dosť pomalý a podľa najnovšieho tiež otvára nové (ajax) okno, ktoré môžeš zavrieť a vtedy to nepastne na tvoj wall a dá iba like. Teda iba pridá číslo ku like, ale prakticky nemá význam. Share to zakaždým dá aj na tvoj wall.
   Kvôli pomalosti a tomu, že to má zmysel iba ak to dáš na svoj wall (presne ako robí share) som to sem nedával. Samozrejme viem, že like majú ľudia radšej ako share, ale musel som sa nejako rozhodnúť. Možno v budúcnosti to prehodnotím.
   Like – ukazuje relationship medzi content providerom a užívateľom. Je obojstranný ale pasívny.
   Share – je aktívny a nerobí relationship.
   Správne by sa mal na postoch používať share a na stránke like (takto to máme). Na ostatných blogoch vidíš na postoch like iba kvôli tomu, že to ľudia majú radšej aj keď striktne povedané to nie je správne.

 2. V zasade: vsetkeho vela skodi!!!! Najvacsiu rolu hra vas psychicky postoj a stav

  Vpliv kanabinoidov z konope prostrednictvom endokanabinoidneho systemu na telo je obrovsky, zasahuje skoro do kazdeho aspektu fungovania tela. (kompletny „kernel tweaking“)

  Ich spravanie je velmi zvlastne (meni sa podla potreby a stavu mysle).
  Vztah medzi uzivatelom a konope hodne pripomina symbiozu.

  v zasade pozitivne a negativne dopadi su tie iste, ide o cloveka,

  napr:
  „neexistuje ešte jasná kauzalita medzi fajčením marihuany a rakovinou pľúc.“
  Uz 50r sa zbieraju statistiky koli resp.och. (rakovina pluc npr.) -> pravidelny fajciar marihuany (10j za den podmienka) ma znizenu pravdepodobnost oproti zdravemu so zdravou zivotospravou.

  „Vplyv na šoférovanie“: (kazde plus ma svoje minus) su znizene reakcne casi (co sa da povazovat ako znizena schopnost riadit auto) ALE kompenzuje to hodne zvysena obezretnost (znizenie reakcnych casov poskytuje viac casu na zhodnotenie viacerych situacii ktore mozu nastat a je ich hodne) Proste vodic pod vplivom jazdi bezpecnejsie, to ze obcas presvihne odbocku dom je druha vec. (akysi lekar to dokonca povedal nahlas v TV pri rieseni nejakej autonehody asi 15r. dozadu nehoda sa stala v BA nad hlavnou stanicou)

  „Závislosť“ su to skor 3% ako 9% a nieje to zavislost doslovne. Cas kym si telo zacne produkovat svoje vlastne endokanabinoidy pre vas endokanabinoidny system v mozgu, ktory je u bezneho cloveka vecsinu casu neaktivny moze doprevadzat nervozita ci depresie (pri 3-5%). Pozor, netreba si mylit nezvyk, vytrhnutie z kazdonenneho stereotypu so zavislostou na drogach. Pokial sa doticny nenudi, vysadenie si ani nevsimne

  „Účinky na kognitívne schopnosti“ ano, funkcia selektivneho cistenia pamate. Napriek tomu ze infor. je dolezita ale v skutucnosti vam je putna bude odsnunuta do pozadia a musite ju lovit. To bola vsak vasa volba a navyse sa to da ovplivnit (vsetko ovplivnuje stav a postoj vasho JA)

  Uz je davno co som tuto problematiku studoval, a nepamatam si nazov, ale bunky z vacsiny druhov rakoviny osahuju nieco ..(nepamatam) co je pre ne specificke. Ide o to ze konkretne THC to cosi na seba velmi ucinne viaze a vyplavuje z tela. Ze lieci rakovinu sa uz oficialne priznava no tvrdi sa ze bunky rakoviny zabija. Chemicka vlastnost je uz nejaky cas znama a ide konkretne o THC ktore je velmi nachylne sposob uzitia je dolezity nakolko pri napr. poziti dochadza k reakci z kyselinami v zaludku a meni sa na zvacsa CBD ktory tuto vlastnost nema

  Skor by niekoho mohlo zaujimat, objavyju sa naznaky ze marihuana dokaze deaktivovat virus herpesu

