Hou hou hou, drahí Pseudocastíci! Neviem, či ste si všimli, ale opäť sa neodvratne bliížia Vianoce a Šťastný Nový Rok. Tak ja napríklad som si to dobre všimol, mojej pozornosti len máločo ujde. O vianočných zvyklostiach a tradíciach sa vyjadrovať nebudem – po prvé preto, lebo o tom už vykladal Martir v Pseudocaste #115 a po druhé preto, lebo ma to nezaujíma a po tretie by som to musel študovať a na to nemám chuť.

Miesto toho vám, dietky moje adventné, porozprávam, prečo sú sviatky dobré, prečo sú zlé a prípadne akých najčastejších chýb sa sviatkujúci majú vyvarovať, takže sa dá povedať, že tento blog bude ďalší z nekonečného radu blogov na tejto stránke, ktoré priamo zlepšujú kvalitu života pospolitého ľudu.

Čo je veľmi najvác kúl

Voľno

Omladina nemusí po pitke triezvieť v škole, zástupcovia pracujúcej triedy zas neriskujú, že po jednom pivíčku zavrú na minútku oči pri sústruhu, ktorý následne vcucne brigádnika – vyvrheľa z kolektívu, ktorý ako jediný nebol opitý ako jeho spolužiaci ale miesto toho si chce výpomocou zarobiť na nejakú obskurnú hračku z čeľade “Forever Alone Toyz™” (napríklad banán, izolepu a chňapku na pečenie). IT-čkári zase voľno využijú na vzácne chvíle, keď sa nemusia zamýšľať nad smerovaním demokracie na Slovensku a nebudú písať spiatočnícke blogy, ktorými by mohli rozvrátiť mladý slovenský národ.

Poživeň

O správnom stravovaní som radil už minule. Vianočný stôl je obťarchaný výživnou domácou stravovou – údeninami, koláčmi, pálenkou. Nie je hanbou si nabrať aj opakovane – a to čím častejšie, tým viac. Môj najobľúbenjší koláčik je metrový koláč a ďalej neodolám ani šiškám. Medzi ďalšie zákusky, ktoré prudko môžem, sa radí rozličné mäso a kapustnica (s klobásou).

Čo je mierne kúl, mierne nekúl

Darčeky

Nebojte sa, nejdem hejtovať na morálny úpadok, ktorý zapríčinil, že Vianoce sú už degradované len na rozdávanie vecných upomienkových predmetov (aha drahá čo som našiel zapadnuté za práčkou! Pamätáš? Toto gravírovane prasačie kopyto nám dal Alojz s Gertou pod stromček pred trinástimi rokmi!). Nekúl na darčekoch je, že na to nemám fantáziu a to napriek tomu, že existuje významná spoločenská požiadavka po tom, aby som poznal najtajnešie túžby aj tej najvzdialenejšej rodiny, čo je veľmi nekúl. Na moje veľké šťastie ale týmto vzácnym talentom oplýva moja najdrahšia, čiže mi spravidla stačí vymyslieť jeden darček (práve pre dámu z môjho srdca vyvalenú) a tým to pre mňa končí. A to je zase kúl.

Čo je veľmi najvác nekúl

Cestovanie

V Brne bývam rád, aj na vyprahnutom východnom Slovensku som rád, ale cestujem nerád. Keby som nebol chudobný, bol by som si býval kúpil auto, ale keďže mi pán jOin3r nechce dať žiadne dividendy zo zisku Pseudocastu (údajne ich mám u neho “uložené”, aby som ich prirýchlo neminul a sľubuje, že mi ich dá, až budem pripravený), som odkázaný na vlakovú dopravu. Spolu s celým ďalším davom podobne finančne hendykepovaných nešťastníkov.

Vianky

Zlé slovo, pokazené. Vždy ma skôr napadnú vianočky ako Vianoce. Neberte ma zle, vianočku mám tiež rád, ale je zopár slov, ktoré by mohla slovenčina so zármutkom v tvári a nevyrieknutým ospravedlním poliať kyselinou, rozsekať hrdzavou motorovou pílou, zabaliť do hrubého plátna a zakopať v lese (spomedzi ostatných spomeniem ešte “počko” akože počasie a “počík” akože počitač. Verím, že mnohí z vás tieto slová až doteraz nepoznali a preto ste mi istotne vďační, že som vám ich vyzradil).

Záver

Chvalabohu, ale niekedy aj žiaľbohu, ale tentokrát chvalabohu, že už je tu čas sviatočný. Východniari sa spokojne vracajú domov, aby si navzájom mohli v miestnom pohostinstve vymeniť historky o tom, akí sú tí blaváci sprostí. Blaváci sa chystajú na Štedrý večer do akéhosi Subclubu, jOin3r vetrí fúzikmi, kde by uchmatol nejaké mäso. Martir si zbožne želá, aby pod stromčekom našiel vysnívané zlaté ostruhy a novučičké oprate, no a osirisko vám všetkým želá pekné sviatky atakďalej, však viete, dojatie, smrk, na zdravie, však sa ešte nahmatáme aj keď tento sviatočný čas prehrmí.

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

One Reply to “Sviatky radosti a pokoja”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.