  1. – mam seriozne problemy uverit tomu, ze ked niekto vyfajci 10 jointov denne tak ma znizenu sancu na rakovinu pluc ako clovek co nefajci a so zdravou zivotospravou. dokazal by si najst linku na source tohto tvrdenia? nejaku studiu podla moznosti

   – to co pises o soferovani je presny opak toho, co ukazala studia (je uvedena v zdrojoch). do 3h po uziti marihuany je dvojnasobna sanca na nehodu, ako keby si nebol zhuleny. ked tak kludne hod studiu, ktora toto moje tvrdenie vyvracia

   – to zavisi od toho, ako si si zadefinoval zavislost. vseobecne sa da povedat, ze zavislost je forma kompulzivneho konania, ktore vykonavas bez ohladu na mozne negativne nasledky. nevidim ziaden problem v tom, ze 9% dospelych hulicov si da brcko napriklad pred pracovnym pohovorom, kde by sa im prave trebalo sustredit a mat cistu mysel. alebo pred jazdou autom. alebo pred vyucovanim. alebo ze prides domov z roboty, a automaticky si das bongo bez toho, aby si nad tym zvlast premyslal (to by sa uz dalo nazvat kompulzivne spravanie)

   – vacsina z tych zazracnych vlastnosti konope, o ktorych som cital, maju povod v petriho miske a, ako vacsina podobnych zisteni, sa v cloveku neobjavia (vid hype okolo antioxidantov). nie som si isty, ci vacsina buniek rakoviny obsahuje nieco, co je pre ne vsetky rovnake a zaroven ked to vyplavis, tak rakovinu znicis. predpokladam, ze ak by desiatky/stovky druhov mali rovnaku slabinu, uz davno by sa 90% penazi urcenych na onkologicky vyskum sypali do vyskumu tejto latky (ano ano, big pharma blabla). pokial ja viem, najvacsi problem s rakovinovymi bunkami je prave to, ze je sakra tazke ich identifikovat, kedze su to vlastne pacientove bunky. ak by mali jednu spolocnu jedinecnu vlastnost…to znie ako holy grail onkologie. skus najst studiu, kde sa ukazuje, ze ta marihuana vyplavuje tu vec specificku pre rakovinu (bolo by cool, keby to bola studia na ludoch, nie z petriho misky)

   1. hra na bicie je omnoho narocnejsia na sustredenie a koordinaciu ako riadenie auta v akej kolvek prevadzke. Takze pod vplivom THC sa asi bubnovat neda a jazz uz vobec nie, hmmmm skoda ->

    Gene Kruppa (jazz drummer, pouzi gugle a skukni) 1. celebrita zavreta v ramci propagandy za uzivanie a prechovavanie

    odporucam dokument Grass (1999) ako prebiehala ilegalizacia (gugle Grass – Marijuana History(CZ) 1999

    THC je: pro-apototicke, anti-angiogenne

    Tak som si nastudoval co si mi odporucil „ukazala studia (je uvedena v zdrojoch)“ jedno je wikiedia, druhe ako sa robi
    toxikologia THC a este nieco co si mal asi najskor na mysli. Ma to 15 riadkov cca,
    neodvolava sa na ziadnu spravu (ani nedostupnu, iba kontakt davajuci
    dojem najvyssej odbornosti kamsi do CA a AU……..) A ze to je OPAT
    statistika bez primarnej premennej ktora sa proste neda zistit, tak by
    som to typol na tu australiu kedze fr tam spomenute nebolo ;o)

    Statistika typu 1000 nehod z toho 10% alkohol, 5% marihuana, 2% mobil.. Z coho jednoznacne vypliva ze za volantom je najnebezpecnejsi 1. Alkohol 2. Marihuana 3. Mobil…… ……. na nieco som zabudol???? ……

    Aha na zvysnych 83% triezvych volantov, lenze to by uz kazdemu prebehlo v hlave ucivo z matematiky 2. stupna ZS statistika a ze bez poctu vodicov pod vplivom xy ktori boli bez nehody nezistis vobec nic. Dalo by sa uvazovat o pravdepodobnosti, kde by sa urobil co najpresnejsi odhad, lenze rovno mozem povedat ze cislo by bolo neziaduco vysoke)

    Ironicky prave statistika zrusila jeden z najperspektivnejsich „skodlivych“ vlastnosti THC a je to schizofrenia. Z vyskumu neurologov vypliva ze je velmi pravdepodobne ze moze odstartovat schizu u nachylnych ludi (skoro 100% sami tvorcovia tejto tezi upozornili ze je to blbost ale vyzera to tak podla doterajsieho vyskumu endokan. . „Marihuana je dovodom obrovskeho narastu schizofrenie,sluzi ako starter“, dokonca ju podporili aj psychiatri. Nastastie su medzi nimi aj taky ktorym na ich praci zalezi zrusili ich asi takto: To by ale musel byt omnoho mensi narast schizi v krajinach kde sa marihuana skoro vobec neuziva ale je cca rovnaky.

    Inak za tych 10 sorac, su to 3,som to skukol a je to asi takto: (Suhlas hodne velky error)

    priemerny fajciar marihuany:

    3 dzointy denne po dobu 15 rokov
    alebo
    5 rokov, ale priemerne 3 dzointy denne 15 rokov

    musi byt 45-50 dzointovych rokov. Dzointovy rok je pocet dzointov za den krat pocet prefajcenych rokov..

    S tou rakovinou aj mne to pride prilis jednonuche, lenze tolko ludi caka na smrt, dam ruku do ohna ze minimalne kazdy 3 by to skusil ci to zafunguje no lekari odmietaju robit ci i len obycajnych svedkov, a ked poviem „ze prilis zatvrdilo, az je to podozrive“ tak vobec neprehanam. A to nehovo o tom, ze sami uz pacienta odpisali a na podpisanom umrtnom liste uz chyba len doplnit cas, takze nemaju co stratit, len ziskat.

    a mrrrrrte dalsieho, proste jedny su v defenzive, druhy v ofenzive ktory udavaju nejake dovody bez akeho kolvek dokazu

    p.s.: po 1. ilegalizacii conope farmaceutika este lobovali za legalizaciu lebo predavali lieky z nej (napr. liek na astmu, ktory naozaj fungoval a dodnes nahrada neexistuje) a ano nekecam ilegalizacia prebehla uz minimalne 4x a podslednu zaviedol G.W.Bush starsi. Uz totizto min. 4x bola vlada USA donutena ludmi k minimalne dekriminalizacii.

   2. – hra na bicie je omnoho narocnejsia na sustredenie a koordinaciu ako riadenie auta v akej kolvek prevadzke. Takze pod vplivom THC sa asi bubnovat neda a jazz uz vobec nie

    non sequitur. samozrejme ze sa da. otazka je, ci by ten clovek bubnoval lepsie nenahuleny, ale to nevieme povedat, lebo nemame Gene Kruppa ktory by neuzival marihuanu. ja som zase pocul rozhovor s jednym hudobnikom, ktory hovoril, ze ked tvoril pod vplyvom tak v danej chvili mu to prislo uplne super, ale ze ked si to vypocul za triezva a skusil to iste nahrat triezvy, vzdy mu to vyslo kvalitnejsie ako pod vplyvom. sice „jedna babka povedala“, ale tak su aj ludia, co to vnimaju tak, ze lepsie je nebabrat do vnimania reality =)

    – dopravne nehody

    argumentujes uplne scestne. ok, 83% sposobia triezvi vodici, pretoze ich je co? drviva vacsina. podstatna vec je tu to, ze ked soferujes ozraty, mas vacsiu sancu na nehodu, ako ked soferujes triezy a takisto ked soferujes nahuleny, ta sanca bude vyssia (nie, neznamena to ze automaticky naburas pod vplyvom, ani ze triezvy nenaburas). samozrejme ze sanca sa moze zvysovat milionom inych faktorov (unava, migrena, vrestiace decko vzadu), ale to neznamena, ze teraz mozme povedat, ze je ok soferovat sfajceny

    – rakovina

    s thc sa v skutocnosti studie dost robia, napriklad nedavno vysla studia o tom, ci thc pomaha zmiernovat priznaky nejakeho mentalneho ochorenia (neviem teraz ci to bol azheimer alebo parkinson alebo co…nepamatam sa). podavali im thc v tabletkach a vysledok bol neodlisitelny od placeba a planuju druhe kolo s dvojnasobnou davkou.
    moj osobny nazor ale je, ze problem pro-marihuana komunity je neskutocny confirmation bias a wishful thinking – vsetko negativne o marihuane je automaticky zle bez ohladu na zdroj/kvalitu studie, ale ochotne uveria anonymnemu textiku o nejakom „novom“ liecivom ucinku. proste neaplikuju rovnaky level kritickeho zmyslania na pro- a proti- argumenty. v niektorych pripadoch thc skutocne pomaha, ale v mnohych aplikaciach sa nepodarilo zreplikovat nejake domnienky alebo vysledky zo studie v petirho miske. a dalsia vec, ktoru si casto ludia neuvedomuju je, ze studie sa robia s izolovanymi alkaloidmi (najcastejsie samozrejme thc), kvoli tomu, aby sa dala kontrolovat presne davka a este k tomu v ovela vacsej davke, ako by si prijal pri vyfajceni jointa, ale tato komunita to automaticky interpretuje ze to je to iste ako ked si da jointa

    ja by som velmi chcel, aby sa vo vyskume thc pokracovalo. ale takisto by som velmi chcel, aby si ludia vedeli udrzat odstup a triezvo zhodnotit data, ktore mame k dispozicii. spravny postup by mal byt „robi latka XY toto a toto? idem si precitat studie a potom sa rozhodnem“. v pripade pro-marihuana komunity ale mam pocit, ze ich research prebieha skor takto „viem, ze marihuana lieci (vsetko). idem na internet najst stranky, ktore podporuju moje tvrdenie a budem ignorovat tie ostatne“. a takto by sa nemalo postupovat nikdy

    a len tak na okraj osobny splech…100x radsej by som bol, keby sa vymenili trava a slop, ze miesto alkoholu by si v obchode mohol kupit marihuanu a tresty by boli za alkohol, ale bad luck no, nemyslim, ze v dohladnej dobe sa toto nejak zvlast zmeni

 3. tak ono fajcenie cohokolvek je skodlive. Inak viem o jednom typkovi co si vyraba a uziva marihuanu len vikendovo a to vo forme kolacikov, cukrikov, masla atd… nemyslim si zeby taketo uzivanie mohlo sposobit negativne trvale nasledky na organizmus ale mozno sa mylim. Samozrejme treba povedat ze on tvori vynimku kedze vacsina uzivatelov nieje ochotna mat taku velku spotrebu marihuany a viac inklinuju ku sposobom uzivania ktore davaju najvacsi efekt pri najmensej spotrebe

 4. ja som dokonca niekde cital ze mame v mozgu receptory vylucne na kanabinoidy…resp. vylucne citlivejsie…co sa uzivania tyka, vaporizer je asi najjednoduchsia a najsetrnejsia metoda pre zdravie..podlozena

 5. vsetko pekne, akorat to s tou letalnou davkou je trochu ozaj zbytocne, ved ked by clovek chcel tak sa predavkuje aj vodou 🙂 ….. a este jedno, hovorme tej rastline pekne po slovensky – konopa, konôpka, a nie tymto strasnym slovom, ktore si vymysleli americky bojovnici proti vsetkemu….

  1. preco zbytocne? mne to naopak prislo hrozne zaujimave, ze boli na svete odbornici, co prisli aj na to, ako sa otravit thc 😀

   a v tomto kontexte (droga) budem pouzivat aj nadalej slovo marihuana. zo slex-u :

   konope -í D -iam L -iach pomn.
   odb. konopa -y -nôp ž.
   1. úžitková poľná rastlina pestovaná pre vlákna a semeno, bot. konopa siata Cannabis sativa: trhať konope
   2. vlákna tejto rastliny: česať konope

   oproti tomu

   marihuana -y ž.
   sušené indické konope využívané pre omamné účinky ako fajčivo

   strasne skor je, ze si proti nazvosloviu, ktore nam lahko umoznuje rozoznat kontext, v akom sa o rastline/susine budeme bavit len preto, lebo ti prekaza, ze jedno z tych slov ma negativnu konotaciu a zdovodnujes to tak, ze to slovo vymysleli nejaki americania, ako keby to samo osebe bolo zle. po prve, je uplne jedno, kto ake slovo vymysli. ked nam umozni vyjadrovat sa presnejsie, preco ho nepouzivat? a po druhe slovo marihuana si vymysleli (spanielsky hovoriaci) mexicania – aj ked potom ho samozrejme riadne spopularizovali ti truhlici, co to chceli zakazat v usa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.